Kiedy temperatura spada poniżej zera, warto zwrócić szczególną uwagę na swojego pupila. Psie łapy wówczas często bolą, nos marznie, a ogólne samopoczucie spada. Niestety, psiak nie jest w stanie powiedzieć ci wprost, że jest mu zimno, dlatego musisz nauczyć się rozpoznawać sygnały, które o tym świadczą. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak zadbać o psa, kiedy robi się naprawdę zimno.

Pies i ujemne temperatury

Wszyscy mamy w głowie obraz watahy wilków przemakającej przez ośnieżone bieszczadzkie zbocza w pełni zimy. Dzikie zwierzęta są przyzwyczajone do niskich temperatur i surowych warunków. Natura wyposażyła je w szereg przydatnych cech fizycznych, które pozwalają przetrwać nawet bardzo surową zimę.

Niestety, wiele osób ciągle utożsamia psy z ich dzikimi kuzynami. Z tego powodu nierzadko wychodzimy z założenia, że zwierzę nie wychładza się, nawet jeżeli na zewnątrz robi się bardzo zimno. To błędne myślenie. Pies domowy nie jest wilkiem, ma z tym gatunkiem mniej wspólnego, niż się wielu osobom wydaje. Chociaż niektóre rasy świetnie czują się w zimowych klimatach, to dla większości psiaków niskie temperatury stanowią duże niebezpieczeństwo.

Nie tylko podszerstek. Co wpływa na odczuwanie chłodu przez psa?

Najważniejszym czynnikiem warunkującym odporność na chłód czworonoga jest jego pochodzenie. Współczesne rasy psów zostały wyhodowane w różnych celach na różnych szerokościach geograficznych. Potomkowie psów północnych i górskich (nie tylko ci rasowi) są naturalnie przystosowani do funkcjonowania w chłodniejszych temperaturach.

Kliknij!
Czystek dla psa – hit rynku zoologicznego. Czy może zastąpić obrożę lub tabletki na kleszcze?

Gęsty podszerstek, długi włos okrywowy, grube poduszki łap, muskulatura, a nawet sposób oddychania – te dziedziczne cechy pomagają w trudnych warunkach. Na odczuwanie chłodu wpływa także:

 • wiek (starsze psy wychładzają się szybciej);
 • stan zdrowia;
 • struktura sierści;
 • waga.

Jak rozpoznać, że pies na mrozie marznie?

Gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, warto co jakiś czas sprawdzać stan zwierzaka, który przebywa poza domem. Intensywne szaleństwa w śniegowych zaspach są dopuszczalne nawet dla małych psów bez podszerstka. Ruch bowiem rozgrzewa mięśnie. Pamiętaj jednak, aby zwracać uwagę na sygnały świadczące o wychłodzeniu. Mowa tu o:

 • drżeniu ciała;
 • podkulonym ogonie;
 • zgarbionej sylwetce;
 • ospałości czy apatii;
 • ciągnięciu do domu.

Nie czekaj, aż pojawi się ich kilka. Każdy z tych symptomów (nawet pojedynczy) to wyraźny znak, że pies musi się ogrzać.

Jak ogrzać przemarzniętego psa?

Po powrocie do domu koniecznie wytrzyj psa suchym ręcznikiem, tak aby pozbyć się z niego resztek śniegu. Zadbaj o to, aby w mieszkaniu nie było przeciągów. Zapewnij zwierzakowi dostęp do posłania izolowanego od podłoża (na przykład dry bedem). Czasami do ocieplenia konieczny będzie także gruby koc. Warto też sprawdzić, czy na psich łapach nie pojawiły się odmrożenia.

Objawy hipotermii u psa

Największe niebezpieczeństwo dla twojego psa zimą stanowi hipotermia. Stan skrajnego wychłodzenia organizmu zagraża nie tylko drobnym zwierzakom o rzadkiej sierści. Długie przebywanie na mrozie i wietrze z wilgotną sierścią jest niebezpieczne nawet dla silnego i zdrowego psa rasy północnej.

Prawdziwe niebezpieczeństwo zaczyna się w momencie, kiedy temperatura ciała zwierzęcia spada do 33 stopni. Poniżej tej granicy występują syndromy, które bez natychmiastowej interwencji weterynarza prowadzą do śmierci psa.

Jak rozpoznać skrajne wychłodzenie?

