Gdy kot gryzie właściciela i wykazuje inne agresywne zachowanie, zdecydowanie trzeba reagować. O ile agresja wywołana strachem i poczuciem zagrożenia w określonych sytuacjach jest całkiem normalna, tak agresywne zachowania w stosunku do właściciela nie powinna mieć miejsca. Co zrobić, gdy kot gryzie właściciela zamiast się przytulać? Jak oduczyć kota gryzienia? Poznaj główne przyczyny takiego zachowania i kilka sposobów, które być może pomogą Ci je wyeliminować.
Gryzący kot – co oznacza takie zachowanie?
Nie da się ukryć, że gryzący kot może wywoływać niepokój i strach u właścicieli. Przecież zwierzęta domowe wyobrażamy sobie jako najlepszych przyjaciół i milusińskich, do których możemy się przytulać całe dnie. Dlaczego kot gryzie właściciela i innych domowników? Co może oznaczać takie zachowanie? Poznaj kilka przyczyn, które mogą wpłynąć na to, że kot gryzie członków rodziny.
Instynkt łowiecki
Warto od razu zaznaczyć, że niektóre kocie zachowania są zupełnie normalne i wynikają z instynktu łowieckiego. Atakowanie zabawek czy drapanie drapaka to całkowicie naturalne zachowania u twojego pupila.
Jeśli jednak kot zaczyna atakować ludzi czy meble, trzeba zastanowić się, czy zapewniłeś mu odpowiednią ilość ruchu lub atrakcyjne zabawki. Może warto rozważyć spacery na dworze lub zakup dodatkowych akcesoriów. To powinno pomóc rozładować kotu energię w pozytywny sposób, co może wpłynąć na zmniejszenie negatywnych zachowań.
Przewlekły ból, choroba
Bardzo ważna jest dokładna obserwacja pupila. To właśnie ty jako właściciel znasz kota najlepiej i powinieneś szybko zauważyć, gdy coś jest nie tak. Gryzienie i agresywne zachowania mogą pojawić się u mruczka również wtedy, gdy odczuwa on ból i inne dolegliwości. Agresja może być skutkiem różnych chorób, szczególnie tych groźnych, jak nowotwór czy wścieklizna.
Powinieneś być szczególnie czujny, gdy do tej pory twój kot był bardzo spokojny i uwielbiał pieszczoty, a nagle unika twojego dotyku i ogólnego kontaktu z człowiekiem. Jeśli masz jakieś wątpliwości, udaj się do weterynarza, aby sprawdzić stan zdrowia zwierzaka.
Brak socjalizacji
Dlaczego kot gryzie właściciela? Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na to, że w domu masz gryzącego kota, jest nieodpowiednia socjalizacja w pierwszych tygodniach życia. Właściwe wychowanie już od narodzin ma ogromne znaczenie dla późniejszego zachowania kota.
Jeśli zwierzak nie był przyzwyczajony do kontaktu z człowiekiem, może być wobec niego agresywny. Nikt nie nauczył go, jak zachowywać się w stosunku do ludzi; nie wie, że nie powinien ich gryźć czy drapać. Może takie zachowania traktować jak zabawę, bo nie nauczył się, jak taka zabawa powinna wyglądać.
Pojawia się więc pytanie, jak taka socjalizacja powinna wyglądać. Przede wszystkim nie wolno zabierać kota zbyt wcześnie od matki. Nie powinno się również w trakcie zabawy prowokować do agresji i używania pazurów. Zamiast bawić się dłońmi czy ubraniami, lepiej zaproponować kotu zabawki.
Stres
Stres i strach często są odpowiedzią na pytanie, dlaczego kot gryzie. Takie stany mogą być wywołane różnymi sytuacjami w życiu pupila. Nowe osoby lub zwierzaki w domu, znaczące zmiany w otoczeniu, nieznane dźwięki i zachowania – to często przyczyny stresu u zwierzaka. Pojawia się lęk i nieufność, a także agresja obronna, nawet w stosunku do właściciela.
