Czworonóg to członek rodziny – zasługuje na troskę oraz wyrozumiałe traktowanie. Oddawanie moczu poza kuwetą nie wynika z rzekomej złośliwości, a stanu zdrowotnego i emocjonalnego. Sikanie w ustronnym kącie lub na miękkie łóżko najczęściej wynika z problemów z układem moczowym albo silnego stresu. Pamiętaj, że samce instynktownie dążą do znaczenia terenu.

Nie ma uniwersalnego sposobu na to, jak oduczyć kota sikania poza kuwetą – najpierw trzeba poznać przyczynę posikiwania w domu. Czasami pomoże wymiana kociej toalety na większą lub wsypywanie innego żwirku. Kiedy indziej trzeba będzie udać się do lekarza weterynarii lub kociego behawiorysty. Ważne, by środki wychowawcze dobierać adekwatnie do przypadku i stosować się do indywidualnych zaleceń.

Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą? Poznaj źródło problemów

Dlaczego kot sika na łóżko? Częstą przyczyną takiego zachowania jest nietolerancja jakiegoś rodzaju żwirku. Miękka pościel jest dla zwierzaka zdecydowanie wygodniejsza. Jednak równie prawdopodobny jest scenariusz, w którym kot nie załatwia się w wyznaczone miejsce ze względu na zdenerwowanie lub chęć zaznaczenia swojego terytorium. Kocury wyraźnie zaznaczają granice obszaru, który uważają za swoją własność. Jeśli nie zostaną wykastrowane odpowiednie wcześnie, nawyk strzykania może im pozostać do końca życia – wprawdzie po kastracji robią to rzadziej, a ich mocz nie ma tak intensywnego zapachu, ale wciąż będą postępować zgodnie ze swoim instynktem. Można to ograniczyć za pomocą kocich feromonów, ale na pewnym etapie nie ma żadnego w pełni skutecznego rozwiązania problemu.

Do załatwienia swoich potrzeb poza kuwetą i oznaczenia swojego terenu mogą skłonić także inne, silne zapachy. Koty wyjątkowo źle znoszą aromat chloru, amoniaku oraz dodatków zapachowych, jakie znajdują się w wielu środkach czystości. I nawet jeśli na co dzień używają żwirku bez oznak sprzeciwu czy niezadowolenia, intensywna woń może je skłonić do specyficznego zachowania. Trzeba zatem dokładnie przeanalizować, czy da się i jak oduczyć kota sikania poza kuwetą w przypadku konkretnego zwierzęcia. Niezależnie od przyczyny, nie należy go karać! Lepiej sprawdza się samo nagradzanie pożądanego postępowania (czułościami, smakołykami).

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Aby znaleźć odpowiednią receptę na to, jak oduczyć kota sikania poza kuwetą, np. na łóżko, trzeba trafnie wskazać powód takiego zachowania. Nie zawsze udaje się poprawnie rozpoznać problem za pierwszym razem. Czasami nie pozostaje nic innego, jak metoda prób i błędów.

Stres

Jeżeli dorosły osobnik prawidłowo korzystał wcześniej z kuwety, a przestał to robić, prawdopodobnie ma problemy z układem moczowym – jednak zanim umówisz się na wizytę weterynarza, upewnij się, czy w otoczeniu czworonoga nie zaszły istotne zmiany. Zestresowane zwierzęta porzucają wszystko, co zaczyna im się kojarzyć z zagrożeniem. Zmiana położenia kuwety może, ale nie musi pomóc. Konieczny może być zakup nowej toalety. Silny stres u kotów wywołują m.in.:

  • przeprowadzka;
  • remont mieszkania;
  • przemeblowanie pokoju z kocią kuwetą;
  • pojawienie się nowego członka rodziny – dziecka, psa, papugi, chomika, innego kota etc.

Uspokojenie sytuacji, przyzwyczajenie do nowych okoliczności może, ale nie musi zakończyć sprawy. Wtedy należy zastanowić się nad innymi przyczynami niechęci kota do kuwety.

