Jak oduczyć kota gryzienia? Przed takim problemem stają właściciele wielu mruczków. Trudno jednak wyeliminować niepożądane zachowania, bez poznania ich przyczyny. Sprawdźmy, co może wywoływać takie zachowanie kota i jak sobie z tym poradzić?
Kocia agresja to poważny problem, dlatego, jeżeli domowe sposoby zawiodą, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Trzeba dowiedzieć się, dlaczego zwierzak atakuje domowników albo gości. Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnym przyczynom agresywnego zachowania i zastanówmy, jak oduczyć kota gryzienia.
Dlaczego kot gryzie? Najważniejsze powody
Warto od razu zaznaczyć, że sam fakt gryzienia nie jest od razu przejawem agresji pupila. Może on po przyjacielsku podgryzać dłoń na przykład podczas głaskania. Wtedy wysyła właścicielowi jasny komunikat, że taki dotyk mu nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, to przejaw sympatii – o ile takie ugryzienie nie sprawia bólu człowiekowi. Są także inne sytuacje, kiedy kot decyduje się na użycie swoich ostrych zębów. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak oduczyć kota gryzienia.
Nieprawidłowa socjalizacja kocięcia
Małe koty uczą się kontroli intensywności gryzienia i drapania od swojej mamy. Fachowo nazywa się to inhibicją gryzienia. Matka interweniuje, kiedy kotek, bawiąc się z rodzeństwem, staje się zbyt natarczywy lub po prostu sprawia im ból. Jeżeli twój kot dotkliwie gryzie, prawdopodobnie nie spędził z matką i rodzeństwem wymaganych dwunastu tygodni. Kot reaguje w ten sposób także wtedy, kiedy źle się z nim bawisz – pozwalasz gryźć i lizać ręce. Wtedy będzie je traktował, jako zabawkę. Należy wykluczyć takie zachowania wobec kociaka.
Zbyt duża poufałość człowieka
Gryzienie nie zawsze wynika z niewłaściwej socjalizacji, a bywa podyktowane zachowaniem człowieka. Koty to indywidualiści, których nie można zmuszać do pieszczot. W przeciwnym razie w ruch na pewno pójdą pazury. Zwierzak na początku daje sygnały ostrzegawcze, ale jeśli się ich w porę nie zinterpretuje, kot ugryzie właściciela. Jeśli chcesz wiedzieć, jak oduczyć kota gryzienia, obserwuj jego zachowanie.
Problemy behawioralne kota
Kiedy kot gryzie właściciela, to nigdy nie oznacza jego „wrednego” charakteru. Zwykle przyczyną są jego zaburzenia: poczucie strachu, nadpobudliwość, przebodźcowanie albo stres. Przyczyną zachowania zwierzęcia są więc czynniki, na które nie ma wpływu. Dlatego jego agresja jest skierowana przeciw człowiekowi. Dlatego w takim przypadku lepiej nie czekać i rozwiązać problem z pomocą kociego behawiorysty, który potrafi odczytać przyczyny jego zachowania.
Problemy zdrowotne
Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć kota gryzienia ludzi, warto zabrać go do weterynarza. Być może jego zachowanie wynika z choroby albo bólu? Lekarz umie interpretować objawy, więc potrafi wykluczyć lub potwierdzić twoją domową diagnozę.
Jak oduczyć kota gryzienia i drapania rąk podczas głaskania?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak oduczyć kota gryzienia. Wszystko zależy od przyczyn, ale kluczem do sukcesu na pewno jest cierpliwość wobec kota. Trzeba pamiętać, że zwierzak nie robić tego bez powodu, a stosowanie kar fizycznych tylko pogłębi problem. Należy poprosić o pomoc i zasięgnąć porady specjalisty – to jest właśnie pierwszym krokiem do rozwiązania kocich kłopotów. Oczywiście warto znać doraźne sposoby na to, by uspokoić czworonoga.
