Koty słyną ze swojej czystości i ogromną wagę przykładają do czystości futra. Zakopywanie odchodów jest całkowicie naturalnym odruchem u każdego kota domowego. Można wręcz powiedzieć, że przeszkadza im wszelki brud w ich najbliższym otoczeniu. Wielu początkujących właścicieli zastanawia się, jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Nie jest to jednak bardzo trudna sztuka. Zwierzaki po prostu wiedzą, że mają to robić, więc zazwyczaj wystarczy po prostu zaprezentować im pudełko z piaskiem. Nie zmienia to jednak faktu, że rola właściciela w nauce również ma bardzo duże znaczenie. Zobacz, jak nauczyć kota korzystania z kuwety!
Jak nauczyć kocię korzystać z kuwety?
Małe koty uczą się tego już wieku pięciu czy sześciu tygodni, więc bardzo możliwe, że twój nowy lokator już będzie posiadał taką umiejętność. Czystość leży w naturze kota, dlatego nie musisz wykonywać jakichś specjalnych działań, by nauczyć go korzystać z toalety. Kocięta najczęściej uczą się załatwiania do kuwety od matek.
Małego kotka należy wkładać do kuwety po przebudzeniu oraz po posiłkach. Warto też obserwować swojego małego zwierzaka, jeżeli zaczyna zachowywać inaczej niż zwykle, to może to oznaczać, że szuka miejsca, w którym będzie mógł się załatwić. W takim wypadku także należy wstawiać go do kuwety. Kiedy kociak się załatwi, warto nagrodzić go smakołykiem lub pieszczotami. Nie dawaj jednak jedzenia kotu w kuwecie, ponieważ będzie on niechętnie korzystał z niej w przyszłości.
Jeżeli twój kot nie miał wcześniej kontaktu z kuwetą, postaw ją w spokojnym miejscu (ale nie oddalonym od centrum domowych wydarzeń!). Pokaż kotu kuwetę wypełnioną czystym żwirkiem i zachęć go, delikatnie kopiąc w nim ręką. Zainteresowany zwierzak powinien szybko zacząć naśladować twoje ruchy. Większość kotów błyskawicznie orientuje się, o co chodzi.
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety, kiedy jest już dorosły?
Czasami do naszego domu trafiają koty, które przez całe życie były wolnożyjące. Mogą one mieć problem ze zrozumieniem konceptu pudełka ze żwirkiem. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety, jeżeli został on wzięty z ulicy i nigdy nie miał z nią do czynienia? Warto odwołać do tego, co jest mu bliskie i znajome. Na samym początku warto zrezygnować ze żwirku i wsypać do kuwety trochę ziemi, liści oraz gałązek. Kiedy zwierzak już zrozumie, że kuweta jest miejscem załatwiania potrzeb fizjologicznych, możesz stopniowo zmienić podłoże na żwirek. Na początku najlepiej wybrać jak najmiększy i najdrobniejszy.
Jeżeli zwierzę załatwi się poza kuwetę, to nie można go karać! Dobrym pomysłem jest zebranie odchodów i wrzucenie ich do kuwety, pomoże to pupilowi zrozumieć, gdzie znajduje się odpowiednie miejsce do załatwiania swoich potrzeb. Jeżeli dorosły kot uparcie załatwia się poza kuwetą, najlepszym rozwiązaniem jest zabranie go do weterynarza i wykonanie badań diagnostycznych. Często jest to bowiem objaw problemów z pęcherzem lub nerkami.
Wybór odpowiedniej kuwety jest ważny!
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Duży wpływ na edukację ma odpowiednio dobrana kuweta! Najczęściej popełnianym błędem w wyborze kuwety jest jej zbyt mały rozmiar. Mówi się, że kuweta powinna być półtora raza dłuższa niż kot. Warto kierować się tą zasadą, bo może ona mieć duży wpływ na to szybkość tego, jak nauczyć kota sikać do kuwety.
