Niekiedy zdarza się, że kot jest wybredny i jedzenie, które akurat mu podałeś, nie za bardzo przypadło mu do gustu. Jednak, gdy brak apetytu u kota przedłuża się do kilku dni, koniecznie trzeba wybrać się do weterynarza i znaleźć przyczynę problemu. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, gdy kot nie chce jeść.

Jeśli nie zauważyłeś dodatkowych niepokojących objawów i zmiany w zachowaniu kota, pewnie nie ma się czym martwić, a apetyt niedługo wróci. Jednak nie zawsze tak jest. Jakie mogą być przyczyny braku apetytu u kota? Co robić, gdy kot stracił apetyt? Kiedy udać się do weterynarza? Jakie mogą być skutki przedłużającego się braku apetytu u kota? Każde z tych pytań jest bardzo ważne, a odpowiedzi na nie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Brak apetytu u kota – przyczyny

Jakie mogą być przyczyny braku apetytu u kota? Gdy kot nie chce jeść, ważne jest podjęcie odpowiednich działań przez właściciela. To bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę. 

Kot nie chce jeść – przyczyny środowiskowe

Być może twojemu pupilowi po prostu przestała smakować karma, którą dostawał do tej pory. Każdy opiekun kota wie, że to bardzo wybredne zwierzęta. Warto też wiedzieć, że jedną z przyczyn tego, że nagle twój kot stracił apetyt, może być po prostu brudna miska. Czasem przyczyną braku apetytu jest to, że pojemnik z jedzeniem stoi w nieodpowiednim miejscu. Właśnie dlatego, zanim zaczniesz panikować, powinieneś wziąć pod uwagę też takie aspekty. Z pewnością twój pupil nie ruszy także jedzenia, które jest nieświeże. Pamiętaj też, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą mieć dużo mniejszy apetyt, gdy na dworze jest bardzo gorąco. 

Kot stracił apetyt – czynniki biologiczne

Co, jeśli wykluczyłeś już wszystkie powyższe elementy? Jakie jeszcze mogą być przyczyny braku apetytu u kota? Kot może stracić apetyt w momencie godów, gdyż to czas, w którym skupia się on wyłącznie na poszukiwaniu partnera. Dotyczy to zwłaszcza kotów wychodzących. Kolejną przyczyną może być odczuwany przez niego stres, który z kolei może być wywołany różnymi czynnikami. Jednak w każdym z tych przypadków apetyt powinien wrócić w ciągu maksymalnie 2 dni. Dłuższa głodówka może być bardzo niebezpieczna dla pupila. 

Brak apetytu u kota a choroby

Jeśli zauważasz dodatkowe objawy, takie jak na przykład wymioty, ospałość, apatia, może to wskazywać na groźne choroby związane z układem pokarmowym, nerkami lub wątrobą. W takim przypadku bez zastanowienia należy udać się do weterynarza, który po wykonaniu odpowiednich badań, będzie w stanie wskazać przyczynę problemu. Następnie wdroży odpowiednie leczenie, które pomoże przywrócić zwierzaka do zdrowia. Pamiętaj, że zbyt długa głodówka może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji dla zdrowia kota. Gdy kot nie chce jeść, potrzebna jest interwencja specjalisty. 

Kot stracił apetyt – co robić?

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy twój kot nie chce jeść? Istnieje na to kilka sposobów, jednak pamiętaj, że gdy ten stan się przedłuża i żadne triki nie przynoszą efektów, koniecznie udaj się do weterynarza i wykonaj odpowiednie badania swojemu pupilowi. To bardzo ważne, ponieważ brak apetytu u kota może mieć również poważne przyczyny zdrowotne. 

Po pierwsze zadbaj o to, aby twój kot dostawał karmę wysokiej jakości, która będzie zachęcała go do jedzenia. Miejsce posiłków powinno być czyste i umiejscowione w odpowiedniej części domu. Po drugie, jeśli przypuszczasz, że brak apetytu u kota może być wywołany stresem, warto spróbować wyeliminować czynniki, które wpływają na taki stan. Być może warto na jakiś czas odizolować go od innych zwierząt, szczególnie jeśli dopiero pojawiły się w domu. 

Gdy kot nie chce jeść, możesz spróbować nakarmić go strzykawką. W większości przypadków jest to dosyć trudne, a zwierzak będzie się wyrywał i drapał. Łatwiejszą propozycją jest posmarowanie łapek karmą. Wszyscy właściciele kotów wiedzą, że są one bardzo czystymi zwierzętami, więc twój pupil będzie chciał pozbyć się karmy z łapek, wylizując ją. W ten sposób nie zje jej dużo, ale zdecydowanie lepsze będą małe porcje niż nic. 