Jak oduczyć gryzienia podczas zabawy?
Jak oduczyć kota gryzienia w takiej sytuacji? Przede wszystkim konsekwentnie unikaj zabawy z udziałem gołych rąk. Najlepiej wdrążyć zabawki dystansowe, czyli na przykład wędki. Przekierowuj uwagę kota na inne przedmioty lub zabawki, a kiedy uparcie gryzie cię po rękach, przerwij zabawę. Nie krzycz na zwierzaka i nie stosuj kar fizycznych – spowodujesz w ten sposób stres i pogłębisz problem. Jeżeli wymienione wyżej metody nie zadziałają, warto rozważyć konsultacje behawiorystyczne.
Jak poradzić sobie ze stresem i strachem zwierzęcia?
Wspominaliśmy, że niektóre mruczki gryzą, ponieważ nie mogą poradzić sobie z emocjami i złymi doświadczeniami. Konsultacja z behawiorystą to jedno, ale warto działać też na własną rękę. Aby zapobiec gryzieniu z powodu lęku przed człowiekiem, dobrym sposobem jest zastosowanie pozytywnego bodźcowania. Właściciel musi być cierpliwy, ale kot w końcu zacznie budować pozytywne skojarzenia. Jeśli przyczyną jest stres, trudniej jest ustalić źródło, ale można na przykład bardziej dopasować dom do potrzeb zwierzęcia. Większa liczba drapaków i możliwość wspinania to coś, co koty lubią. Jeśli mogą obserwować domowników z większej wysokości, czują się pewniej.
Jak oduczyć swojego kota podgryzania kabli?
Niektóre koty chętnie podgryzają wszelkiego rodzaju przewody. Kociarze pewnie nie zliczą, ile razy musieli ratować swoje ładowarki. To jednak bardzo szkodliwy nawyk, dlatego trzeba wiedzieć, jak oduczyć kota gryzienia kabli. Mówiąc szczerze, koty nie lubią nudy, dlatego, jeśli doskwiera brak zajęć, pupil zaczyna organizować sobie czas zgodnie ze swoimi potrzebami.Dlatego warto zapewnić im więcej atrakcyjnych miejsc, a jeśli ma zbyt dużo zabawek, ograniczyć ich liczbę. Nie trzeba od razu wyrzucać, wystarczy schować i co jakiś czas wymieniać, dzięki temu zachowają urok nowości. Jak oduczyć koty używania zębów na kablach? Można próbować je zabezpieczyć:
- ukryj kable za listwami;
- kiedy skończysz korzystać z ładowarki lub laptopa, chowaj je;
- oklej kable taśmą dwustronną, która zniechęci kota;
- można zastosować płyn zniechęcający koty do gryzienia (dostępny w sklepach zoologicznych) lub sok z cytryny.
Instynkt łowiecki kota – tak go okiełznasz
Przez podgryzanie opiekuna, a przede wszystkim regularne ataki, może objawiać się instynkt łowiecki kociaka. Mimo że zostały udomowione przed tysiącami lat, nadal pozostały drapieżnikami i czasami muszą znaleźć ujście dla swoich pierwotnych potrzeb. Atakowanie dłoni i stóp, czajenie się i wyskakiwanie – tak zachowują się łowcy. Jeśli nie chcesz tolerować tego w domu, musisz okiełznać go zabawą. Już wyjaśniliśmy, że należy używać odpowiedniego sprzętu, nie rąk. Trzeba też pamiętać, że zabawa musi być dynamiczna, by zwierzak czuł, że poluje, a przede wszystkim zakończona sukcesem.
Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć kota gryzienia, musisz dobrze poznać powód takiego zachowania. Czasami to po prostu zła socjalizacja, w innych przypadkach przyczyny mogą być głębsze. Jedno jest pewne – nie możesz zostawić swojego pupila bez odpowiedniej pomocy i wsparcia.