Kota singapurskiego trudno nie zauważyć. Jest malutki, jednak jego ogromne oczy i baczne spojrzenie przykuwają wzrok. W Singapurze ceniony jest jako dobro narodowe, w naszym kraju jednak ciągle pojawia się bardzo rzadko. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, ponieważ ma naprawdę cudowny charakter. 

Kot singapurski – wygląd

kot singapurski 3

Waga kota singapurskiego jest tym, co wyróżnia go spośród innych ras. Osobniki ważą od 2,5 do 3,5 kilograma. Ich ciało jest niewielkie, ale muskularne i mocne. Tułów ma kształt prostokąta z dobrze rozwiniętą klatką piersiową. 

Niewielka okrągła głowa zakończona jest płaskim i wydatnym pyszczkiem. Nosek ma lekkie zagłębienie u nasady. Najbardziej charakterystycznym elementem ich wyglądu są duże oczy w kształcie migdałów. Występują w kolorach:

  • zielonym
  • brązowym
  • orzechowym
  • złocistym.

Szata tego kota jest krótka i jedwabista. Ma delikatny połysk i dobrze przylega do ciała. Na czole i kręgosłupie znajdują się ciemne pasemka, które powinny biec aż do końca ogona. Kot singapurski biały jest tylko na brzuszku i w okolicach pyszczka. Podszycie jest barwy kości słoniowej, a końcówki włosów ciemnobrązowe. Daje to niepowtarzalny efekt płynnego srebra. 

Kot singapurski – charakter

kot singapurski 2

Temperament kota singapurskiego ogranicza się do regularnej i niezbyt szalonej zabawy z opiekunem. Wzorcowo koty tej rasy są raczej spokojne, delikatne. Nie przepadają za chaosem i hałasem, dlatego najlepiej czują się w spokojnych domach, gdzie na co dzień nie odbywa się wiele hucznych spotkań towarzyskich. 

Kot singapurski bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i jest niezwykle czuły. Zazwyczaj akceptuje inne zwierzęta i dzieci, jednak zdecydowanie lepiej dogada się ze starszymi pociechami niż z bardzo hałaśliwymi maluchami. To kotek raczej milczący, jednak w razie potrzeby potrafi głośno zakomunikować, czego się domaga. 

Koty singapurskie uwielbiają się przytulać i bardzo chętnie odpoczywają na wygodnych posłaniach. Powinny jednak mieć do dyspozycji zabawki i warto zachęcać je do korzystania z nich. Wędki, tunele i zabawki interaktywne do świetny sposób na aktywizację singapury. 

Kot singapurski – zdrowie

W przypadku rasy kot singapurski choroby typowe właśnie dla niej nie zostały wyróżnione przez lekarzy ani hodowców. To zdrowa rasa, która może czasami zapadać na choroby typowo kocie. Warto raz w roku przeprowadzać kontrolne badania u lekarza weterynarii, aby sprawdzać stan nerek, trzustki i uzębienia. 

Warto przeprowadzić także badanie przesiewowe pod kątem kinazy pirogronianowej. Jest to enzym, który uczestniczy w rozkładzie cukrów w czerwonych krwinkach. U kotów singapurskich czasami może występować jej niedobór, co prowadzi do anemii. 

Średnia wieku kotów singapurskich wynosi około 15 lat, można więc uznać je za naprawdę długowieczne. 

Kot singapurski – pielęgnacja

kot singapurski 6

Zdjęcia kota singapurskiego nie oddają jego delikatnej i niezwykłej urody. Srebrna sierść jest krótka i prawie pozbawiona gęstego podszerstka, dlatego jej pielęgnacja nie wymaga szczególnego wysiłku. Raz w tygodniu wystarczy wyczesać go w celu pozbycia się martwego włosa. 

Kot singapurski – hodowla

Dobra hodowla kota singapurskiego to taka, która zarejestrowana jest w jednym ze związków działających pod patronatem World Cat Federation (WCF) albo Federation Internationale Feline (FIFe). Przed podjęciem decyzji możesz odwiedzić hodowle i zadawać wszystkie nurtujące cię pytania. Dobrym pomysłem jest także zasięgnięcie rady u miłośników rasy.

