Zwierzaki nie zostawiają odchodów w przypadkowych miejscach. Nawet kiedy grzecznie załatwiają się do kuwety, potrzebują określonego poziomu higieny. Jeśli za rzadko wymieniasz żwirek i sprzątasz pojemnik, kot może oddawać mocz gdzie indziej. Istnieje wiele skutecznych metod na to, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z mieszkania. Najpopularniejsze domowe sposoby wykorzystują roztwory sody oczyszczonej, octu i nadtlenku wodoru. Nie wszystkie środki są równie skuteczne w jednoczesnym usuwaniu plam i zapachu. Jeśli „kuchenne” metody okazują się niewystarczające, trzeba sięgnąć po specjalistyczne neutralizatory kociego moczu praz preparaty do czyszczenia i dezynfekcji różnych powierzchni. Jeżeli interesują Cię porady na temat sprzątania i domowych patentów sprawdź: https://przewodnikpanidomu.pl/

Usunięcie zapachu kociego moczu z łóżka, zasłon czy dywanów nie będzie proste

Woń kociej uryny jest trudna do zniesienia. Jeszcze cięższe bywa oduczenie zwierzaka oddawania moczu poza kuwetą, jeśli wyrobił już sobie uciążliwe nawyki. Nie ma na to uniwersalnego sposobu – metody trzeba dostosować do konkretnego osobnika oraz przyczyn jego postępowania. Nawet gdy kot oddaje mocz tam, gdzie powinien, musisz dbać o czystość kuwety. Nie tylko wymieniać żwirek czy usuwać odchody. Musisz też wiedzieć, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z jego toaletki. Tutaj najlepiej sprawdzają się specjalistyczne środki do dezynfekcji i neutralizatory uryny. Jeśli pupil, pomimo stworzenia komfortowych warunków, zaczyna załatwiać się gdzie indziej, najpierw zajmij się skutkami takiego postępowania. Na pracę nad manierami lub wizytę u weterynarza bądź kociego behawiorysty będzie czas później.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – domowe sposoby. Soda, ocet, woda utleniona

Niestety koty często mogą załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą z wielu różnych powodów. Przyczyną takiego zachowania może być sytuacja silnie stresująca dla zwierzaka, choroby albo nadmiernie zabrudzona toaleta. Do usunięcia charakterystycznego zapachu i widocznych plam z moczu należy przystąpić możliwie najszybciej. Im później, tym trudniej. Dotyczy to zwłaszcza ścian oraz podłóg – jeśli kocie siki zdążą wniknąć głębiej w strukturę muru/drewna, nie da się ich tak po prostu zmyć.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu domowymi metodami? Podczas wywabiania wszelkich pozostałości moczu z dywanu, kanapy, firanek, pościeli, mebli czy ścian należy najpierw wypróbować, czy wybrana metoda nie działa destrukcyjnie na czyszczoną powierzchnię.Oto porady często udzielane przez właścicieli zwierzaków w internecie:

  • soda oczyszczona – najpierw zebrać mocz z powierzchni ręcznikiem papierowym lub ściereczką, a następnie umyć ją tradycyjnym detergentem. Po wyschnięciu zastosować sodę oczyszczoną i pozostawić na ok. 60 minut, po czym odkurzyć;
  • mieszanka w postaci pasty z sody, octu i wody – ilości i proporcje zależą głównie od rozmiarów plamy moczu i rodzaju powierzchni. Przygotowanie składników zajmuje dosłownie chwilę. Po wymieszaniu i otrzymaniu pasty należy ją wetrzeć z użyciem gąbki lub szmatki. Pozostawić na 15–20 minut, usunąć ręcznikiem, procedurę kilkukrotnie powtórzyć, a na koniec wszystko zmyć wodą z octem;
  • roztwór wody utlenionej – zmieszać ją ze zwykłą wodą w proporcji 1:10, następnie sprawdzić jego wpływ na skrawku mytej powierzchni. Jeśli nie pojawiają się żadne przebarwienia, polać plamę roztworem, a po wyschnięciu jeszcze raz wyprać materiał w standardowy sposób.

