Kot jest zwierzęciem, które z natury niewiele pije – zdarzają się oczywiście wyjątki, ale generalnie instynkty zwierzęcia pustynnego przeważają u większości naszych pupili. Przodkowie kotów domowych pili wodę np. ze strumienia, ale większą część potrzebnych płynów czerpali bezpośrednio z upolowanych ofiar. Sucha karma stwarza podstawowy problem – jest… za sucha. Jej wilgotność wynosi zaledwie ok. 10%, podczas gdy karma mokra ma wilgotność powyżej 67%. Dieta oparta na suchej karmie może skutkować schorzeniami układu moczowego oraz przyjmowaniem zbyt małej ilości płynu przez zwierzę. Jednak co zrobić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy? Sprawdź!
Kot nie chce jeść mokrej karmy – dlaczego koty lubią niezdrowe jedzenie?
Koty lubią niezbyt zdrowe rzeczy z tego samego powodu, dla którego niezdrowe jedzenie lubią ludzie… Jest ono smaczne! Producenci karm dla kotów wiedzą, co robić, aby nawet pokarm o bardzo słabym składzie, zawierający nikłe ilości mięsa, smakował małemu drapieżnikowi. Takie jedzenie zawiera różnego rodzaju wzmacniacze smaku, a przede wszystkim – intensywnie i atrakcyjnie (dla kota) pachnie. Pamiętaj, że kot „kosztuje” karmę, wąchając ją. To nos decyduje, czy dany posiłek zostanie zjedzony. Niestety wysokiej jakości karmy zapachowo wypadają przy takich „fast foodach” słabiej. Przekonywanie kota do nich przypomina zachęcanie do jedzenia warzyw małego dziecka, które poznało smak słodyczy. Co zrobić, gdy kot nie je mokrej karmy?
Kot nie chce jeść mokrej karmy – możliwe przyczyny
Przyzwyczajenie jest drugą naturą… kota. Kot, który od małego karmiony był suchą karmą, traktuje ją jako coś dobrze mu znanego i pewnego. Nowa karma o innym zapachu, innej konsystencji, będzie dla niejednego mruczka podejrzana. W końcu kot to zwierzę ceniące porządek dnia i rutynę. Stabilizacja zapewnia mu spokój. Dlatego przy wprowadzaniu nowej karmy wskazana jest cierpliwość. Warto pamiętać jednocześnie, że mały kotek powinien być przyzwyczajany do dobrej karmy już podczas odstawiania od matki.
Jak nie przestawiać kota na nową karmę?
Jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy, nie należy stosować głodówek w celu przekonania pupila do niej. Czym innym jest odczekanie, aż kot po kilku godzinach zdecyduje się w końcu na zjedzenie spoczywającej w misce porcji, a czym innym – odmawianie mu posiłku przez kolejne dni. Jeśli kot nie akceptuje karmy w żadnej formie (o sposobach zachęcania wspomnimy poniżej), wypróbuj inną karmę. Nie należy także mieszać mokrej karmy z dotychczas podawaną suchą. Może to wywołać problemy trawienne, ponieważ te dwa rodzaje karmy inaczej zachowują się podczas procesu trawienia. Możesz natomiast wykorzystać niewielką ilość sproszkowanej suchej karmy w charakterze „posypki”.
Jak zachęcić kota do spróbowania mokrej karmy?
Istnieją różne sposoby na zachęcenie kota do jedzenia karmy mokrej. Do najważniejszych zasad należy natomiast pozbycie się z domu karmy suchej. To nic, że jest ona „szczelnie” zamknięta w pojemniku i dodatkowo w szafie. Kot ma znacznie lepszy węch od człowieka i będzie wiedział, że gdzieś w zakamarkach domu ukryta jest smaczna alternatywa, którą w końcu otrzyma, jeśli będzie uparcie odmawiał jedzenia innej karmy. Kot nie powinien wyczuwać w domu żadnych zapasów suchej karmy. A jak wprowadzać tę mokrą? Jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy, postępuj według poniższych wskazówek.
- Dosmaczaj karmę – twój kot zapewne ma swoje ulubione przysmaki. Możesz ich użyć w charakterze „przynęty” bądź zakupić specjalne sosy, polewy czy posypki stworzone po to, aby ulżyć opiekunom wybrednych kotów. Warto wybrać np. zdrowe, liofilizowane przysmaki z mięsa lub ryby, które można łatwo rozkruszyć i posypać karmę.
- Kup karmę o innej konsystencji – wiele kotów zwraca uwagę na konsystencję mokrej karmy. Większość dostępnych wysokomięsnych, pełnoporcjowych karm ma formę pasztetu – część z nich przypomina bardziej gładki mus, część dość sztywny pasztet, inne miękką mielonkę. Są jednak i karmy w formie filetów (nie mylić z filetowymi karmami uzupełniającymi) – często są one dobrym rozwiązaniem dla wybrednych kotów przestawianych na karmę mokrą.
- Wypróbuj różne smaki i marki – znacznie lepszym pomysłem jest zakupienie różnych karm w niewielkich ilościach na spróbowanie niż zdecydowanie się na większą ilość konkretnej karmy bez pewności, że kot ją zaakceptuje. Celuj w saszetki, małe puszki i tacki mieszczące 100 g karmy. Wiele sklepów zoologicznych sprzedaje pakiety zawierające różne smaki danej marki. Koty mają swoje preferencje odnośnie smaków. Warto pamiętać, że „ten sam” smak w wydaniu jednej marki może kotu smakować, a już w wersji innej firmy – nie.
- Podgrzej karmę – ciepła (ale nie gorąca) karma jest dla kotów atrakcyjniejsza, ponieważ intensywniej pachnie. Lekkie podgrzanie posiłku może zachęcić kota do jedzenia. Na niektóre mruczki działa też dodanie do porcji ciepłej wody – część kotów chętniej zje powstały w ten sposób „gulasz” niż zwarty pasztet. Jest to też sposób na zachęcenie do picia kotów niechętnie korzystających z miski z wodą.
Podsumowanie
Jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy, warto uzbroić się w cierpliwość. Należy poświęcić trochę czasu i sił na przestawienie kota na zdrowszą, zbilansowaną dietę. Zaowocuje to jego lepszą kondycją i może przyczynić się do uniknięcia niektórych poważnych problemów zdrowotnych. Jeżeli kot nie może przyzwyczaić się do zmiany smaku i konsekwentnie odmawia mokrego jedzenia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.