Kotki z hodowli nie powinny być wydawane wcześniej niż w dwunastym tygodniu życia. Razem z maluchem dostajesz jego książeczkę zdrowia, w której zaznaczone są odbyte szczepienia i odrobaczenia. Kotek powinien także być przebadany pod kątem chorób zakaźnych (FIV i FELV). 

Kot singapurski – cena

kot singapurski 5

Za kota rasy singapurskiej będziesz musiał zapłacić od 6 000 do nawet 12 000 złotych. Ceny różnią się od siebie w zależności od wielu czynników. Ustala je indywidualnie hodowca, dlatego mogą rozpiętość kwot jest naprawdę duża. 

Kot singapurski – historia rasy

kot singapurski 4

Bazę hodowlaną dla rasy najmniejszych kotów świata stanowiły przywiezione z Singapuru do Stanów Zjednoczonych trzy tamtejsze kociaki. Nazwa rasy – singapura – oznacza „miasto lwa”. 

W latach siedemdziesiątych XX wieku rasę rozpowszechnił w USA Tommy Meadow. Istnieje pewien spór dotyczący tego, jakie są dokładne korzenie kotów singapurskich. Według jednej teorii są to naturalne koty, które przez wieki zamieszkiwały ulice Singapuru. Wiele osób uważa jednak, że zwierzęta tej rasy są wynikiem prac hodowlanych nowozelandzkiego genetyka Terry’ego Lomaxa. Są połączeniem kotów abisyńskich i burmańskich przy udziale syjamskich tabby. Stworzenie profilu hodowlanego trwało kilka lat.

Ostatecznie koty singapurskie zostały zarejestrowane w organizacji felinologicznej TICA w 1987 roku. Przez FIFe natomiast rasa została w pełni uznana dopiero w 2014 roku. Chociaż istnieje teoria, że koty singapurskie są rasą pierwotną, w istocie zostały stworzone za pomocą profesjonalnych felinologów i genetyków. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to rasa nowa. 

Kot singapurski – dla kogo?

Kot singapurski to rasa, która słynie z zamiłowania do ciszy i harmonii. Właśnie dlatego najlepiej odnajdzie się w spokojnym domu. Zdecydowanie będzie lepszym towarzyszem dla osób starszych niż dla rodzin z gromadką dzieci.

Ze względu na niewielkie rozmiary i krótkie futerko niemal pozbawione podszerstka kot singapurski jest bardzo narażony na zmiany temperatury. Właśnie dlatego w żadnym wypadku nie powinien być kotem wychodzącym. Pamiętaj, że koty to zwierzęta terytorialne. Jeżeli w ciągu ciepłych miesięcy uznają ogród za część swojego terytorium bardzo trudno będzie wyperswadować im wychodzenie do niego zimą. Singapura jest więc zwierzęciem dla odpowiedzialnego opiekuna, który dokładnie zabezpieczy balkon i okna, zapewniając kociakowi stymulujące otoczenie w domu.

Chociaż koty tej rasy są z reguły dobrze nastawione do innych zwierząt, mogą mieć problem z obecnością hałaśliwych i energicznych psów. Warto więc dobierać do nich raczej inne koty spokojnych ras lub pozwolić im być jedynakami. Singapura uwielbia swoich opiekunów i najlepszą rozrywką są dla niego długie godziny przytulania. 

Kot singapurski – ciekawostki? 

  • Eksport kotów singapurskich z ich ojczyzny podlega bardzo silnym regulacjom tamtejszego Ministerstwa Turystyki. 

Koty singapurskie to odpowiedni towarzysze dla osób ceniących sobie spokój i ciepło domowego ogniska. Chociaż nadal pozostają drapieżnikami i lubią się bawić na pierwszym planie zawsze będzie dla nich opiekun i ciepła kanapa. Warto zapewnić im bezpieczny dom i dać wiele czułości – wtedy z pewnością zbudują z tobą głęboką relację, która przetrwa całe lata. 

Bibliografia:
1) http://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/shorthair/singapura.html

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.