Odpowiedź na to pytanie jest złożona i nie tak oczywista, jak ci się wydaje. Od najmłodszych lat dzieci uczone są, że kotki piją mleczko. Widać to zarówno w wiedzy przekazywanej przez rodziców, jak i różnych bajkach i programach. Właśnie z tego względu nikogo nie dziwi kot pijący mleko z miski.

Świadomość ludzi na temat żywienia i opieki nad zwierzętami stale się zwiększa. Do dziś jednak wiele starszych osób podaje swoim pupilom krowie mleko, co może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi. Czy małe koty mogą pić mleko? Czy mleko bez laktozy dla kota to dobry pomysł? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Czy koty mogą pić mleko?

Warto od razu zacząć ten temat od konkretów. Czy koty mogą pić mleko? W zasadzie nie, zwłaszcza, gdy są dorosłe. Mleko wskazane jest wyłącznie w pierwszych tygodniach życia małego kota i mowa tu wyłącznie o mleku matki. Alternatywą mogą być specjalne preparaty do zakupienia u weterynarza, które mają podobne właściwości odżywcze.

Musisz wiedzieć o tym, że w organizmie kota  stopniowo, już od 4. tygodnia życia, spada poziom laktazy. Jest to ważny enzym, który pomaga w trawieniu laktozy. W związku z tym podawanie mu mleka nie jest wskazane, gdyż może powodować problemy trawienne. To najlepszy moment, aby powoli przestawiać maluchy na pokarm stały, który dostarczy im wszystkich cennych składników odżywczych. 

Mleko dla kota a wiek zwierzęcia

W związku z tym odpowiedź na pytanie, czy małe koty mogą pić mleko, jest bardzo prosta. Małe koty wręcz powinny pić mleko matki, które zawiera wartości odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jednak mniej więcej po ukończeniu 8. tygodnia życia kociak powinien powoli rozstać się z mlekiem, nawet jeśli bardzo je lubi.  Nie zaleca się podawania kotu mleka krowiego, ponieważ może to doprowadzić do bardzo poważnych problemów trawiennych, a tego chyba nie chce żaden właściciel. 

Jeśli chcesz zadbać o swojego zwierzaka, zapomnij o bajkach, w których koty piły mleko! To nic innego jak utrwalanie w umysłach dzieci nieprawdziwych informacji. Koty, tak jak inne zwierzęta, powinny odżywiać się pokarmem, który jest dla nich odpowiedni, i nawadniać się wodą.

Czy małe koty mogą pić mleko?

Wspomnieliśmy już o tym, że jedyne mleko, które przeznaczone jest dla kotów, to mleko matki w pierwszych tygodniach życia. W związku z tym można nawet powiedzieć, że po narodzinach kociąt mleko jest im niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jednak nie jest to pod żadnym względem mleko krowie, które, przez brak świadomości, często jest podawane tym pupilom. 

Co więcej, nie powinieneś podawać kotu mleka krowiego, nawet jeśli do tej pory nie zauważyłeś u niego żadnych negatywnych skutków. Jest to zdecydowanie niekorzystne dla jego zdrowia. W takim razie – co powinien jeść i pić kot? Przede wszystkim pokarm stały, który jest dla niego przeznaczony, oraz wodę. Mleko matki jest jedynym mlekiem, jakie może pić twój kot, i to tylko w pierwszych tygodniach życia. 

Mleko bez laktozy dla kota

Skoro koty nie trawią laktozy i to jest główny powód, dla którego nie można podawać im mleka, to może warto skusić się na mleko bez laktozy dla kota? Otóż nie. Faktycznie, może nie będzie powodowało ono takich problemów trawiennych jak zwykłe mleko. Jednak zawiera sporą liczbę kalorii, więc jego regularne serwowanie będzie po prostu skutkowało otyłością. Nie od dziś wiadomo, że otyłość u zwierząt może prowadzić do wielu różnych chorób. Poza tym, nawet jeśli w mleku nie ma laktozy, to są inne związki, które mogą negatywnie wpływać na organizm kota. 

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, czy koty powinny pić mleko, poznaj skutki, jakie może wywołać właśnie picie mleka u twojego pupila

  • otyłość;
  • biegunki;
  • wzdęcia;
  • ból brzucha;
  • wymioty;
  • odwodnienie;
  • alergia pokarmowa;
  • niewydolność nerek;
  • kamica nerkowa;
  • miażdżyca. 

Chyba żaden właściciel małego i uroczego czworonoga nie chce, aby jego przyjaciel chorował. W związku z tym, jeśli chcesz zadbać o zdrowie zwierzaka, nie podawaj mu mleka krowiego, niezależnie od tego, czy jest z laktozą czy bez. 

Odpowiednie nawodnienie organizmu i właściwa dieta

Chcesz, aby twój kot był szczęśliwy i cieszył się dobrym zdrowiem? Zatroszcz się o jego właściwą dietę i nawadnianie. Podając mu pełnowartościową karmę sprawisz, że do jego organizmu dotrą wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Z kolei zapewniając mu świeżą wodę, zadbasz o prawidłową pracę nerek i dróg moczowych. 

Warto także pamiętać o tym, że koty raczej nie powinny jeść tego, co ich właściciele. Istnieje wiele produktów, które mogą poważnie zaszkodzić twojemu pupilowi; niektóre mogą nawet doprowadzić do jego śmierci.  Z kolei dobrej jakości karmy dla zwierząt dostarczają do organizmu zwierzęcia wszystko to, co jest mu potrzebne. Niezależnie od tego, czy wybierzesz karmę mokrą czy suchą, będzie ona zawierała wszystkie niezbędne witaminy i minerały, aby twój kot się prawidłowo rozwijał. Właściciele często karmią zwierzęta resztkami ze stołu, a w ten sposób można wyrządzić im dużą krzywdę – podobnie jak podając kotu mleko do picia. 

W twoim domu pojawił się nowy czworonożny członek rodziny? Jesteś zakochany w pięknym kocie, który stał się już twoim przyjacielem? Nadal zastanawiasz się, czy koty mogą pić mleko? Z pewnością chcesz dla swojego pupila jak najlepiej. Jeśli chcesz troszczyć się o jego zdrowie i prawidłowy rozwój, zapamiętaj raz na zawsze, że koty nie powinny pić mleka. To bajka przekazywana i utrwalana z pokolenia na pokolenie, która może wyrządzić kotu więcej szkody niż pożytku. 

Mleko powinny pić wyłącznie małe koty – i mowa tu o mleku matki. Następnie należy przejść na stały pokarm przeznaczony dla twojego pupila i podawać mu wodę. To bardzo proste zasady, które pozwolą kotu cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)