Koty balijskie na pierwszy rzut oka przypominają niezwykle popularne na całym świecie koty syjamskie. Mają jednak wyraźnie dłuższą sierść. Wbrew swojej nazwie nie pochodzą wcale z wyspy Bali – określenie to zawdzięczają swoim płynnym i pełnym gracji ruchom, które przypominają ruchy tancerek z Bali. Te sympatyczne i głośne koty podbiły serce opiekunów na całym świecie.

Kot balijski – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: do 30 cm
waga: od 2,5 do 5 kg
Szatafutro: półdługie, bez podszerstka
maść: jasna ze znaczeniami typu point
? Charakterinteligentny, ciekawski, chętny do zabawy, towarzyski
❤️ Długość życia13-15 lat

Wygląd kota balijskiego

Kot balijski to zwierzę o średniej wielkości. Zazwyczaj koty te nie przekraczają wagi czterech kilogramów, natomiast najdrobniejsze kotki mogą ważyć jedynie dwa kilogramy. W zależności od linii, z której pochodzi dany osobnik, głowa kota balijskiego może być zaokrąglona lub mieć kształt klina. Przednie kończyny są nieco krótsze od tylnych, łapki są drobne i zaokrąglone. Ogon kota balijskiego jest długi i spiczasty na końcu. 

Kot balijski - wygląd

Podobnie jak ich syjamscy kuzyni koty balijskie mają umaszczenie typu point. Futro jest białe z ciemniejszymi znaczeniami w okolicach pyszczka, ogona i łap. Sierść jest bardzo miękka o średniej długości włosia. Rasa ta nie posiada podszerstka. 

Oczy kota balijskiego są nieco skośne i zachwycają swoją barwą. Spektrum kolorów rozciąga się od jasnoniebieskich do fioletowych. Uszy są ostro zakończone i duże, a szyja długa i smukła. 

Charakter balijczyka

Podobnie jak inne koty z grupy orientalnych balijczyki mogą być postrzegane jako naprawdę głośne. Intensywnie wokalizują, domagają się uwagi i pieszczot. Są niesamowicie ciekawskie i aktywne – żadne ważne wydarzenie w domu nie może odbywać się bez nich. 

Smukłe ciało i niewielkie gabaryty pozwalają kotom balijskim w doskonałym poruszaniu się po wysokościach. Dlatego możesz mieć pewność, że wybór tej rasy będzie obligował cię do zakupu naprawdę wysokiego drapaka. 

Kot balijski - charakter

Kot balijski bardzo przywiązuje się do opiekuna. Jest przyjazny, kontaktowy i zazwyczaj głośno domaga się uwagi i pieszczot. Dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami. Ze względu na swoje towarzyskie usposobienie nie powinien na długo zostawać sam w mieszkaniu. Jeżeli pracujesz na etat i często nie ma cię w domu warto rozważyć kupno dwóch osobników. W przeciwnym razie może pojawić się stres separacyjny, który często prowadzi do niszczenia przedmiotów i mebli w domu. 

Balijczyki są bardzo energiczne i uwielbiają zabawę. Dodatkowo słyną z dużej inteligencji, ale także z bardzo mocnego charakteru. Uczą się najszybciej wtedy, kiedy nauka przynosi im określone profity. Przyzwyczajane od małego do szelek chętnie spacerują po dworze na smyczy. 

Zdrowie kota balijskiego

Koty balijskie nie uchodzą za zwierzęta szczególnie chorowite, jednak istnieje grupa chorób genetycznych specyficznych dla tej rasy. Często cierpią one na kardiomiopatię przerostową, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. Zagrożenie tą chorobą sprawia, że przynajmniej raz w roku kot tej rasy powinien przechodzić badanie echa serca. 

Kolejną stosunkowo częstą chorobą jest amyloidoza nerkowa, która jest dziedziczna i, niestety, nieuleczalna. Jej objawy pojawiają się po raz pierwszy między pierwszym a piątym rokiem życia kota. Na dzień dzisiejszy nie ma badań genetycznych, które mogłyby wykluczyć schorzenie. Dobry plan hodowlany jednak w bardzo istotny sposób minimalizuje ryzyko zachorowania. 

Pielęgnacja balijskiego kota

Pomimo przedłużonej sierści balijczyk nie jest trudny w pielęgnacji. Wystarczy regularnie czesać jego futro w celu usunięcia martwego włosia. Prosta szczotka o gęstych zębach świetnie sobie poradzi. Zalecane jest także regularne przycinanie pazurów. 