Plamy i woń wciąż przeszkadzają? Wypróbuj neutralizator zapachu moczu kota lub silniejszy detergent

„Zwykłe” środki chemiczne są za mało efektywne w stosunku do kociego kwasu moczowego. Człowiek może nic nie czuć, ale w umytym miejscu zwierzak wciąż może rozpoznawać swój zapach. Taka woń może zachęcać go do ponownego oddania moczu w tym samym miejscu – dla odświeżenia zaznaczonej granicy swojego terytorium. Robią tak głównie kocury. I to nawet po kastracji, jeśli doszło do niej zbyt późno, po zakorzenieniu się takich zachowań.

Specjalne preparaty biochemiczne hamują wchłanianie się moczu w spryskane powierzchnie poprzez rozkład jego cząsteczek, za pomocą enzymów lub żywych szczepów bakterii – do tego skutecznie usuwają zapachy kału i wymiocin. Ponadto pozostawiają woń, która zniechęca koty do ponownej wizyty.

Pamiętaj, że zbyt intensywny aromat tradycyjnych proszków czy płynów do płukania może skłonić zwierzaka do zamaskowania zapachu, który mu nie odpowiada. Ludzie szukają sposobów na to, jak pozbyć się zapachu kociego moczu, natomiast kotom trudno wytrzymać woń niektórych detergentów. Zanim skorzystasz z profesjonalnych środków neutralizujących zapach, dokładnie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu oraz zaleceniami producenta:

  • niektóre substancje mogą powodować odbarwianie i niszczenie tkanin czy dywanów;
  • część preparatów służy wyłącznie do czyszczenia kociej kuwety;
  • nie wszystkie mają wystarczające właściwości bakteriobójcze – wtedy obsikaną pościel, ubrania, zasłony itp. należy dodatkowo wyprać w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze i dużej ilości proszku/płynu.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Adekwatnie do zabrudzeń i bezpiecznie dla zwierzaka!

Kot nawet nie zdaje sobie sprawy, że obsikiwaniem kątów w domu przysparza ci przykrości i nużącej pracy. Nie robi tego ze złośliwości, dlatego karanie pupila za „występki” przeciwko czystości niczego nie zmieni. Pozostaje ci zachować spokój i dokładniej obserwować zwierzaka.

Wiesz już, jak pozbyć się zapachu kociego moczu – po sprzątaniu zastanów się, dlaczego takie zdarzenie miało miejsce i czy da się zapobiec mu w przyszłości. Profesjonalne środki są z reguły w pełni bezpieczne dla zwierząt, ale inne detergenty trzeba wcześniej dokładnie sprawdzić pod tym kątem. Informację o oddziaływaniu preparatu znajdziesz na opakowaniu. Podobnie jak ewentualne ostrzeżenia przed stosowaniem środka na specyficznych powierzchniach i materiałach.

Nieprzyjemne zapachy z kociej kuwety mogą skłonić pupila do załatwiania potrzeb fizjologicznych w innym miejscu

Ta informacja przewijała się w powyższym artykule kilkukrotnie, ale na koniec trzeba ją jeszcze raz podkreślić. Jeśli dbasz o kota i jego zdrowie, zwierzak nie powinien stwarzać poważniejszych problemów. Zapewnij mu komfortową toaletkę – czystą, w ustronnym miejscu, z dala od misek z jedzeniem i wodą – a wtedy wiedza o tym, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z domowego wyposażenia, nie będzie ci w ogóle potrzebna. Przynajmniej przez pewien czas.

Wraz ze starzeniem się i chorobami podeszłego wieku pupil może stracić kontrolę nad tym, w jaki sposób załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Domowe metody są nieco bardziej czasochłonne i wymagają więcej wysiłku, ale też często okazują się tańsze od stosowania spryskiwaczy z dedykowanymi preparatami pochłaniającymi nieprzyjemną woń.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.