Kot syjamski to popularna i dość rozpoznawalna rasa, która wielokrotnie pojawia się także w filmach czy serialach. W dodatku ma bardzo długą historię. Co warto wiedzieć o tych kotach?Poznaj ich budowę, umaszczenie oraz podstawowe potrzeby. Dowiedz się, jak musisz dostosować swoją własną przestrzeń, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Czy kot syjamski mały wymaga specjalnej uwagi? Czy będzie odpowiednią rasą, jeśli w domu masz dzieci, a także inne zwierzaki?Na co może chorować? Odpowiadamy na te pytania, byś mógł rozważnie podjąć decyzję. Przekonaj się, czy rasa, którą opiszemy, będzie odpowiednia dla ciebie! Przeczytaj nasz artykuł!
Kot syjamski – podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: do 30 cm waga: od 2,5 do 4,5 kg |
⭐ Szata | futro: miękkie, krótkie maść: biała typu point |
? Charakter | inteligentny, ciekawski, śmiały, towarzyski |
❤️ Długość życia | do 20 lat |
Kot syjamski – nazwa rasy
Nazwa kota syjamskiego nie jest przypadkowa. Te zwierzęta pochodzą z Syjamu, który znajdował się na terytorium współczesnej Tajlandii. Zapiski na ich temat można znaleźć już w dokumentach pochodzących z XIV wieku. Nie były to zwyczajne koty. Wykorzystywano je w świątyniach i pałacach. Były więc towarzyszami osób zamożnych, które mogły poświęcić im wiele czasu. Pierwsza para tej rasy pojawiła się w Europie w 1884 roku. To wtedy król Syjamu ofiarował je brytyjskiemu konsulowi, Edwardowi Blencowe Gouldowi. Po roku dwa koty doczekały się potomstwa, a zwierzęta powoli zaczęły zdobywać popularność w Europie.
Historia rasy kotów syjamskich w Europie
Co ciekawe, te zwierzaki nie od razu były w Europie traktowane jako koty domowe. Pierwsze koty syjamskie pojawiały się bowiem w ogrodach zoologicznych. Warto podkreślić, że hodowle prowadzone w USA i w Europie nieco zmieniły wygląd tej oryginalnej rasy. Starano się uwypuklić cechy, które świadczyły o ich egzotycznym pochodzeniu, takie jak kształt głowy, czy budowa oka. Dla hodowców bardzo ważne było też ich unikatowe umaszczenie. To pokazuje, jak duży wpływ na hodowanie zwierząt ma praca ich właścicieli. To oni, w dość prosty sposób, mogą doprowadzić do rozwinięcia się chorób lub wręcz przeciwnie, sprawić, że rasa będzie sprawować się coraz lepiej w ramach swojej populacji.
Kot syjamski – opis rasy
Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych kota syjamskiego jest budowa głowy. Ma ona klinowy kształt, co podkreśla ich uszy. Są trójkątne i ostro zakończone. Ich oczy mają kształt migdałów i powinny mieć głęboki, niebieski kolor. Koty mają muskularną, ale szczupłą i wydłużoną sylwetkę, co sprawia, że są dość zwinne i poruszają się z prawdziwą elegancją. To wszystko sprawia, że zwierzęta te sprawiają wrażenie zdrowych i bardzo sprawnych.
Kot syjamski – waga
Jakie są rozmiary kota syjamskiego i ile waży zwierzak pochodzący z Azji? Te koty można bez problemu zaliczyć do średnich. Samica powinna ważyć 2,5–3,5 kg, a samiec 3,5–4,5 kg, przy wzroście ok. 30 cm. To przeciętne wymiary dla większości kotów. Jeśli chcesz mieć pod swoim dachem niewielkiego tygrysa, to właśnie ta rasa może być odpowiednia dla ciebie. Sprawdź teraz, jakie kolory mają koty syjamskie.
Kot syjamski czarny? Sprawdź rodzaje umaszczenia!
