Białe drobinki na sierści kota to zazwyczaj właśnie łuszczący się naskórek. Dolegliwość tę bardzo łatwo można zauważyć i zdiagnozować u kota. Jednak nie należy robić tego na własną rękę – koniecznie trzeba od razu udać się do weterynarza, który pomoże znaleźć przyczynę kociego łupieżu, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że brak podjęcia terapii może doprowadzić nawet do powstania ostrych stanów zapalnych na skórze. Co zrobić, gdy mój kot ma łupież? Sprawdź!

Czym jest łupież u kota?

Czym właściwie jest koci łupież? To po prostu nadmiernie łuszczący się naskórek u kota. Powstaje na skutek tego, że gruczoły łojowe u kota zbyt intensywnie produkują wydzielinę. Oczywiście, łój jest potrzebny i pełni między innymi funkcję ochronną, jednak jego nadmierna ilość może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak koci łupież. 

Objawy choroby można dostrzec na sierści zwierzaka w formie drobnych białych płatków. Dodatkowo może wystąpić też pogorszenie kondycji sierści, która staje się bardziej szorstka i matowa. Kot zaczyna się często drapać, a sierść bardziej linieje. Łupież u kota może występować w różnych częściach ciała.

Łupież u kota – objawy

Jakie objawy łupieżu u kota powinny wzbudzić twoją czujność i skłonić cię do wizyty u weterynarza? Przede wszystkim o łupieżu świadczy biały pyłek czy płatki, widoczne gołym okiem na sierści pupila. Choć może wydawać się, że to niegroźne schorzenie, to zdecydowanie warto od razu udać się do lekarza i skonsultować z nim problem. Łupież może wywoływać u kota dyskomfort, swędzenie i ogólną frustrację.

Łupież u kota – przyczyny

Przede wszystkim warto znaleźć przyczyny łupieżu u kota. Nie jest to tak prosta sprawa, jak może się wydawać. Przyczyn może być naprawdę wiele, dlatego konieczna jest wizyta u weterynarza i skonsultowanie z nim swoich domysłów. Pamiętaj, że nie warto samodzielnie stawiać diagnozy i podejmować leczenia na własną rękę. W wielu przypadkach może to jedynie zaszkodzić pupilowi i przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Nieodpowiednia dieta

Nie da się ukryć, że to właśnie odpowiednie żywienie jest kluczowe zarówno dla rozwoju, jak i dobrego zdrowia zwierzaka. Karma dla kota powinna być bardzo dobrej jakości, gdyż w ten sposób dostarczysz do jego organizmu niezbędne składniki odżywcze. Możesz także zastanowić się nad włączeniem dodatkowej suplementacji prozdrowotnej. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie mruczka. Woda ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. 

Nieodpowiednia pielęgnacja

W przypadku kotów nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji sierści. Bardzo ważne jest regularne wyczesywanie sierści, gdyż zalegający, martwy włos może także prowadzić do powstania łupieżu. Wiele osób popełnia błąd, używając do pielęgnacji zwierzęcia kosmetyków, które nie są przeznaczone dla kotów. To również może powodować poważne problemy skórne. 

Nadmierna ekspozycja na słońce

Choć niewiele osób o tym wie, nadmierna ekspozycja pupila na słońce może prowadzić do przesuszenia skóry i powstawania łupieżu. Choć twój pupil z pewnością uwielbia wygrzewanie się na słońcu, powinieneś kontrolować, jak długo ono trwa. 

Alergie

Uczulenie na niektóre składniki w diecie mogą powodować alergie skórne, a także łupież. Warto zagłębić się w ten temat i skonsultować się z weterynarzem. Wykrycie alergii u zwierzęcia nie jest łatwe, ale może znacznie poprawić komfort życia pupila.

Inne choroby

Różne pasożyty, grzyby, a także pchły mogą także być przyczyną powstania łupieżu u kota. Duże znaczenie dla powstawania wielu chorób ma stres. To czynnik, który zaburza pracę całego organizmu. Warto wyeliminować wszystkie czynniki stresogenne z życia zwierzęcia.

Mój kot ma łupież – jak reagować?

Co zrobić, gdy zauważysz łupież u kota? Przede wszystkim od razu powinieneś skontaktować się z weterynarzem, który będzie w stanie rozpoznać przyczynę choroby. Podjęcie odpowiedniego leczenia uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny powstania łupieżu u kota. Nie warto podejmować działań na własną rękę bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. 

Na szczęście koci łupież to dolegliwość, którą można łatwo wyleczyć. Ważna jest natychmiastowa reakcja, gdy tylko dostrzeżesz ten problem – skróci to czas trwania terapii.

Koci łupież – jak leczyć?

Jak leczyć koci łupież? To zależy w dużej mierze od jego przyczyny. Aby ją stwierdzić, weterynarz przeprowadzi z Tobą wywiad, zbada zwierzę i wykona mu niezbędne badania.

Jeśli problemem jest alergia, konieczna może okazać się zmiana karmy. Natomiast, gdy przyczyną są pasożyty lub grzyby, konieczne może być odrobaczenie lub zastosowanie specjalnych szamponów, maści czy innych preparatów. Takich środków również nie zaleca się stosować na własną rękę, ponieważ można wyrządzić zwierzakowi jeszcze większą krzywdę, używając produktu niedostosowanego do jego potrzeb. 

To tylko kilka przykładów, jednak sposobów leczenia jest o wiele więcej. Jeśli twój kot ma łupież, udaj się do weterynarza, skonsultuj problem i zastosuj się do wskazówek specjalisty. 

Koci łupież – domowe sposoby

Gdy u swojego kota zobaczysz łupież, zabierz go na wizytę do gabinetu weterynaryjnego. Zastanów się też, jakie działania profilaktyczne możesz podjąć, aby zapobiec pojawieniu się kociego łupieżu. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja – czesanie powinno stać się waszym codziennym rytuałem. Pamiętaj, że przybory do pielęgnacji powinny być czyste. Wybieraj dla swojego pupila najlepsze pożywienie, czytaj składy karm i smakołyków. Jedzenie dla kota powinno być oparte na naturalnych składnikach.

Jeśli jesteś właścicielem kota, z pewnością wiesz, że może on zmagać się z pewnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jedną z nich jest koci łupież. Co zrobić, gdy mój kot ma łupież? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel, który zauważył na sierści kota drobny biały pyłek. Wszystko zależy od zaawansowania choroby. 

Na szczęście dolegliwość tę da się skutecznie wyleczyć. Do tego niezbędna jest konsultacja z weterynarzem. To właśnie on, po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem i zbadaniu kota, jest w stanie postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie należy podejmować działań na własną rękę, gdyż można jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzęciu. Gdy tylko zauważysz łupież u kota, od razu skonsultuj się ze specjalistą i zastosuj do jego wskazówek.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)