Behawioryzm kota to bardzo złożona kwestia, której dogłębne poznanie wymaga nie tylko praktyki, lecz także wiedzy teoretycznej. Nawet najbardziej doświadczeni opiekunowie mogą nie rozumieć przyczyny niektórych kocich zachowań. Wynikają one bowiem z bardzo złożonych procesów ewolucyjnych. Koci behawiorysta, czyli psycholog, to osoba, która jest w stanie przełożyć skomplikowany system zwierzęcej komunikacji na język ludzki. Czy warto skonsultować się z takim specjalistą? Kiedy warto to zrobić? Przeczytaj więcej o znawcy kocich zachowań!
Behawiorysta kotów – czym się zajmuje?
Behawiorysta jest osobą, która specjalizuje się w znajomości naturalnych zachowań jakiegoś zwierzęcia. W przypadku kociego behawiorysty są to oczywiście koty. Wokół nich funkcjonuje mnóstwo stereotypów i fałszywych przekonań, więc często jego pomoc się przydaje.
Taka osoba ma kompletną wiedzę na temat kociej etiologii i naturalnych zwyczajów. Koci behawiorysta dysponuje narzędziami do tego, aby zrozumieć, skąd biorą się określone niepożądane zachowania. W ten sposób może wyjaśnić opiekunom zwierzęcia, w jaki sposób skutecznie da się pomóc pupilowi.
W jaki sposób pracuje koci behawiorysta?
Aby wyjaśnić zachowanie zwierzęcia, behawiorysta musi spędzić trochę czasu w jego naturalnym środowisku. Właśnie dlatego zazwyczaj nie może obejść się bez wizyty domowej, która polega na dokładnej obserwacji codziennego życia i otoczenia kota. Oczywiście, istnieje możliwość konsultacji online lub rozmowy telefonicznej, jednak w przypadku bardziej złożonych problemów takie formy pomocy mogą nie wystarczyć.
Koci behawiorysta – czy musi być weterynarzem?
Wiele osób zastanawia się, czy koci behawiorysta musi być weterynarzem. Opiekunowie zwierząt zazwyczaj najbardziej ufają właśnie lekarzom weterynarii i to do nich zwracają się w przypadku problemów z zachowaniem kota. Tymczasem nie każdy weterynarz zna się na kocim behawioryzmie.
Jasne jest, że wielu weterynarzy pogłębia swoją wiedzę na kursach z zoopsychologii czy behawiorystyki. Nie jest to jednak reguła. Nie należy utożsamiać behawiorysty z lekarzem weterynarii i odwrotnie – nie każdy lekarz będzie behawiorystą.
Koci behawiorysta zakres jego wiedzy
Zoopsycholodzy muszą jednak dysponować przynajmniej podstawową wiedzą z zakresu medycyny zwierząt. Nie bez powodu najlepsi w swoim fachu koci behawioryści to również technicy weterynarii. Wiele problemów, które z pozoru wyglądają na behawioralne, ma w istocie podłoże medyczne. Kompetentny koci psycholog na początku zawsze zleca badania, które pozwolą wykluczyć taką ewentualność.
Behawiorysta kotów – jak nim zostać?
Koci behawiorysta to otwarty zawód, więc teoretycznie każdy może się nim ogłosić. Godne zaufania są jednak te osoby, które wiedzę mogą podeprzeć odpowiednim wykształceniem. Kompetencje można poszerzać na kursach zawodowych i studiach podyplomowych.
Z reguły największym zaufaniem cieszą się behawioryści COAPE. Centre of Applied Pet Ethology to międzynarodowa organizacja, która prowadzi wielopoziomowe kursy potwierdzone wydaniem dyplomu. Kurs COAPE kierowany jest do osób, które na co dzień mają kontakt ze zwierzętami i chcą pogłębić wiedzę o ich behawioryzmie.
Koci behawiorysta – kiedy się do niego zgłosić?
Do kociego behawiorysty możesz zgłosić się zawsze wtedy, kiedy zachowanie twojego zwierzaka wydaje się niepokojące. Najczęściej opiekunowie sygnalizują załatwianie się poza kuwetą, konflikty w obrębie domowego stada czy niszczenie mebli.
Behawioryzm kota – najpierw wyklucz problemy zdrowotne
Zanim zgłosisz się do kociego behawiorysty, warto udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Będzie można wówczas wykluczyć medyczne podłoże niepożądanych zachowań. Opiekunowie kotów często kierują się przykrymi stereotypami, według których koty z natury są złośliwe. W związku z tym chcą, aby behawiorysta wytłumaczył zwierzakowi, żeby przestał się wygłupiać i (na przykład) zaczął korzystać z kuwety zamiast załatwiać się do łóżka.
Czy koci behawiorysta może pomóc w zdiagnozowaniu problemu?
Zwierzęta w istocie nie mają tak złożonych emocji i nie kierują się ludzkimi kategoriami, takimi jak zazdrość, czy złośliwość. Ich zachowania mogą mieć podłoże behawioralne. Wówczas kot demonstruje niezadowolenie, strach czy dyskomfort, w które wprawia go określona sytuacja. Bardzo często jednak źródłem problemu jest niezdiagnozowana choroba. Trzeba wykonać komplet badań, aby ją wykluczyć. Jeśli problem nie tkwi w zdrowiu, koci behawiorysta będzie odpowiednią osobą, do której powinieneś się wybrać.
Behawiorysta kotów – kiedy może pomóc?
Do behawiorysty można zgłosić się w sytuacji, kiedy kot:
- nie dogaduje się z innym (ludzkim lub zwierzęcym) członkiem rodziny;
- załatwia się poza kuwetą;
- przejawia zachowania agresywne;
- jest nadmiernie wycofany lub przestraszony;
- przejawia zachowania kompulsywne (na przykład często i mocno się wylizuje);
- nadmiernie wokalizuje.
Wymienione przykłady to oczywiście nie wszystko. Do kociego behawiorysty możesz zgłosić zawsze wtedy, kiedy zachowanie kota cię niepokoi, a masz pewność, że nie jest ono efektem problemów zdrowotnych. Czasami wystarczy rozmowa przez telefon lub krótka wizyta, aby znaleźć przyczynę problemu.