Paletki (ryby nazywane czasem także dyskowcami) to zwierzęta barwne, duże i okazałe. Można śmiało powiedzieć, że są sercem każdego akwarium ozdobnego, które zamieszkują. Trzeba jednak pamiętać, że dyskowce nie wybaczają błędów i mają niemałe wymagania. Sprawdź, jakiego akwarium potrzebują, czym je żywić i jak o nie dbać, aby żyły długo w dobrym zdrowiu. Poznaj ryby paletki bliżej, aby zobaczyć, czy dasz sobie z nimi radę!

Paletki – ryby z Ameryki Południowej

paletki ryby - z ameryki południowej

Gdzie mieszkają paletki? Ryby pochodzą z Ameryki Południowej, a konkretniej z terenów w okolicach Amazonki. Zamieszkują zakola i dorzecza o spokojnych nurtach. Ich naturalny biotop to tak zwana czarna woda, w której widoczność z reguły nie przekracza dwóch i pół metra. 

W warunkach naturalnych ryba paletka żyje w dosyć dużych grupach, liczących sobie nawet po kilkadziesiąt sztuk. Niejednokrotnie można spotkać te zwierzęta w towarzystwie skalarów. 

Dyskowiec – wygląd

paletki ryby - wygląd

Nazwy, czyli paletka i dyskowiec, nawiązują do budowy ciała tej rybki, które jest wysokie i spłaszczone po obydwu stronach. 

Paletki – odmiany

W naturze możemy wyróżnić kilka odmian paletek. Ryby mają oczywiście swoje łacińskie nazwy, które także podajemy. Oto one:

  • Symphysodon discus (dyskowiec Heckla);
  • Symphysodon axelrodi (paletka brązowa);
  • Symphysodon aequifasciatus haraldi (paletka niebieska);
  • Symphysodon aequifasciatus (paletka zielona).

Paletki – ryby i ich odmiany w hodowlach

W hodowlach jednak od ponad stu lat obserwujemy mieszanie różnych genów i tworzenie rozmaitych odmian barwnych. Dyskowce są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych ryb ozdobnych. Ciekawe odmiany kolorystyczne to na przykład:

  • Solid Blue;
  • Royal Red;
  • Blue Diamond;
  • Pigeon Blood;
  • Red Diamond;
  • Marlboro Red;
  • Red Snakeskin;
  • Red Spotted Green;
  • White Ghost;
  • Malboro;
  • Magic Red.

Paletki – ryby, które lubią towarzystwo

Paletki w naturze tworzą dosyć duże grupy. W akwarium również najlepiej czują się w większych stadach wewnątrzgatunkowych. Im jest ich więcej, tym większe mają poczucie bezpieczeństwa.

Dyskowiec to pielęgnica. Oznacza to, że para pilnuje swojej ikry i bardzo czule opiekuje się wyklutym narybkiem. Na wolności ryby te tworzą bardzo zhierarchizowane struktury stada z jednym przywódcą – najczęściej samcem. 

Jak mogą zachowywać się paletki? Ryby musisz obserwować! 

Jak widzisz, to wzorowe zachowanie paletek. Ryby mają jednak swoje instynkty, które trudno im zwalczyć. Bardzo często zdarza się, że jedna z nich zostaje wybrana przez grupę na „chłopca do bicia”. Najczęściej jest najmniejsza i najsłabsza. W świeżo utworzonych grupach trzeba bardzo dokładnie obserwować relacje w stadzie, aby móc w razie potrzeby interweniować. 

Paletki – akwarium. Jak powinno wyglądać? 

paletki ryby - akwarium

Paletki to ryby dla bardzo zaawansowanych akwarystów. Nie oznacza to oczywiście, że wiedza o warunkach, których potrzebują, jest niedostępna lub trudna do zdobycia. Wyzwanie polega na dokładnym przygotowaniu akwarium – przede wszystkim na odpowiednim uzdatnieniu wody. 

