Zapamiętaj!

  • Koty miauczą pod drzwiami, aby zakomunikować swoje potrzeby, takie jak chęć wejścia do pomieszczenia lub wyjścia na zewnątrz. 
  • Miauczenie może być również oznaką lęku separacyjnego. 
  • W przypadku osobników dojrzałych płciowo, miauczenie pod drzwiami może być objawem rui. 
  • Istnieje kilka skutecznych metod, jak oduczyć kota miauczenia uwagi. Poleca się przede wszystkim rozpraszanie jego uwagi.
  • W niektórych przypadkach, takich jak nienaturalne miauczenie, należy skonsultować się z weterynarzem

Kot miauczy pod drzwiami. Co wywołuje to zachowanie?

Aby znaleźć skuteczny sposób na to, jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami, trzeba poznać przyczynę takiego zachowania. Zazwyczaj chcą wejść do zamkniętego pomieszczenia. Wielu opiekunów pozwala swoim pupilom na swobodne poruszanie się po domu, ale nie wszyscy chcą lub mogą (np. alergicy) wpuszczać kota do sypialni na noc. Koty mogą również chcieć wyjść na zewnątrz, a zamknięte drzwi wejściowe nie pozwalają im na eksplorację otoczenia.

Miauczenie pod drzwiami jako forma komunikacji

Koty miauczą, aby komunikować się z ludźmi. Dziko żyjące osobniki rzadko wydają takie dźwięki, jednak te udomowione w ten sposób przekazują swoje potrzeby opiekunom, którzy się nimi zajmują. Miauczenie pod drzwiami może świadczyć o potrzebnie jedzenia, napicia się czy skorzystania z kuwety.

Lęk separacyjny

Niektóre koty mogą być bardzo przywiązane do swoich opiekunów i doświadczać lęku separacyjnego, gdy pozostają same w domu. Miauczenie pod drzwiami może być sygnałem, że zwierzak czuje się niekomfortowo z powodu nieobecności opiekuna. Natomiast kiedy przebywa w domu, miauczenie ma zwrócić uwagę na kota, który w ten sposób często domaga się towarzystwa.

Chęć eksploracji

Koty są ciekawe otoczenia i mogą chcieć wychodzić na klatkę schodową lub na zewnątrz. Miauczenie przy drzwiach może być oznaką ich chęci eksploracji i poszerzania terytorium.

Okres rui u kotek i kocurów

Miauczenie pod drzwiami może świadczyć również o kociej rui. Szczególnie głośne są kocice, które w ten sposób przyciągają uwagę kocurów. Głośna wokalizacja może być również wyrazem dyskomfortu związanego z silnym pragnieniem kopulacji. Stanowi to również problem dla opiekunów, ponieważ zwierzęta miauczą zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami? Polecane strategie

Wiele osób zastanawia się, jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami? Istnieje kilka skutecznych metod, które mogą odwrócić uwagę mruczka od tego zajęcia. Trzeba jednak wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją, ponieważ krzyk nie jest dobrą metodą wychowania kota. Można tym zepsuć nawet najlepszą relację, jaką wcześniej miało się ze swoim pupilem.

Zrozumienie potrzeb kota i reagowanie na nie

Jeśli twój kot miauczy w nocy, rozładuj jego energię przed snem. Postaraj się angażować go w intensywną zabawę przed pójściem spać, aby się zmęczył i miał mniej siły na miauczenie. Natomiast jeśli problemem jest miauczenie kota pod drzwiami wyjściowymi, udostępnij mu balkon zabezpieczony siatką. Upewnij się również, że kot ma dostęp do wszystkiego, czego potrzebuje. Może przecież miauczeć pod drzwiami, szukając czegoś po drugiej stronie, np. miski z wodą, jedzenia, zabawek lub kuwety.

Unikanie karania i negatywnej reakcji na miauczenie

Zignoruj miauczenie, jeśli kot jest bezpieczny, nakarmiony i może skorzystać z kuwety.  Unikaj krzyczenia na zwierzaka lub mówienia mu, żeby był cicho, ponieważ to jest po prostu zwrócenie mu uwagi. Lepiej wzmacniać pozytywne zachowanie niż to, które chcesz wyeliminować. 

Akcentowanie pozytywów i nagradzanie dobrego zachowania

Spróbuj odwrócić uwagę kota zabawką, np. wędką, ale nie otwieraj mu drzwi, jeśli wiesz, że ma zabezpieczone wszystkie potrzeby. Wciągnij go do zabawy, a kiedy się uspokoi, możesz nagrodzić go na przykład ulubionym smakołykiem.

Rozważenie sterylizacji lub kastracji

Jeśli wiesz, że miauczenie pod drzwiami jest jednym z objawów rui, rozważ sterylizację zwierzaka. Takie zachowania będą się regularnie powtarzać, co będzie trudne do zniesienia na dłuższą metę. Poza tym dzięki temu zabiegowi można zapobiegać niekontrolowanym procesom rozrodczym, co przyczynia się do ograniczenia liczby głodnych, bezdomnych i cierpiących zwierząt. Zaleca się go nie tylko kotom żyjącym w domu, ale również wychodzącym oraz wolno żyjącym.

Kiedy iść z kotem do weterynarza?

Czy kwestia tego, jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami, może wymagać konsultacji weterynaryjnej? Należy pamiętać, że w ten sposób zwierzak sygnalizuje również ból i problemy zdrowotne. Jeśli takie zachowanie nie było wcześniej normalne dla twojego pupila, koniecznie umów wizytę w swojej przychodni weterynaryjnej. Alarmujące powinno być zwłaszcza nienaturalne miauczenie.

Jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami? Podsumowanie

Jeśli nie wiesz, jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami, wypróbuj polecane przez nas sposoby. Takie zachowanie może mieć wiele różnych przyczyn, z których najpopularniejsze są kocie przyzwyczajenia. Jeśli zwierzak wcześniej mógł bez ograniczeń poruszać się po mieszkaniu, na pewno nie zrozumie, skąd zamknięte drzwi. Miauczenie może wynikać również z niezaspokojonych potrzeb mruczka.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.