Niestety, zdarza się, że gdy kot nie chce jeść, jedynym ratunkiem jest wizyta u weterynarza. Po odnalezieniu przyczyny wdroży on odpowiednie leczenie. Ustalenie powodu braku apetytu jest niezwykle ważne i dzięki temu możesz znacznie przyspieszyć powrót pupila do zdrowia. Jeśli widzisz jakieś niepokojące dolegliwości u swojego kota, w tym brak apetytu, nie zwlekaj i od razu udaj się do specjalisty, który będzie w stanie mu pomóc. Jedzenie jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób organizmu dostarczane są wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. 

Kot nie chce jeść – kiedy udać się do weterynarza?

Gdy twój kot stracił apetyt i nie chce jeść, możesz odczekać 24 godziny i obserwować, czy w tym czasie apetyt nie powróci. Warto wypróbować również wymienione wcześniej triki, zadbać o czystość miski i podawać dobrą karmę. Jeśli apetyt nie wróci w ciągu 1-2 dni, umów się do weterynarza. Zrób to od razu, jeśli brak apetytu u kota jest jednym z wielu niepokojących objawów. Mogą one bowiem wskazywać na groźne choroby, w których ważna jest szybka interwencja weterynarza. 

Pamiętaj, że przedłużająca się głodówka u kota może doprowadzić do bardzo poważnych zmian w jego organizmie. Niestety, nie jest on tak przystosowany do braku pożywienia, jak na przykład ludzki. U kotów już 2-3 dni bez jedzenia mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. 

Brak apetytu u kota – skutki

Kot nie chce jeść? Twój pupil stracił apetyt? Martwisz się, że brak apetytu u kota wywołany jest jakąś poważną chorobą? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście niezwłoczna wizyta u weterynarza. Jedynie doświadczony specjalista będzie mógł trafnie zdiagnozować twojego pupila i wdrożyć odpowiednie leczenie, które pomoże mu dojść do zdrowia. 

W przypadku braku apetytu u kota niezwykle ważna jest szybka reakcja właściciela. Przedłużająca się głodówka może mieć bardzo negatywne skutki dla zwierzaka. Zastanawiasz się, jakie mogą być konsekwencje niedożywienia? Przede wszystkim jest to stopniowy spadek odporności, co z kolei prowadzi do częstych chorób i pojawienia się różnych dolegliwości. Dodatkowo, mogą pojawić się też osłabienie, brak chęci do zabawy, rany będą się wolniej goić, może nawet dojść do uszkodzenia wątroby, wzrasta ryzyko posocznicy. 

To tylko kilka z negatywnych konsekwencji, które mogą pojawić się w wyniku braku apetytu u kota. Jedzenie jest bardzo ważne, dostarcza energii i wielu cennych składników odżywczych, jest tak zwanym motorem napędowym. Bez jedzenia nie da się funkcjonować i właśnie dlatego brak apetytu u kota może być bardzo niebezpieczny dla jego zdrowia. Nigdy nie lekceważ takiego stanu u swojego pupila. 

Koty to wierni towarzysze codzienności, choć często chodzą swoimi ścieżkami. Wielu właścicieli tych czworonogów nie wyobraża sobie bez nich swojego życia. Z pewnością chcesz jak najlepiej dla swojego czworonożnego przyjaciela, właśnie dlatego musisz go bacznie obserwować i, gdy tylko zauważysz jakieś niepokojące objawy, zabrać go do weterynarza. To właśnie doświadczony specjalista będzie w stanie pomóc twojemu zwierzakowi i przywrócić go do zdrowia. W wielu przypadkach to właśnie czas odgrywa kluczową rolę. 

Brak apetytu u kota zawsze budzi niepokój, choć w wielu przypadkach nie jest on spowodowany chorobami i wraca po krótkiej, jednodniowej głodówce. Może się zdarzyć, gdy na dworze jest wysoka temperatura, miejsce do spożywania jedzenia po prostu kotu nie odpowiada lub karma mu nie smakuje. Jednak bywają również sytuacje, w których brak apetytu u kota jest konsekwencją groźnych chorób. Niezależnie od przyczyny, nie można lekceważyć takiego stanu i warto udać się do weterynarza.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)