Ograniczenie płodności lub całkowite usunięcie narządów płciowych przez lekarza weterynarii minimalizuje ryzyko poważnych chorób oraz niebezpiecznych i niepożądanych zachowań kotów. Samice podczas rui są zestresowane, często uciekają z domów, a ich organizm jest mocno obciążony przez zmiany hormonalne. Z kolei samce oznaczają terytorium moczem, toczą krwawe walki z konkurentami, w pędzie za zewem natury giną pod kołami samochodów.

To, ile kosztuje sterylizacja kota, zależy od kilku czynników – głównie płci i wagi zwierzaka, lokalizacji lecznicy, doświadczenia weterynarza i zakresu usług/czynności zawartych w cenie. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale 100–300 zł, ale w niektórych miejscach trzeba zapłacić ponad 500 zł. Ponadto wiele fundacji, gmin i miast w Polsce prowadzi akcje zapobiegające bezdomności zwierząt. W ich trakcie można wykastrować (rzadziej wysterylizować) kotki i kocury bezpłatnie lub w dużo niższej cenie, warto zatem dowiedzieć się, ile kosztuje sterylizacja kota podczas trwania akcji.

Sterylizacja kota – ile kosztuje, na czym polega? Porównanie z kastracją kota

W terminologii weterynaryjnej sterylizacja polega na podwiązaniu nasieniowodów samca lub jajowodów u samicy. Żaden narząd układu płciowego nie zostaje usunięty, ale efektem jest trwała bezpłodność. W porównaniu z zabiegiem sterylizacji kastracja jest zdecydowanie bardziej inwazyjna, choć z technicznego punktu widzenia prostsza do przeprowadzenia. Wykastrowanie kota polega na fizycznym wycięciu gonad – jąder u samców oraz jajników u samic. Podczas kastracji samic usuwa się jeszcze macicę, dlatego zabieg i rekonwalescencja trwają dłużej. Kot do kastracji musi być na czczo, ostatni posiłek powinien otrzymać ok. 8–12 godzin przed zabiegiem.

Ile kosztuje sterylizacja kota? Wojewódzkie średnie mieszczą się w przedziale 150–350 zł, czasem do ceny zabiegu trzeba doliczyć:

  • koszt znieczulenia ogólnego;
  • cenę fartuszka ochronnego (zapobiega wylizywaniu gojących się ran i wygryzaniu szwów);
  • opłaty za wizyty kontrolne.

Wymienione powyżej koszty dodatkowe zabiegu sterylizacji dotyczą również znacznie częstszego kastrowania.

Ile kosztuje sterylizacja kota? Od zera do kilkuset złotych

Zawsze warto dokładnie zapoznać się z cennikami wykonania zabiegu w różnych przychodniach, a w razie jakichkolwiek niejasności wprost dopytać o późniejsze zalecenia oraz ewentualną cenę związanych z nimi czynności. Czasami klinika od razu podaje, ile kosztuje sterylizacja kota razem z działaniami przed- i pooperacyjnymi. Te pierwsze są szczególnie istotne w przypadku kastracji kotki, która niedawno urodziła młode. Usunięcie jajników i macicy silnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Przedwczesna sterylizacja kotki po porodzie (zanim minie 5–8 tygodni) doprowadzi do wstrzymania laktacji, a pozbawione naturalnego pokarmu kocięta mogą tego nie przeżyć. Ponadto narkoza sprawia, że matka przez kilka godzin lub nawet dni nie jest w stanie normalnie opiekować się swoim potomstwem.

Przekonanie, że ze sterylizacją lub kastracją kotki trzeba zaczekać do odchowania pierwszego miotu, jest mylne. Nie ma żadnych medycznych czy behawioralnych wskazań dla takiego działania. Zabiegi prowadzące do nieodwracalnej płodności samic najczęściej przeprowadza się między 6 a 12 miesiącem życia – nie wcześniej, niż 2 tygodnie po pierwszej rui. U osobników bezdomnych, żyjących dziko lub z dużą swobodą, ciężko wychwycić odpowiedni moment. W przypadku, kiedy nie da się zaobserwować objawów rui, często wykonuje się tzw. wczesną kastrację w wieku 3–5 miesięcy. Optymalnym terminem na kastrowanie kota jest ukończenie 6–7 miesiąca. Można to zrobić wcześniej, jeśli młody kocur zaczyna znaczyć teren moczem.

Sterylizacja kotki i kastracja kocura a antykoncepcja hormonalna zwierząt

Kastracja kota (bez względu na płeć) diametralnie zmienia zachowanie zwierzaka. Całkowicie wyłącza popęd płciowy, przez co pupil staje się znacznie spokojniejszy i zrównoważony – przeciwnicy zabiegu wskazują na obniżenie poziomu energii oraz przybieranie na wadze. Wynika to ze spowolnienia metabolizmu przy jednoczesnym zwiększeniu apetytu. Kot po kastracji powinien mieć odpowiednio skomponowaną dietę i otrzymywać 4–8 posiłków dziennie, w regularnych odstępach, bez stałego dostępu do wypełnionej miski.

Sterylizacja kota nie wpłynie na jego zachowanie w tak dużym stopniu, jak kastracja. Ryzyko gwałtownego przybierania na wadze jest znacznie mniejsze, niż u wykastrowanego zwierzęcia. Wprawdzie kotka nie zajdzie w ciążę, a kocur nie zapłodni samicy, ale wciąż mogą zdarzać się długie wycieczki na harce i schadzki, przeciągłe miauczenie czy znaczenie terenu. Popęd i wydzielanie hormonów po sterylizacji utrzymują się na porównywalnym poziomie.

Koszt kastracji to cena za zdrowie i długie życie

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zapobiega ciąży, ale nie chroni przed chorobami. Wręcz zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • ropomacicze (ropne zapalenie macicy);
  • niewydolność i inne choroby wątroby;
  • nowotwory sutków;
  • cysty na jajnikach lub jądrach.

Po wykastrowaniu lub sterylizacji kota może dojść do pewnych powikłań, są one jednak znacznie rzadsze. Naturalnie rzadziej chorują zwierzęta po kastracji, gdyż są całkowicie pozbawione organów, w których mogłyby rozwijać się komórki rakowe lub inne choroby. Jeśli chcesz cieszyć się czworonogiem jak najdłużej, nie patrz na to, ile kosztuje sterylizacja kota! Statystyki wyraźnie pokazują pozytywny wpływ zabiegu na zdrowie i życie kota.

Decydując się na zabieg u swojego pupila, sprawdź, ile kosztuje sterylizacja kota w kilku różnych przychodniach. Zapytaj innych kociarzy o opinie na temat poszczególnych placówek i specjalistów. Niższy koszt sterylizacji wcale nie musi być czynnikiem decydującym o wyborze. Umiejętności weterynarza, jakość opieki również ma ogromne znaczenie. Pytaj nie tylko o cenę kastracji kota, ale też o wszystko, co będzie się działo wcześniej i później. A ile kosztuje sterylizacja kota w twojej okolicy? Czekamy na odpowiedzi w komentarzach!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.