Przyczyn, dla których kot dotyka łapką twarzy, jest sporo. Wiele zależy od kontekstu sytuacyjnego – gdy go przeanalizujesz, łatwiej ci będzie odczytać koci komunikat. Czy wiesz, że jednym z najważniejszych powodów jest chęć okazania sympatii i przywiązania? Kot będzie dotykał twarzy lekko, oczywiście bez wysuniętych pazurków, często przy akompaniamencie przyjemnego, głośnego mruczenia. Niektóre koty posuwają się o krok dalej i „ugniatają” policzki podobnie jak kolana. Choć nie każdy opiekun musi lubić ten gest, warto go docenić, bo to oznacza, że kot naprawdę cię lubi!
Jeśli kot dotyka łapką twarzy, darzy cię zaufaniem!
Senny kot kładzie się przy twojej głowie, a jego łapka delikatnie muska twoją twarz. To oznaka zaufania i powód do dumy. Kot czuje się w twojej obecności całkowicie pewnie – na tyle, że gdy „odpłynie” w objęcia Morfeusza i będzie zupełnie bezbronny, powierzy się twojej uwadze i opiece. Bezpieczeństwo, jakie daje mu twoja bliskość, to rzecz bezcenna. To tym istotniejsze, że koty są z natury zwierzętami czujnymi i dość nieufnymi!
Kot dotyka łapką twarzy, bo przenosi na ciebie swój zapach
Gruczoły zapachowe kota znajdują się w okolicach policzków, ale także na łapkach. Zwierzak pozostawia swoje feromony na przykład na drapanych powierzchniach. Kiedy więc kot dotyka łapką twarzy, również przenosi swoje znaczniki zapachowe. Zaznacza, że do niego „należysz” – na wypadek, gdyby w pobliżu miał pojawić się jakiś intruz, który zechciałby cię „ukraść”.
Mruczek chce cię obudzić
Życie z kotem ma różne zalety – zwłaszcza gdy jesteś śpiochem i nie reagujesz na budziki. Koci budzik jednak jest dość uparty i nie ma przycisku „drzemka”. Kocia łapka dotykająca twojej twarzy z samego rana informuje, że słońce już wstało, miska jest pusta, a kot nie dość, że głodny, to jeszcze znudzony. W takiej sytuacji nie pozostanie ci nic innego, jak wstać i radośnie zacząć nowy dzień z mruczkiem u boku!
Kot dotyka łapką twarzy? Chce się bawić!
Kiedy kot dotyka łapką twarzy opiekuna i delikatne ją szturcha, może być sposób kota na oznajmienie, że chce się z tobą bawić czy generalnie pragnie twojej uwagi. Kot szybko uczy się prostych zależności – również tego, że człowiek reaguje na taki gest. Jeśli jednak nie chcesz być na każde kocie zawołanie, postaraj się wprowadzić do schematu dnia krótkie, ale możliwie liczne i regularne sesje zabawy – zanim kot zacznie cię natarczywie „atakować” łapką. Zainicjuj je lub zareaguj na zaproszenie kota (inne niż okładanie łapką), gdy oboje macie czas i ochotę na wspólną grę.
Jeśli natomiast taka forma komunikacji i dopraszania się o uwagę ci nie przeszkadza, praktykuj dalej ten swoisty rytuał. Pamiętaj natomiast o tym, by zachowywać się konsekwentnie – albo kotu na coś pozwalasz, albo nie. To, jak jest, nie może być podyktowane twoim samopoczuciem w danym momencie. Dla kota bardzo ważne jest to, aby znać zasady i wiedzieć, co może, a czego nie może robić, bowiem wiedza ta daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala unikać przykrych i frustrujących sytuacji.
Kot naśladuje twoje gesty i… odwdzięcza się za głaskanie!
Koty są niezwykle inteligentne i spostrzegawcze. Bardzo lubią drapanie za uchem i pod brodą czy głaskanie po głowie. Niektóre z nich chcą się odwdzięczyć za pieszczoty w podobny sposób – być może właśnie twój kot chce cię „pogłaskać” łapką po twarzy, ponieważ podpatrzył, że dotyk twojej dłoni jest tak przyjemny?
Kot dotyka łapką twarzy? Sprawdza Cię!
Innym powodem, dla którego kot dotyka łapką twarzy, jest to, że cię testuje. Stopniowo, delikatnie sprawdza, nabiera zaufania i pewności wobec ciebie. Zwykle dzieje się tak na początku kocio-ludzkiej znajomości – np. gdy adoptowałeś pupila ze schroniska lub przygarnąłeś kociaka z ulicy. Zwłaszcza jeśli zwierzę potrzebuje czasu na nabranie zaufania do ludzi, musi samodzielnie ułożyć sobie etapy tego oswajania się z nową sytuacją. Dotknięcie twojej twarzy to już całkiem zaawansowany etap!
Kot ma ochotę na czułości
Kładąc łapkę na twojej twarzy, kot okazuje miłość, przywiązanie, ale może robić to również po to, aby przypomnieć o swojej obecności i o tym, że dawno nie był głaskany. Trudno o lepszy dowód na to, że uroczy kot chce walczyć o twoją uwagę!
Kot przypomina o swojej przestrzeni osobistej
Kocie łapki na twojej twarzy mogą także sygnalizować, że przekraczasz pewne granice. Jeśli kot ma dość czułości, przytulania, uścisków i noszenia na rękach, może zakomunikować to, kładąc łapę na twojej twarzy, a nawet delikatnie odpychając cię od siebie. To oznaka, że zwierzę potrzebuje w danym momencie uszanowania jego przestrzeni osobistej. Postaw kota na ziemi, pozwól mu pobyć samemu i poczekaj, aż sam przyjdzie po kolejną porcję pieszczot.
Podsumowanie
Koci język jest niezwykle bogaty – obfituje w komunikaty typowo kocie, ale nie tylko. Kot dostosowuje swój język do dość skomplikowanego interlokutora, jakim jest człowiek, który nie wszystko rozumie. Położenie łapki na twarzy, podobnie jak wiele innych komunikatów, najlepiej rozpatrywać w kontekście danej sytuacji. Przeanalizuj więc towarzyszące sygnały, takie jak ułożenie uszu i wibrysów, czyli kocich wąsów, ruchy ogona czy wyraz oczu. Czasem kot chce ci przypomnieć o swoim przywiązaniu, czasem wyrazić chęć do zabawy czy pieszczot na kanapie, ale niekiedy będzie to sygnał „mam dość!”. Więź ze swoim ulubieńcem najlepiej zbudujesz i zacieśnisz, ucząc się komunikatów, które pozwolą uniknąć nieporozumień!