Jeśli myślisz, że w hipotermii pies zaczyna się trząść, to niestety nie masz racji. Przy skrajnym wychłodzeniu drżenie ciała ustaje. Pojawiają się natomiast:

 • spłycenie oddechu i obniżenie pulsu;
 • letarg i niechęć do ruchu;
 • zsinienie błon śluzowych i warg.
Kliknij!
Badanie krwi u psa – kiedy warto pobrać krew? Jak wyglądają przygotowanie i interpretacja wyników?

Co może zrobić właściciel psa?

Jeżeli twój pies wykazuje wymienione wyżej objawy, musisz zadziałać szybko i rozsądnie. Umieść zwierzę w ciepłym miejscu bez przeciągów i wytrzyj je suchym ręcznikiem. Termofor z gorącą wodą umieść tuż przy jego brzuchu i dokładnie zawiń czworonoga w gruby koc. Jeżeli nie masz przy sobie termofora, możesz użyć zwykłej plastikowej butelki i umieścić ją na przykład w skarpecie.

Tak zabezpieczonego zwierzaka trzeba koniecznie przewieźć do lekarza weterynarii. Nawet jeśli masz wrażenie, że pies czuje się już lepiej, wizyta będzie konieczna. Weterynarz oceni skalę spadku temperatury i w razie konieczności poda zwierzęciu podskórnie lub dożylnie ciepłe płyny.

Pies zimą w kojcu

Niektóre psy stróżujące nie mieszkają w domach, tylko w kojcach. Zwierzę o odpowiedniej budowie ciała i strukturze sierści jest w stanie przetrwać zimę w ten sposób. Temperaturą graniczną powinno być jednak -12 stopni. Kiedy termometr pokazuje mniej, pies musi trafić do ogrzewanego pomieszczenia. Pamiętaj, że zwierzak zawsze musi mieć wodę do picia. Śnieg jej nie zastąpi.

Buda musi spełniać określone kryteria. Powinna:

 • być izolowana od podłoża (stać na paletach lub nóżkach);
 • być ocieplona (na przykład styropianem);
 • posiadać przedsionek lub zasłonięte wejście;
 • mieć wielkość dostosowaną do rozmiarów psa;
 • być wyłożona słomą (w przeciwieństwie do koców czy chodników nie chłonie wilgoci).

Zwierzak, który zimą przebywa głównie na dworze, powinien dostawać dobrej jakości posiłki o zwiększonej podaży kalorii.

Spacer z psem w mroźny dzień – o czym pamiętać?

Zimowe spacery powinny być dokładnie zaplanowane. O czym koniecznie trzeba pamiętać?

 1. Zrezygnuj z długich dystansów. Lepsze będą krótsze, ale częstsze wyjścia.
 2. Wybieraj moment, kiedy na zewnątrz jest najcieplej.
 3. Zadbaj o ruch psa w czasie spaceru. Intensywna zabawa czy bieganie zwiększają temperaturę ciała psa.
 4. Rasy wrażliwe na niską temperaturę będą potrzebowały ubranka.
 5. Jeśli w twojej okolicy na chodnikach wysypywana jest sól, rozważ kupno butów dla psa.
 6. Zadbaj o ochronę opuszek łap. Dobrze sprawdzi się ochronny balsam lub nawet wazelina.
Kliknij!
Pielęgnacja psów – najważniejsze informacje

Czy krótkowłose psy potrzebują ubranka? To nie o długość sierści chodzi, a o jej strukturę. Długi włos okrywowy bez dodatkowego puchu w postaci podszerstka nie będzie odpowiednio chronił przed chłodem i pies może zmarznąć.

Pies na mrozie – podsumowanie

Pies w zimie potrzebuje twojej pomocy. Śnieżne zaspy i silne wiatry nie są już wprawdzie tak częstym zjawiskiem jak przed laty. Nasze warunki klimatyczne ciągle jednak stanowią wyzwanie dla wielu psiaków, nie tylko tych o krótkiej sierści.

Pamiętaj, aby odpowiednio zaplanować wszystkie zimowe spacery. Jeśli widzisz, że pies zaczyna mieć dreszcze, to wyraźny znak, że pora wracać do domu. Jeżeli twój zwierzak na co dzień mieszka w kojcu lub budzie, dobrym rozwiązaniem będzie tymczasowa zamiana psiego mieszkania na suche legowisko w domu.