Tauryna jest aminokwasem biogennym zawierającym grupę sulfonową (w przeciwieństwie do kwasów białkowych, posiadających grupę karboksylową). Jest ona specyficznym aminokwasem, ponieważ nie wchodzi w skład białek. Tauryna dla kota jest niezbędnym do życia aminokwasem egzogennym, czyli takim, którego organizm zwierzęcia nie wytwarza. W związku z tym należy go dostarczać z pożywieniem. Zaniedbania w tym obszarze skutkować będą poważnymi następstwami zdrowotnymi. Dowiedz się więcej na ten temat już teraz!

Tauryna dla kota – na co wpływa tauryna i dlaczego jest ważna?

Tauryna dla kota ma ogromne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania jego organizmu. Na co konkretnie wpływa? Oto niektóre z funkcji, jakie pełni:

  • wspiera rozwój układu nerwowego, w tym mózgu;
  • zapewnia prawidłowe funkcjonowanie siatkówki oka;
  • poprawia funkcje poznawcze dzięki zwiększaniu metabolizmu komórek glejowych;
  • wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego;
  • wspomaga wchłanianie tłuszczów – dzięki temu, że sprzęga sole kwasów żółciowych, zwiększa rozpuszczalność tych kwasów, poprawiając ich zdolności emulgujące tłuszcze w jelicie;
  • wspomaga transport kreatyny do mięśni i przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym;
  • jest przeciwutleniaczem, chroni organizm przed działaniem toksyn;
  • bierze udział w transporcie jonów w komórkach;
  • jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju płodu, a następnie małego kociaka.

Jak zatem widzisz, jest to składnik, którego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w kociej diecie!

Niedobór tauryny u kota

Niedobór tauryny w diecie skutkuje bardzo poważnymi zmianami w organizmie kota. Część z tych zmian jest odwracalna po uzupełnieniu niedoboru aminokwasu, ale generalnie jego niedostateczna ilość może negatywnie wpłynąć na zdrowie zwierzęcia. Objawy niedoboru tauryny u kota rozwijają się powoli, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Mogą być konsekwencją diety zbyt ubogiej w ten składnik, jak również zwiększonego wydalania tauryny z moczem i kałem bądź rozkładu bakteryjnego tego aminokwasu w jelitach.

Do konsekwencji niedoboru tauryny u kota należą:

  • zahamowanie wzrostu i nieprawidłowy rozwój układu nerwowego u kociąt;
  • nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe gałki ocznej u kociąt (zwyrodnienie siatkówki, błony odblaskowej, a w konsekwencji osłabienie widzenia, a nawet ślepota);
  • zaburzenia w rozrodzie u kotek (mniejsze mioty, mniejsza liczba żywych kociąt w miocie);
  • możliwość rozwoju kardiomiopatii taurynozależnej (najczęściej kardiomiopatii rozstrzeniowej), prowadzącej do niewydolności serca – zwłaszcza u starszych kotów;
  • u kotów dorosłych podatność na retinopatię (uszkodzenie siatkówki);
  • przy długotrwałym niedoborze możliwość osłabienia słuchu;
  • deformacje kręgosłupa;
  • zaburzenia pracy układu nerwowego, mogące objawiać się m.in. agresją;
  • zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego.

Podawanie właściwych suplementów jest istotne, aby nie doszło do tych wszystkich przykrych i niebezpiecznych dla zdrowia kota komplikacji.

Kardiomiopatia taurynozależna zagrożeniem dla zdrowia kocich seniorów

Kardiomiopatia rozstrzeniowa należy do najczęściej występujących chorób będących konsekwencją notorycznego niedoboru tauryny. Szczególnie często schorzenie to dotyka koty starsze o niezbilansowanej diecie. Objawia się obniżoną kurczliwością mięśnia sercowego, co sprawia, że obie komory serca powiększają się. Do objawów klinicznych choroby należą osłabienie, brak apetytu i duszności, rzadko kaszel. Uzupełnienie niedoboru tauryny na wczesnym etapie cofa objawy choroby. Jeżeli zapotrzebowanie na taurynę dla kota nie jest zaspokajane przez dłuższy czas, leczenie może okazać się znacznie trudniejsze i nie zawsze prowadzi do całkowitego wyzdrowienia. 

Tauryna dla kota – gdzie występuje?

Tauryna zawarta jest w surowym mięsie i rybach (w czasie gotowania aminokwas ten przenika z mięsa do wywaru), jednak nie każdy rodzaj mięsa jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu kota na ten składnik. Co więcej, nie każde źródło tauryny dla kota jest łatwo przyswajalne. Przykładowo znajdujące się w składzie wielu karm „marketowych” rzeźniane produkty odpadowe („produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego”) zawierają taurynę, ale w postaci niedostępnej, czyli bezwartościowej dla kotów. Okazuje się, że najwięcej tauryny zawiera mięso… myszy!

Gryzonie – najbogatsze źródło tauryny dla kota

Można powiedzieć, że koty nie bez powodu polują na myszy. Tuszka mysia zawiera aż 7000 mg (7 g) tauryny na kilogram suchej masy. Dla porównania surowa wołowina zawiera 1200 mg tauryny na kilogram suchej masy, surowa jagnięcina – 1600 mg/kg, surowe mięso drobiowe – 1100 mg/kg, a surowy dorsz – 1000 mg/kg. Największą ilość tauryny spośród ryb ma tuńczyk – 2500 mg/kg suchej masy.