Kuweta i jej otoczenie

Pamiętaj, że to niezwykle czyste zwierzęta – jeśli nie będziesz sprzątać toalety swojego czworonoga, ten zacznie szukać nowego miejsca. Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą? Ustaw ją w dyskretnym, ale też łatwo dostępnym miejscu. Jeśli pomimo podejmowanych prób kot nadal brudzi łóżko, buty czy podłogę, zastanów się nad innymi możliwymi przyczynami zaburzeń behawioralnych:

  • żwirek nieakceptowalny z powodu zapachu, twardości, rozmiaru granul czy struktury;
  • zbyt mała kuweta nie pozwala ustawić się w wygodnej pozycji;
  • niezaspokojone inne potrzeby (np. głód przy pustej miseczce);
  • miska z jedzeniem stoi zbyt blisko kuwety.

Choroby

Posikiwanie poza kuwetą może być objawem niektórych chorób, m.in.:

  • zapalenie pęcherza moczowego
  • kamica nerkowa
  • zwyrodnienia stawów, które uniemożliwiają wejście do kuwety.

Jak oduczyć kota sikania na łóżko i inne miejsca

Jednym z podstawowych sposobów jest skuteczne odstraszenie zwierzęcia przed wskakiwaniem na meble i pościel. Sporą skuteczność w tym zakresie wykazuje folia. Jednak nie jest efektywna w 100 procentach. Wprawdzie taka warstwa ochronna ułatwia sprzątanie, ale też jej rozkładanie bywa uciążliwe i czasochłonne. Dlatego czasami warto dostawić dodatkową kuwetę tam, gdzie znajduje się twoje łóżko.

W pewnym wieku zwyczajnie nic się nie poradzi. Czworonożny emeryt/rencista może nawet nie mieć świadomości, że opróżnił pęcherz jeszcze przed zeskoczeniem z materaca. Wtedy żaden patent na to, jak oduczyć kota sikania poza kuwetą, nie zagwarantuje oczekiwanych rezultatów. Pozostaje zmiana pojemnika na dostosowany do potrzeb starszych osobników, konsultacja z weterynarzem i stosowanie pieluch dla kotów.

Kotka z zapaleniem pęcherza, kocur po kastracji. Nauka korzystania z kuwety kociąt

Wiesz już sporo o tym, w jaki sposób postępować z dorosłymi, ukształtowanymi osobnikami. Ale jak oduczyć kota sikania poza kuwetą, kiedy trafi do ciebie maluch? To już wyzwanie zupełnie innego rodzaju. Małym kociętom najlepiej przygotować kilka toaletek z różnymi żwirkami, rozstawionymi w wielu miejscach. Czworonóg sam wybierze, które z nich mu odpowiada. Ważne, by kuweta miała krawędzie na odpowiedniej wysokości. Zbyt wysokie uniemożliwią mu wejście. Rozmiary są ważne z uwagi na charakterystyczną pozycję, jaką przyjmują załatwiające się koty. Kiedy są zdrowe, najczęściej:

  • prostują grzbiet i przednie łapy;
  • lekko uginają tylne kończyny;
  • unoszą głowę;
  • zachowują ciszę i nie miauczą.

Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą i brudzenia mieszkania?

Najpierw sprawdź, dlaczego w ogóle tak się dzieje, a dopiero potem zacznij wdrażać odpowiednie działania. Próby wymuszenia posłusznego zachowania spełzną na niczym, jeżeli nie poświęcisz pupilowi wystarczająco dużo uwagi. Czasami wystarczy zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, a innym razem konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Seria spotkań z behawiorystą również nie daje automatycznej gwarancji, że po kilku sesjach zwierzak zmieni swoje nawyki i nigdy w przyszłości do nich nie wróci. Prośba do kociarzy – napisz, jak oduczyć kota sikania poza kuwetą i co u twojego zwierzaka pomogło.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.