Jedyne co może pomóc, to unikanie takich sytuacji. Jeśli wiesz, że twój pupil źle reaguje na nowe otoczenie czy ludzi, po prostu staraj się oszczędzić mu tego stresu. Bardzo ważne jest zbudowanie odpowiedniej relacji między kotem i właścicielem, która oparta będzie na zaufaniu.
Nieodpowiednia zabawa
Ten aspekt był już wspomniany w kontekście nieodpowiedniej socjalizacji, jednak zdecydowanie wymaga szerszego omówienia. Dlaczego kot gryzie podczas zabawy i staje się agresywny? To po prostu wina właściciela lub osoby, która miała wpływ na socjalizację kota w pierwszych tygodniach. Jeśli kot był przyzwyczajony do agresywnej zabawy, wyciągania pazurów i używania zębów, to uważa, że to całkowicie normalne.
W takiej sytuacji trzeba spróbować oduczyć kota takiej zabawy. Gdy tylko zaczyna gryźć i staje się agresywny, od razu trzeba przerwać zabawę i przestać reagować. Wymaga to wiele cierpliwości od właściciela, jednak po pewnym czasie powinno przynieść pożądane efekty.
Okazywanie czułości
Gdy kot gryzie właściciela, może to również być oznaką czułości. Oczywiście, nie można mylić delikatnego podgryzania z agresywnym zachowaniem. Podgryzanie związane z pozytywnymi uczuciami jest bardzo subtelne i przede wszystkim nie przecina skóry. Nie pojawia się też drapanie, syczenie czy warczenie.
Co zrobić, gdy kot gryzie właściciela?
Chyba każdy zgodzi się z tym, że agresywne zachowania u każdego pupila, w tym także u kota, są po prostu niepożądane. Gryzący kot może stać się sporym problemem dla właściciela. Wiesz już, dlaczego kot gryzie. Pozostało ci dowiedzieć się, jak oduczyć kota gryzienia? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!
Poznaj przyczynę zachowania
Najpierw musisz poznać przyczynę kociego gryzienia. Wtedy będziesz po prostu w stanie ją wyeliminować. Jeśli jesteś pewny, że agresja nie jest spowodowana chorobami, możesz przejść do działania.
Jeśli chcesz zmienić zachowanie swojego zwierzaka, musisz wykazać się dużą dawką cierpliwości. Niepożądane i negatywne zachowania powinno się ignorować, z kolei pozytywne – nagradzać. Gdy kot gryzie właściciela w trakcie zabawy, od razu należy ją przerwać. Natomiast, gdy przyczyną jest stres, powinieneś postarać się wyeliminować czynnik, który go wywołuje.
Szanuj kocią przestrzeń
Koty są bardzo wyczulone na dotyk i nie lubią nadmiernej stymulacji. Wiele osób nie ma świadomości, że zbyt częste i długie głaskanie pupila może doprowadzić nawet do bólu. Możesz stopniowo zwiększać tolerancję kota na dotyk. Obserwuj jego zachowanie; szybko dostrzeżesz, gdy zacznie się denerwować, a głaskanie przestanie być dla niego przyjemnością. Nie głaszcz kota na siłę – to zdecydowanie nie będzie dla niego przyjemne i nie ma nic dziwnego w tym, że w końcu zareaguje agresywnie.
Gdy poznasz przyczynę kociego gryzienia, będzie ci znacznie łatwiej wyeliminować niepożądane zachowania. Kluczem jest zbudowanie dobrej, opartej na zaufaniu relacji między kotem i właścicielem. Właściciel powinien wykazać się dużą dawką cierpliwości w stosunku do zwierzaka i konsekwentnie trzymać się swoich założeń.
Postaraj się, aby zwierzak czuł się komfortowo i nie odczuwał stresu. Jeśli agresja pojawia się nagle i bez wyraźnej przyczyny, być może powodem jest choroba i dokuczliwy ból. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, od razu udaj się do lekarza. Agresja jest poważnym problemem, obok którego nie można przejść obojętnie, jednak gryzienie u kota nie zawsze ją oznacza.