Ważny również jest kształt kuwety, szczególnie w przypadku starszych kotów, które mogą mieć problemy ze stawami. Należy wtedy wybrać kuwetę o niższej ściance wejściowej, która znacznie ułatwią kotu wchodzenie do toalety. Nie wszystkie koty chętnie korzystają z kuwet zakrytych, dlatego trzeba uważnie obserwować, czy twój pupil nie wykazuje takiej niechęci. Stosunek kota do kuwety może zależeć od jej modelu.
Gdzie ustawić kuwetę?
Nie tylko wybór modelu, ale też miejsce ustawienia kuwety ma istotne znaczenie w tym, jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Najlepiej ustawić ją w miejscu odosobnionym i spokojnym, by kot korzystał z niej bez stresu. Musisz ustawić ją w miejscu, które będzie łatwo dostępne dla pupila. Kuweta powinna znajdować się jak najdalej od miejsca, w którym kot spożywa posiłki.
Odpowiednie ustawienie kuwety sprawi, że będzie on korzystał z niej znacznie chętniej. Daj jednak swojemu mruczkowi przyzwyczaić się do miejsca, w którym kuweta się znajduje. Przy tym, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, ważna jest cierpliwość. Kuwet w mieszkaniu powinno być o jedną więcej, niż wynosi liczba kotów, pamiętaj o tym!
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Żwirek ma znaczenie!
Odpowiedni rodzaj żwirku ma duże znaczenie! Warto wypróbować różne rodzaje i marki żwirku, dzięki temu w końcu odnajdziesz taki, który przypadnie twojemu kociemu przyjacielowi do gustu. Wyróżnia się dwa główne rodzaje żwirku:
- żwirek zbrylający – pod wpływem wilgoci tworzy on grudki. Dzięki temu czyszczenie kuwety będzie zdecydowanie prostsze. Większość żwirków zbrylających wykonana jest z chłonnej gliny, można jednak spotkać się także z alternatywami wykonanymi z włókna roślinnego;
- żwirek niezbrylający – wykonany ze zróżnicowanych materiałów. Czasami są to kryształki krzemionki, a czasem papier makulaturowy lub granulat drzewny. Takie żwirki należy jednak częściej wymieniać, niż w przypadku żwirków zbrylających.
Bacznie obserwuj swojego kota i sprawdzaj, czy wybrany żwirek mu pasuje. Dzięki takiemu działaniu możesz uniknąć sytuacji, w których kot załatwi się poza kuwetą!
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety, kiedy nie chce tego robić?
Niektóre koty, mimo usilnych starań właściciela, nie chcą korzystać z kuwety. Wspominaliśmy już, że w takim wypadku warto skorzystać z usług lekarza weterynarii i sprawdzić zdrowie pupila. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, kiedy kot wcześniej bez problemu korzystał z kuwety i nagle przestał. Może to być spowodowane zakażeniem dróg moczowych lub zapaleniem pęcherza. W tej sytuacji kot odczuwa ból przy oddawaniu moczu i wymaga to leczenia.
Powinieneś również kontrolować ilość żwirku w kuwecie, koty najczęściej lubią cienką warstwę. Pamiętaj, aby nie denerwować się na kota, kiedy zdarzy mu się wpadka. Nie warto niepotrzebnie stresować zwierzęcia, należy spróbować zachęcić go do korzystania z kociej toalety.
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Koty instynktownie skojarzą, które miejsce służy do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, jeśli będzie dobrze przygotowane. Nauka kuwetowania rozpoczyna się już u pięciotygodniowych kociąt. Do nowego domu maluchy powinny natomiast trafiać w wieku przynajmniej trzech miesięcy, dlatego zazwyczaj nowy lokator od początku doskonale wie, jak korzystać z kuwety, i nie musisz go tego uczyć. Zakopywanie odchodów jest dla kotów naturalnym odruchem, dlatego nie musisz się martwić! Pamiętaj jednak o cierpliwości, każdy kot jest inny i niektórym nauka zajmie więcej czasu.