Jak zawołać kota? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli tych czworonogów. Koty są istotami bardzo niezależnymi, które cenią sobie swobodę. Ich przywołanie czasami jest bardzo trudne. Ważne jest tutaj budowanie więzi między tobą a zwierzakiem. Jeżeli kot będzie ci ufał, to przyjdzie sam, nawet bez żadnego przywoływania. Są jednak sposoby, by go zaciekawić i przywołać.
Przywołanie kota głosem
Najprostszym sposobem na przywołanie kota jest tradycyjne „kici-kici”. Sprawdza się to dlatego, że te nieduże drapieżniki chętnie reagują na szeleszczące dźwięki. Weź pod uwagę, że takie wołanie nie zawsze zadziała, ponieważ zwierzę musi ci ufać. Obce koty co najwyżej popatrzą na ciebie z zaciekawieniem, ale nie podejdą bliżej niż na kilka kroków. Jak zawołać kota? Konieczne jest zaufanie ze strony pupila, musi on czuć się przy tobie bezpiecznie!
Jak zawołać kota w innych językach?
Jak zawołać kota w innym kraju? W prawie każdym języku istnieje sposób na przywołanie kota. W języku niemieckim jest to „mitz-mitz-mitz”. Anglicy stosują „kitty-kitty” oraz „pussy-pussy”. Chińczycy przywołują koty zwrotem „miao-miao-miao”. Co ciekawe, polski zwrot „kici-kici” na egipskie koty zadziała jak „psik!” i uciekną. Można jednak zauważyć, że większość dźwięków przywoływania kota w różnych językach ma dosyć podobne brzmienie.
Co, jeżeli nie możesz przywołać swojego kota?
Czasem potrzebujesz przywołać swojego kota, by podać mu leki lub zabrać do weterynarza. Jeżeli tradycyjne sposoby zawiodą, spróbuj innych metod. Niektóre koty skuszą się na przysmaki, inne zainteresują się zabawką w twojej dłoni. Jeśli kot uciekł z domu czy mieszkania i nie chce wrócić, przyda się być klatka-łapka – to proste narzędzie, którego mechanizm działania polega na tym, że kiedy zwierzę wchodzi do środka, klatka sama się zamyka. Wewnątrz najlepiej umieścić przynętę w formie czegoś pysznego do jedzenia. Wypożyczysz ją z lokalnej organizacji zajmującej się ochroną zwierząt. Jeżeli nie masz takiej klatki, to szansa na przywołanie niepokornego kota jest niewielka. Pozostaje ci stopniowe budowanie zaufania i zaprzyjaźnienie się ze swoich pupilem.
Oswajanie kota
Koty mogą długo się adaptować, szczególnie te starsze. Strach przed nowymi osobami jest u tych zwierząt bardzo częsty. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, są koty, które bardzo szybko przyzwyczajają się do nowej rodziny. Jeżeli nie zadziałają tradycyjne sposoby na to, jak zawołać kota, próbuj stopniowo go oswajać. Wołanie przy okazji podawania mu jedzenia lub gdy chcesz zwrócić jego uwagę na zabawkę, przełamie kocie lęki.
Podsumowując – jak zawołać kota? Warto sprawdzić tradycyjne sposoby wołania głosowego. „Kici kici” powinno zadziałać na koty, które są z tobą w dobrej relacji. Nagroda w postaci ulubionych przysmaków z pewnością ją poprawi.