Akwarium z paletkami – wielkość

Jakiego akwarium potrzebują paletki? Ryby są duże, więc zbiornik także powinien taki być. Dodatkowo, tak jak wszystkie pielęgnice, są rybami terytorialnymi. Żyją w stadzie, a poszczególne obszary akwarium się podporządkowane różnym osobnikom. Przerybienie prowadzi do konfliktów, a nawet do zamęczenia słabszych osobników. 

Na jedną paletkę powinno przypadać przynajmniej 50 litrów wody. Dyskowce to ryby stadne, więc można przyjąć, że minimalna większość zbiornika wynosi 350 litrów (na przykład 120 x 50 cm). Optymalne jednak będą wymiary 150 x 55 centymetrów. 

Paletki – ryby, które potrzebują odpowiedniej wody

Zalecane parametry wody dla paletek to:

  • twardość ogólna – nie wyższa niż 15 stopni Celsjusza, chociaż warto utrzymywać ją na poziomie poniżej 10 stopni;
  • pH – od 5,5 do 6,5;
  • temperatura optymalnie około 27 stopni Celsjusza.

Parametry wody w akwarium dla paletek musisz monitorować na bieżąco, aby zwierzaki miały komfortowe warunki.

Paletki (ryby) – cena

Ceny paletek są bardzo zróżnicowane. U hodowców i w sklepach zoologicznych można kupić młode rybki w dosyć powszechnych umaszczeniach, które kosztują około 20 złotych. Dorosłe dyskowce w bardziej wyszukanych i rzadszych odmianach kolorystycznych mogą jednak osiągać ceny nawet kilkuset złotych.

Hodowla paletek – żywienie

paletki ryby - żywienie

Czym karmić paletki? Ryby, o których mowa, wymagają dosyć zróżnicowanego pokarmu. W naturze około połowy ich diety stanowią szczątki zwierząt i roślin. Odżywiają się także liśćmi, owocami, lądowymi czy wodnymi bezkręgowcami. 

Postaraj się zapewnić im dobrej jakości suchy pokarm na bieżąco uzupełniany mrożonym i żywym. Można im także podawać (chociaż w ograniczonej ilości) warzywa i owoce, czyli np. szpinak, groszek, płatki owsiane. 

Paletki – choroby

Co może dolegać paletkom? Ryby zwane dyskowcami zapadają przede wszystkim na choroby pasożytnicze. Groźne mikroorganizmy bytują w układzie pokarmowym zwierząt. Mowa tu o przywrach, wiciowcach, a przede wszystkim o nicieniach. Po przyniesieniu do domu nowych ryb konieczna jest kwarantanna. 

Niebezpieczna dla dyskowców jest także awitaminoza. Ten problem jest spowodowany zbyt mało urozmaiconym pokarmem. 

Paletki – kwarantanna

Kiedy wprowadzasz do domu nowe paletki, koniecznie musisz poddać je kwarantannie. To bardzo ważne, ponieważ ryby tego gatunku są wyjątkowo trudne do leczenia. Przyniesione z hodowli lub sklepu pasożyty szybko zainfekują pozostałe paletki. Ryb w twoim akwarium, które są zdrowe, nie możesz narażać. 

  1. Koniecznie przygotuj zbiornik kwarantannowy, w którym woda będzie jak najbardziej zbliżona do tej, w które wcześniej pływały paletki. 
  2. Możesz włożyć do niego kilka roślin, jednak ogranicz zbędne dekoracje, które mogą stresować ryby. 
  3. Kwarantanna powinna trwać przynajmniej czterdzieści dni. 

Znasz już bliżej paletki. Ryby ozdobne, o których napisaliśmy, są dosyć wymagające, ale również piękne i okazałe. Potrzebują bardzo dużego akwarium o wyśrubowanych parametrach wody. Są łagodne, różnorodne i najlepiej czują się w stadzie własnego gatunku. Pamiętaj, by chronić dyskowce, które są narażone na choroby pasożytnicze. Po przyniesieniu nowych ryb do domu, koniecznie poddaj je kwarantannie.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.