Zwierzęta te uważa się za częściowo albinotyczne. Kocięta przychodzą na świat całkowicie białe i dopiero po ok. 2 tygodniach ich sierść przybiera kremową barwę z ciemniejszymi znaczeniami. Koty syjamskie mają brązową maskę na pysku, a łapy i ogon są przyciemnione. Co ciekawe, ich organizmy produkują naprawdę niewielkie ilości melaniny. Z tego powodu w czystych liniach nie występują koty tej rasy w czarnym ubarwieniu, choć można wyróżnić kilka maści:
- blue point;
- seal point;
- lilac point;
- chocolate point.
Jeśli zależy ci na dużym wyborze wśród kocich kolorów, zastanów się na przykład nad kotem brytyjskim lub perskim. Kot syjamski pod względem umaszczenia nie jest aż tak zróżnicowaną rasą.
Kot syjamski długowłosy istnieje, ale nazywa się inaczej
W wielu kocich rasach występuje recesywnie przenoszony gen, który odpowiada za długie włosy. Koty syjamskie nie są wyjątkowe w tym względzie. W niektórych miotach pojawiały się niepoprawne osobniki, które jednak podobały się kupującym. Z tego powodu w końcu utworzono nową rasę, którą nazwano kotem balijskim. Zwierzęta te, tak samo jak syjamska rasa, nie mają podszerstka i wymagają bardziej zaawansowanej pielęgnacji, np. regularnego czesania, aby usunąć martwy włos.
Jak wygląda kot syjamski nowego typu?
Rasy zmieniają się na przestrzeni lat i kot syjamski nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Dlatego też obecnie da się rozróżnić ich stary i nowy typ. Czym się różnią? Przede wszystkim, koty nowego typu są smuklejsze i bardziej sprężyste. Stary typ jest zaś bardziej masywny. Obydwa typy mają jednak gładkie futerko, które przylega do ciała, odpowiednio izolując przed warunkami zewnętrznymi. Jeśli zamierzasz kupić kota tej rasy, musisz wziąć pod uwagę wspomniane różnice.
Kot syjamski – charakter
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego kota, bez wątpienia ważny jest dla ciebie ich charakter. Kot syjamski to zwierzak dość hałaśliwy. Wydaje przeróżne dźwięki i wyraźnie chce być bezustannie przy człowieku. Jeszcze zanim się na niego zdecydujesz, sprawdź, czy to ci odpowiada. Spotkaj się z osobami, które mają takie koty lub obejrzyj nagrania dostępne w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziesz miał obraz tego, jak wygląda życie z hałasującym zwierzęciem na co dzień. Koty pochodzące z Azji mogą być też dość zaborcze w stosunku do wybranego przez siebie opiekuna, o czym również musisz pamiętać.
Kot syjamski i jego szkolenie
Co jeszcze warto wiedzieć o tych kotach? Źle znoszą rozłąkę, ale jednocześnie doskonale dogadują się ze wszystkimi członkami rodziny, niezależnie od tego, czy chodzi o dzieci, czy o psa. Odpowiednio socjalizowany kot syjamski będzie naprawdę wiernym towarzyszem, wykazującym się wysoką inteligencją. Co ciekawe, te zwierzaki są stosunkowo łatwe do szkolenia, szczególnie na tle innych ras. Być może więc uda ci się nauczyć ich kilku sztuczek? Nie zapominaj jednak, że to dalej koty, które uczą się wtedy, kiedy chcą, a nagrodę uważają za oczywistość. Ucząc swojego podopiecznego komend, zawsze skupiaj się na wykorzystywaniu pozytywnego wzmocnienia.
Kot syjamski jest zdrową rasą?