Ponieważ koty tej rasy genetycznie narażone są na choroby nerek, warto stosować żywienie, które będzie wspomagało ich funkcjonowanie. Nie jest potrzebna żadna karma weterynaryjna. Pokarm powinien być mokry z odpowiednim stosunkiem fosforu do wapnia. Zaleca się także okresowe dolewanie wody do posiłków. 

Hodowla kota balijskiego

Ponieważ koty balijskie obciążone są genetycznymi chorobami nerek i potencjalnymi chorobami serca, ich hodowla powinna być wybrana bardzo skrupulatnie. Upewnij się, że jest ona zrzeszona w organizacji działającej pod auspicjami World Cat Federation (WCF) lub Federation Internationale Feline (FIFe). W naszym kraju jest to Polska Federacja Felinologiczna – Felis Polonia. 

Koty balijskie, które otrzymują rodowód organizacji, są zgodne ze wzorcem rasy – zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu. Kontakt z hodowcą powinien być płynny. Pamiętaj, że masz prawo do informacji na temat wyników badań kotów z hodowli, ich żywienia oraz ogólnego dobrostanu. Hodowca natomiast może (a nawet powinien) dokładnie ustalić, jakie warunki ty możesz zaoferować kotkom. 

Kot balijski - hodowla

Kot balijski – cena kociaka

Cena kota balijskiego z rodowodem to obecnie od około trzech i pół do nawet pięciu tysięcy złotych. Oczywiście każda hodowla wycenia kocięta indywidualnie. Dorosłe rasowe koty są zazwyczaj nieco tańsze. Warto jednak pamiętać, że ogłoszenia, w których kotki oferowane są w cenie kilkuset złotych to najpewniej oferty pseudohodowli. Kupowanie zwierząt z takiego źródła to loteria – nie muszą one wcale spełniać standardów rasy, a co gorsza – mogą być bardzo chore. 

Historia rasy

Koty balijskie wcale nie pochodzą z wyspy Bali. Rasa została wyodrębniona poprzez rozmnażanie wyłącznie zmutowanych kotów syjamskich długowłosych. Większość prac hodowlanych odbywała się na terenie Stanów Zjednoczonych. To tam w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku rasa rozwijała się i odnosiła największe sukcesy na wystawach. Oficjalnie przez FIFe została uznana w 1984 roku. 

Dla kogo jest kot balijski?

Balijczyki są niezwykle kontaktowe, głośne i ciekawskie. Domagają się uwagi, są aktywne i uwielbiają zwiedzać nowe miejsca. Właśnie dlatego są doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Nie nadają się jednak na jedyne koty w domu, szczególnie dla osób, które często przebywają poza mieszkaniem. Koty balijskie bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Pierwszy kontakt wymaga jednak początkowej socjalizacji z izolacją. 

Tak jak inne koty, balijskie także są gatunkiem inwazyjnym, który przebywając samopas na zewnątrz, niszczy elementy środowiska naturalnego. Ich kontaktowa natura także naraża je na ogrom przykrych sytuacji. Są to więc zwierzęta dla osób, które rozumieją kwestie bezpieczeństwa i są gotowe trzymać je wyłącznie na zabezpieczonym terenie. 

Ciekawostki o rasie

  • Koty balijskie bywają krzyżowane z syjamami.
  • Jest to rasa hipoalergiczna – idealna dla osób uczulonych na sierść i naskórek kota.

Wybór kota balijskiego zapewni ci kochającego i sympatycznego towarzysza na długie lata. Nie tylko piękna, orientalna uroda, ale także sympatyczny charakter sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem tego zwierzątka. Wybrany w dobrej hodowli i poddawany systematycznym kontrolom zdrowia, prawdopodobnie będzie towarzyszył swojej rodzinie przez kilkanaście długich lat.

Kot balijski – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje kot balijski?

W zależności od renomy miotu kocię może kosztować od 1500 zł do nawet 4000 zł.

Czy są koty, które nie uczulają?

Nie istnieją koty, które nie uczulają. Choć futro kota balijskiego nie ma podszerstka, to jednak nie ono jest odpowiedzialne za reakcję alergiczną, a białko zawarte w ślinie i innych wydzielinach. Warto jednak wiedzieć, że wskutek mutacji koty te wydzielają mniej wspominanego białka. Mogą więc być bezpieczniejsze dla alergika, ale nie jest to zasada.

Bibliografia:

http://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/siam/balinese.html

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.