Co odstrasza koty od sikania na kanapę, łóżko czy dywan? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, jesteś we właściwym miejscu. Mamy dla ciebie bardzo dobrą wiadomość. Wcale nie musisz szukać wymyślnych sposobów na to, aby odstraszyć podopiecznego i zniechęcić go do oddawania moczu w nieodpowiednich miejscach. Istnieje znacznie prostsze rozwiązanie tego problemu – i co więcej, rozwiązanie skuteczne, które rzeczywiście ów problem wyeliminuje, a nie tylko zamaskuje. Co to takiego? Sprawdź!
Co odstrasza koty od sikania? Metody, po które nie należy sięgać!
Wiele osób, poszukując odpowiedzi na pytanie, co odstrasza koty od sikania w niewyznaczonych do tego miejscach, trafia na często bardzo dziwne, wręcz okrutne metody. Mają one na celu zaskoczyć i wystraszyć mruczka, by ten oddawanie moczu w danym miejscu kojarzył z czymś nieprzyjemnym, a nawet niebezpiecznym i tym samym zrezygnował z niego. A zatem – co odstrasza koty od sikania? Oto kilka pomysłów, których – jako troskliwy, świadomy i odpowiedzialny opiekun – nie możesz wdrażać w życie, bo wyrządzą one więcej szkody niż pożytku:
- stosowanie pułapek – tutaj pomysłowość właścicieli niejednokrotnie przechodzi wszelkie pojęcie. Częstą metodą jest np. ustawianie piramidy z puszek lub tworzenie innych metalowych konstrukcji, które w czasie przewracania wydają przeraźliwy dźwięk. Pułapka taka ustawiana jest w obszarze, w którym kot najczęściej oddaje mocz i „uruchamia się”, gdy kot się do niej zbliży i potrąci ją, próbując dojść w wyznaczone miejsce;
- polowanie na kota – w celu przyłapania go na gorącym uczynku. Właściciel „zaczaja się” na pupila i gdy widzi, że ten podchodzi do danego miejsca z zamiarem oddania moczu, rzuca w jego stronę np. but, wydaje głośny, nieprzyjemny dźwięk, potrząsa butelką wypełnioną kamieniami czy pryska wodą ze spryskiwacza w pyszczek etc.;
- naturalne i chemiczne środki odstraszające – ta metoda wydaje się stosunkowo łagodna i nieszkodliwa w porównaniu z innymi. Kot, który ma doskonały węch, z pewnością jest jednak innego zdania, gdy na każdym kroku napotyka nieprzyjemne, drażniące jego nos zapachy.
Wyżej opisane metody, jak zostało wspomniane, naprawdę czynią więcej szkody niż pożytku, a do tego… czasem i tak zwyczajnie nie działają! Dlaczego?
Metody na odstraszenie kota – konsekwencje stosowania
Konsekwencje stosowania powyższych metod są poważne. Kot, bezustannie atakowany z każdej strony, będzie żył w permanentnym stresie. Jego stan psychiczny w krótkim czasie pogorszy się. Wówczas mogą wystąpić dodatkowe problemy behawioralne. Paradoksalnie – problem oddawania moczu poza kuwetą, w wyniku stresu, może się nasilić!
Oczywiście zaburzona będzie relacja z opiekunem, któremu kot przestanie ufać i w towarzystwie którego przestanie się czuć bezpiecznie. Poza tym wymienione metody często nie są skuteczne… W związku z tym nie tylko nie rozwiążesz istniejącego problemu, ale stworzysz kolejne.
Co odstrasza koty od sikania? Nie myśl o tym, odkryj przyczynę!
Zamiast zastanawiać się nad tym, co odstrasza koty od sikania czy jak oduczyć kota sikania poza kuwetą, skup się raczej na odkryciu przyczyny tego zachowania, bo tych może być naprawdę wiele. Niektóre z nich są błahe i łatwe do wyeliminowania, inne mogą wymagać pomocy specjalisty – lekarza weterynarii lub/i behawiorysty zwierzęcego. Niektóre z przyczyn załatwiania potrzeb fizjologicznych poza kuwetą to:
- brudna kuweta – koty to czyste zwierzęta, które często nie chcą korzystać z kuwety, w której znajduje się brudny żwirek;
- nieodpowiedni żwirek – kotu może nie odpowiadać np. jego struktura (za ostre drobinki) lub zapach (choć hitem są żwirki perfumowane, wiele kotów ich nie cierpi, bo podrażniają drogi oddechowe!);
- niewłaściwe ułożenie kuwety – np. zbyt blisko misek z jedzeniem i piciem lub/i w miejscu, w którym jest głośno, ciągle ktoś przechodzi i kot nie może oddać moczu w spokoju;
- choroby układu moczowego – to częsty powód znaczenia moczem poza kuwetą. Jeśli kot cierpi podczas sikania, zaczyna kojarzyć kuwetę z bólem i może zaniechać wizyt w niej;
- stres – większość kotów to zwierzęta wrażliwe i nielubiące zmian. Coś, co jest dla ciebie drobiazgiem, jak np. zmiana ustawienia mebli, kilkudniowy wyjazd czy remont, dla kota może być prawdziwą traumą! Chcąc odreagować napięcie, może sikać w rozmaitych miejscach w domu.
To zaledwie kilka najczęstszych powodów sikania poza kuwetą. Koniecznie sprawdź, czy właśnie któryś z nich nie jest przyczyną problemów w twoim domu.
Wiesz już, co odstrasza koty od sikania, ale wobec powyższych faktów zaniechaj testowania wszystkich przedziwnych, niebezpiecznych metod. Zamiast tego skup się na odnalezieniu przyczyny problemu!