Wniosek? Osoby karmiące koty tuszkami mysimi (dieta whole prey) nie muszą się obawiać niedoboru tego składnika u swoich pupili. Jednak już w przypadku diety BARF tauryna dla kota jest zwykle suplementowana. Jeśli chodzi o karmy gotowe, wybieraj tylko takie, które zawierają odpowiednią ilość tauryny.

Tauryna dla kota w karmie – jaka ilość jest optymalna?

Według niektórych opublikowanych zaleceń koty powinny otrzymywać karmę mokrą zawierającą taurynę w ilości nawet 2000–2500 mg na kilogram suchej masy. W przypadku karmy suchej zalecenia wskazują 1200 mg na kilogram suchej masy. Generalnie absolutne minimum dodatku tauryny w karmie wynosi 800 mg/kg karmy, a o optymalnej ilości można mówić przy wartościach 1000–1500 mg/kg. Karmienie kota pokarmem o zbyt niskiej zawartości tauryny, karmami dla psów, niezbilansowanym posiłkiem przygotowanym w domu, w tym wyłącznie mięsem gotowanym bądź karmami wegetariańskimi, prowadzi do groźnego niedoboru tego aminokwasu.

Ile tauryny ma karma dla kota?

Zawartość tauryny w karmie mokrej podawana jest przez producenta nie w suchej masie, lecz w mokrej. Aby sprawdzić, czy ilość tauryny dla kota odpowiada normom, należy podaną przez producenta liczbę przeliczyć na zawartość w suchej masie. Pomoże w tym wartość mówiąca o wilgotności. Jeśli wynosi ona 80%, to sucha masa kilograma danej karmy wynosi 200 g (1000 g x 0,8 = 200 g). Przy minimum dietetycznym wynoszącym 2000 mg tauryny na kilogram suchej masy, w mokrej masie to minimum będzie wynosiło 400 mg (0,2% x 200 g).

Dobre karmy, np. o zawartości 1500 mg/kg tauryny, przewyższają więc minimalne zapotrzebowanie dietetyczne kota i nie trzeba ich dodatkowo suplementować. Nadmiar tauryny jest wydalany z organizmu kota wraz z moczem.

Dieta BARF a suplementacja tauryny

BARF, czyli dieta oparta na surowym mięsie z dodatkiem kości, podrobów i suplementów, wymaga opracowywania mieszanek w taki sposób, aby kot pozyskał z nich wystarczającą ilość tauryny. Samo mięso może nie być wystarczające, natomiast do bogatych źródeł tauryny, oprócz wspomnianego tuńczyka, należą świeże małże, ostrygi, serca kurze. Generalnie zawartość tauryny w mieszance powinna wynosić 600 mg/kg suchej masy.

Najłatwiej dodać do mieszanki suplement z tauryną – przeczytaj na etykiecie, jak go dawkować. Nie trzeba tu dokładnie kontrolować ilości – taurynę trudno przedawkować. Suplement z tauryną w postaci proszku jest bezsmakowy i łatwo wmieszać go do pokarmu.

Tauryna w żywieniu osieroconych kociąt

Osoby wychowujące osierocone kocie oseski muszą pamiętać, że mleko krowie nie jest mlekiem odpowiednim dla małych kotów – również ze względu na bardzo niskie stężenie tauryny. Żywienie kociaków mlekiem krowim może przyczynić się do upośledzenia ich rozwoju. Specjalne preparaty mlekozastępcze dla kociąt wzbogacone są natomiast o odpowiednią dla maluchów ilość tauryny. 

Tauryna dla kota – co robić, gdy tauryny w organizmie jest za mało?

Koty, u których stwierdzono niedobór tauryny, powinny być jak najszybciej przestawione na dietę uzupełniającą ten aminokwas. Oprócz podawania pokarmów mięsnych (surowe mięso z wysoką zawartością tauryny, odpowiednio suplementowana karma mokra) należy podawać zwierzęciu suplement z tauryną w dawce 250–500 mg tauryny dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Dokładny przebieg kuracji należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Po 4–6 tygodniach należy zbadać stężenie tauryny we krwi i postępować dalej zgodnie z wynikiem badania.

Koty o zwiększonym ryzyku niedoboru tauryny

U mruczków żywionych zbilansowaną dietą mięsną (wysokomięsne puszki z odpowiednio wysokim dodatkiem tauryny, surowe mięso, whole prey) ryzyko niedoboru tauryny jest niskie. Jednak w następujących grupach kotów ryzyko niedoboru tego aminokwasu jest dosyć wysokie:

  • kotki w ciąży i karmiące;
  • kocięta w okresie wzrostu;
  • koty w podeszłym wieku;
  • koty żywione pokarmem z wysoką zawartością produktów pochodzenia roślinnego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, twarogu;
  • koty żywione wyłącznie mięsem gotowanym – tauryna jest wrażliwa na ciepło;
  • koty żywione głównie resztkami ze stołu;
  • koty żywione wyłącznie karmą dla kotów z puszek bez dodatku tauryny.

Sprawdź, czy twój pupil znajduje się w którejś z tych grup. Jeśli tak, podejmij stosowne działania, aby wykluczyć ryzyko rozwoju rozmaitych zaburzeń!

Jak widzisz, tauryna dla kota jest niezwykle ważnym składnikiem, którego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Niedobór tauryny może doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Zadbaj zatem o wysokiej jakości karmę, a jeśli jest taka potrzeba, dodatkowo suplementuj taurynę zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.