Drapanie mebli przez kota to widok, który jest doskonale znany każdemu posiadaczowi tych zwierząt. Kocie pazury są mocne i ostre, dlatego bliskie spotkanie niemal każdej powierzchni z nimi kończy się poważnymi i bardzo widocznymi zniszczeniami. Oczywiście tak nie musi być, bo – choć drapanie jest u kota zachowaniem wrodzonym i stanowi istotną potrzebę – można ją przekierować na zupełnie inne przedmioty faktycznie służące do tego celu, jak np. specjalny słupek czy drapak. W końcu w naturze dziko żyjące koty nie mają do dyspozycji mebli tapicerowanych! Jak oduczyć kota drapania mebli? Sprawdź!
Jak oduczyć kota drapania? Czy da się to zrobić?
Chcesz dowiedzieć się, jak oduczyć kota drapania? Od razu spieszymy z bardzo jasną odpowiedzią – nie da się całkowicie powstrzymać kota od drapania! Co więcej, nie należy tego robić, gdyż jest to jedna z jego wrodzonych, instynktownych potrzeb, których realizacja pozwala zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. W naturalnym środowisku dzikie koty drapią głównie drzewa i inne, najczęściej pionowe powierzchnie. Dlatego też, co do zasady (choć możliwe są wyjątki), dywany, drewniane parkiety i inne poziome powierzchnie są względnie bezpieczne.
Z racji tego, że w domu nie ma drzew, „ofiarą” kocich pazurków – ku rozpaczy opiekunów – padają zazwyczaj sofy, kanapy i zapewne niejednokrotnie piękne, zabytkowe kredensy… To, że kot przejawia potrzebę drapania, nie oznacza, że należy mu pozwolić na niszczenie mebli. Istnieją bowiem sposoby na to, aby temu zapobiec, jednocześnie nie narażając mruczka na frustrację. Zanim jednak dowiesz się, jak oduczyć kota drapania, przeczytaj, dlaczego w ogóle kot musi drapać.
Dlaczego kot drapie?
Podstawową funkcją drapania jest tzw. ostrzenie pazurów. W czasie tego zabiegu kot pozbywa się zniszczonej warstwy pazurów, odsłaniając tym samym nowe pazury – bardzo ostre i mocne, które w naturalnym środowisku są zdecydowanie potrzebne do przetrwania. Pomimo tego, że kot w domowych warunkach z łatwością przeżyje bez nich, zachowanie swoich przodków ma w genach. Wola drapania spowodowana jest jednak nie tylko kwestią pielęgnacji pazurów.
Czy wiesz, że koty drapiąc… oznaczają swoje terytorium?
Oznaczanie terenu kojarzy się dość jednoznacznie z oddawaniem moczu – i to głównie przez niekastrowane kocury. Tymczasem drapanie jest dla kota sprawdzonym sposobem na wyraźne zaznaczenie swojej obecności w danym obszarze. Jest to możliwe dzięki gruczołom zapachowym, w które wyposażone są kocie łapy. Drapiąc, kot pociera opuszkami o określony przedmiot i pozostawia na nim swój zapach. O ile ludzki węch jest zbyt słaby, by go wyczuć, o tyle inne zwierzęta, a w szczególności koty, już z daleka doskonale wiedzą, kto rządzi w tej dzielnicy!
Niektórzy specjaliści uważają, że drapanie, szczególnie to intensywne noszące znamiona zachowań obsesyjno-kompulsywnych, może być m.in. wynikiem nudy, frustracji i stresu wynikających z niezaspokojenia podstawowych potrzeb.
Odruch drapania mebli u kota? Tego nie rób!
Przeglądając internet i rozmawiając z innymi opiekunami kotów, możesz pozyskać wiele „cennych” rad dotyczących tego, jak oduczyć kota drapania. Pomijając już pomysły skrajnie drastyczne, jak zabieg usunięcia pazurów (!), najczęściej polecanymi pomysłami są np.:
- straszenie kota – krzyk, przeganianie czy zastawianie rozmaitych pułapek, jak np. puszki ułożone w piramidę, które mają runąć na kota, gdy ten zacznie drapać meble;
- pryskanie wodą – jak powszechnie wiadomo, koty nie lubią wody;
- stosowanie środków odstraszających – obecnie rynek jest bardzo bogaty w tego rodzaju specyfiki.
Zastawianie wymyślnych pułapek może nie tylko wystraszyć kota, ale spowodować, że zrobi sobie krzywdę! Jeśli wpadnie w panikę i będzie uciekał na oślep, może np. wypaść przez otwarte okno (zwierzęta instynktownie szukają najkrótszej drogi ucieczki). Z kolei spryskanie wodą, które jest dla mruczka wybitnie nieprzyjemne, może wywołać w nim ogromną frustrację, a nawet agresję. Poza tym grozi poważnym nadszarpnięciem relacji, bo kot widzi, z czyjej ręki ponosi krzywdę! Preparaty odstraszające są równie złym pomysłem. W końcu twój dom to także dom twojego kota. Powinien czuć się w nim bezpiecznie i nie bać się podejść do sofy, na której siedzisz, by poprosić o podrapanie za uchem.
Koty lubią drapać – jak umożliwić im tę czynność?
Jak zostało już wyjaśnione, kot musi drapać, gdyż jest to jego wrodzona potrzeba. Nie znaczy to jednak, że ma mieć przyzwolenie na niszczenie mebli. Jeśli chcesz uniknąć poważnego uszkodzenia domowego wyposażenia, zafunduj pupilowi porządny drapak! Nie każdy kot potrafi korzystać z drapaka, więc jeśli zauważysz, że twój podopieczny również ma z tym problem, pokaż mu, do czego służy i zachęć. Możesz wykorzystać np. popularną kocimiętkę. Niektóre koty pozostają obojętne na kocimiętkę. Wówczas możesz wypróbować walerianę, delikatnie spryskując nią drapak dla kota.
Jeśli te sposoby dotyczące tego, jak oduczyć kota drapania zawiodą, próbuj zachęcić do drapania przy pomocy smakołyków. Możesz też przymocować do drapaka ulubione kocie zabawki, jak np. wędka. Co bardzo istotne, ustaw drapak w miejscu doskonale widocznym dla kota, do którego będzie miał bezproblemowy dostęp. Ponadto pamiętaj o regularnym podcinaniu pazurów kota. Jeśli nie potrafisz zrobić tego samodzielnie, umów się na wizytę u lekarza weterynarii lub do „kociego fryzjera”.
Jak oduczyć kota drapania? Podsumowanie
Wiesz już, jak oduczyć kota drapania. Koty to słodkie futrzaki, które jednak mają swoje specyficzne potrzeby. Jedną z nich jest drapanie. Aby ochronić meble przed zniszczeniem, zainwestuj w drapak. Bez problemu kupisz go w każdym dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym. Pamiętaj, żeby zwierzaka zachęcać do drapania drapaka, oferując mu np. przysmaki i sięgając po walerianę, bo nie każdy kot wie, jak z niego korzystać. Pokaż mu, że to świetna zabawa!