Wiele ras, które powstały w naturalny sposób, to stosunkowo zdrowe zwierzęta o dość licznej populacji, która pomaga uniknąć chowu wsobnego. W przypadku tej rasy sprawa jest jednak nieco skomplikowana, ponieważ to długowieczne zwierzęta (podaje się, że mogą przeżyć nawet 20 lat!), które mimo tego są obciążone licznymi chorobami. Częste przypadłości kotów syjamskich to na przykład jaskra, a także rozszczep podniebienia, przez który umiera wiele kociąt. Przed zakupem kota zwróć uwagę na to, czy jego rodzicom zostały wykonane badania, które mają wykluczyć choroby genetyczne.
Kot syjamski – cena a wybór hodowcy
Z powodu licznych chorób, jakimi obarczona jest ta rasa, musisz koniecznie postawić na sprawdzonego hodowcę, dzięki któremu pod twój dach trafi zdrowy kot. Aby wybrać odpowiednią osobę, poszukaj opinii na temat konkretnych hodowców. Poznaj sposoby działania klubów zajmującymi się kotami rasowymi i nie bój się pytać! Ile kosztuje kot syjamski? Możesz go kupić nawet za 1300-2500 złotych. Cena nie powinna być jednak czynnikiem decydującym. Dlatego też przygotuj się na wydatek kilku tysięcy złotych. Nie zapominaj, że zwierzęta nieprzeznaczone do hodowli są sterylizowane i znacznie tańsze.
Kot syjamski – pielęgnacja i żywienie
Koty to mięsożercy i nie są w stanie czerpać z roślin odpowiednich składników odżywczych. Gluten może być dla nich po prostu szkodliwy, dlatego w ich diecie absolutnie nie powinny znajdować się zboża. Wybierając karmę dla swojego podopiecznego, postaw na taką, która nie zawiera zbyt wielu dodatków. Mięso, podroby, produkty pochodzenia zwierzęcego oraz niewielki dodatek warzyw to coś, co powinno stanowić posiłek twojego kota syjamskiego. Nigdy nie kupuj też suchej karmy, ponieważ zwierzęta te największą ilość wody pobierają właśnie ze swoich posiłków. To ważne szczególnie latem!
Co powinno znaleźć się w wyprawce dla kota?
Wkrótce jedziesz po swojego kota? Jeśli tak to koniecznie zaopatrz się w potrzebne produkty! Absolutną podstawą będzie zakup kuwety, do której zwierzę będzie mogło się załatwiać. Wybierz także odpowiedni żwirek. Na początek może przydać się także transporter, w którym zabierzesz kota do lekarza weterynarii czy na jakiś wyjazd. Nie zapomnij także o szelkach oraz odpowiednim miejscu do spania i drapaku. Wypisz wszystko, co jest ci potrzebne, a następnie wybierz się na zakupy. Możesz też kupić sporo zabawek, dzięki którym będziesz mógł spędzać aktywnie czas ze swoim zwierzakiem.
Kot syjamski a spacery
Kot syjamski nie powinien być kotem wychodzącym. Nie ma podszerstka, więc jeśli ucieknie w mroźny dzień, skutki mogą być opłakane. Możesz zapewnić mu spacery, korzystając ze smyczy, ale zrezygnuj z wypuszczania zwierzęcia na dwór zależnie od jego ochoty i bez twojej kontroli. W ten sposób dbasz również o środowisko naturalne, ponieważ gatunek ten jest inwazyjny. Często koty doprowadzają do niszczenia lokalnej flory i fauny i to w gestii właściciela jest ograniczenie ich negatywnego wpływu na otoczenie. Poza tym, chyba nie chcesz, by twojemu ukochanemu kotu stała się krzywda?
Kot syjamski to zwierzak hałaśliwy i podatny na niektóre choroby, co może być problemem. Jednak jeśli chcesz mieć towarzysza na długie lata, który będzie ci oddany, to może być ciekawy wybór. Tym bardziej że ta rasa jest podatna na szkolenie i dobrze czuje się wśród dzieci i innych zwierząt. Wybór należy do ciebie. Rozważ wszystko, co napisaliśmy o charakterze tego kota i podejmij rozsądną decyzję.