Być może uważasz, że kot sokoke ma „dziki” wygląd, jednak niech to cię nie zwiedzie. Koty sokoke są bardzo łatwe w hodowli, nawiązują głęboką więź ze swoim właścicielem i nie opuszczają go przez cały dzień nawet na krok! 

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat hodowli tego uroczego kota, poznaj jego cenę oraz dowiedz się, jak dbać o sokoke, aby ten towarzyski i bardzo przyjazny zwierzak pozostał z tobą jak najdłużej. 

Ponadto z tekstu dowiesz się, skąd pochodzi twój pupil, jaką posiada historię oraz jakie tajemnice skrywa.

Charakterystyka kota sokoke

Kot sokoke jest bardzo towarzyski. Dzięki temu doskonale dogaduje się z ludźmi, innymi kotami oraz ogólnie zwierzętami domowymi, w tym także z psami. Warto zauważyć, że kot sokoke jest idealnym zwierzakiem dla dzieci. To zasługa jego energiczności, miłości do zabaw i przebywania w towarzystwie.

Musisz się tylko przyzwyczaić do jego zabawowych „zrywów”. Te przerywają spokojny okres z tym uroczym stworzeniem. Koty sokoke potrzebują biegania, skakania, gonitw i wspinania się. To pozwala im na zużycie nadmiaru energii. Wtedy te zwierzęta, już odpowiednio zmęczone, uwielbiają odpoczywać na twoich kolanach, dzięki czemu nabierają energii do dalszej zabawy.

Kot sokoke – zabawy

Najlepszym właścicielem dla tego kota będzie osoba posiadająca działkę lub dom z ogródkiem. Jeśli mieszkasz w bloku, koniecznie pamiętaj o kupnie drapaków i zabawek pozwalających na ruch.

Ponadto koty sokoke uznaje się za dosyć „psie”. Lubią też aportować, chodzić na smyczy i uczyć się rozmaitych sztuczek – oczywiście w zamian za ich ulubione smakołyki. 

Jak widzisz, koty te potrzebują opieki, czułości, czasu spędzonego w gronie innych istot żywych oraz ruchu. Co ciekawe, koty sokoke są jednymi z nielicznych, które zawsze biegną do drzwi, żeby jako pierwsze przywitać właściciela wracającego do domu.

Kot sokoke – wyjątkowy zwierzak domowy

Poniżej zestawiono zalety oraz wady kota sokoke. Zapoznaj się z nimi, zanim zdecydujesz się na zakup tego uroczego zwierzaka. W ten sposób łatwiej będzie ci podjąć decyzję o jego zaadoptowaniu!

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że kot sokoke bardzo dobrze odczytuje twoje emocje, współodczuwa je i w razie potrzeby nawiąże z tobą „rozmowę”. Pamiętaj jednak, aby go nie denerwować! Jeśli poczuje się zagrożony, może cię ugryźć lub podrapać. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny.

Wady kota sokoke

Zanim pójdziesz do sklepu zoologicznego albo zakupisz kota sokoke w hodowli, musisz wiedzieć, że ta rasa bardzo źle znosi samotność. Oznacza to, że nie jest zbyt dobrym pupilem, jeśli dużo pracujesz i często przebywasz poza domem. 

Kot sokoke potrzebuje towarzystwa, zabawy i osoby, za którą będzie mógł podążać przez cały dzień. Krótko mówiąc, kot sokoke nie jest dla każdego. Konieczne weź to pod uwagę!

Te zwierzęta mają też skłonność do gwałtownych psot, nawet w środku nocy.

Zalety kota sokoke

Kot sokoke nawiązuje z opiekunem wyjątkowo silną więź. Dzięki temu sprawdza się także jako towarzysz dla dzieci, z którymi bardzo chętnie się bawi. Dogaduje się też z psami, innymi kotami oraz zwierzętami domowymi. 

Kot ten jest bardzo bystry, aktywny, energiczny, ruchliwy, a nawet zdolny do wykonywania różnych sztuczek. Bardzo lubi wodę, co sprawia, że jego kąpiele przebiegną spokojnie.

Kot sokoke – hodowla

Koty sokoke są rasą, która nie jest obciążona genetycznie. Jeśli interesuje cię hodowla sokoke, przeczytaj poniższy tekst i przekona się sam, że to dobry pomysł.

Zdrowie rasy sokoke

Na chwilę obecną nie odnotowano żadnych ewentualnych problemów ze zdrowiem, jeśli chodzi o rasę sokoke. Oczywiście, aby kot sokoke był zdrowy musisz odpowiednio o niego dbać i zapewnić mu zbilansowaną dietę!

Kot sokoke – żywienie

Najlepszym i jednocześnie najzdrowszym jedzeniem, które powinieneś podawać kotom sokoke, są: 

  • mokra karma wysokiej jakości,
  • właściwie zbilansowana dieta BARF. 

Dzięki takiej diecie twój kot sokoke będzie zdrowy i energiczny.

Kot sokoke – pielęgnacja

Koty sokoke mają krótką sierść bez podszerstka, dzięki czemu nie wymagają zbyt czasochłonnej i pracochłonnej pielęgnacji. Oprócz tego koty sokoke nie linieją nazbyt obficie. Wystarczy, że raz na tydzień wyszczotkujesz swojego pupila i co jakiś czas, kiedy już będzie to konieczne, wsadzisz go do wanny i porządnie umyjesz.

Nie zapominaj o tym, aby od małego przyzwyczajać zwierzę do wody, co ułatwi ci późniejsze kąpiele. Ponadto raz w tygodniu wyczyść kocie zęby, co 10–15 dni przytnij pazury. Regularnie czyść też uszy, aby uniknąć świerzbu usznego.

Sokoke – cena

Kot sokoke nie jest zbyt trudny w hodowli, ale możesz mieć kłopot z jego nabyciem. Rasa ta jest rzadko spotykana i bardzo trudna do znalezienia, zwłaszcza w Polsce (w naszym kraju w ogóle nie ma jego hodowli). 

Jeśli zdecydujesz się na jego sprowadzenie z zagranicy, przygotuj się na koszty rzędu 1500–1800 euro. Decydując się na zakup kota sokoke, weź pod uwagę jego liczne zalety oraz to, że bardzo szybko staje się członkiem nowej rodziny, dzięki czemu przywiązuje się do wszystkich domowników.

Historia kota sokoke

Sokoke to rasa kota, która jako jedna z nielicznych jest uznawana za naturalną, wyewoluowaną bez ingerencji człowieka. Koty te początkowo występowały jedynie w lesie Arabuko Sokoke (stąd też ich nazwa) we wschodniej Kenii. 

Z czasem zaczęto je hodować na szerszą skalę i na wszystkich kontynentach. Co ciekawe, gdy zbadano DNA kota sokoke, uznano, że nie jest hybrydą z żadnym dzikim kotem, lecz potomkiem kota azjatyckiego. 

Rasa ta została oficjalnie uznana w 2008 roku. Obecnie najliczniejsze hodowle znajdują się w Skandynawii.

Ciekawostki o rasie sokoke

  • W Kenii koty sokoke określa się mianem khadzonzo. Oznacza ono dosłownie „chodź tu, piękny”.
  • Istnieje odmiana sokoke o nazwie „śnieżny sokoke”. Jego cechą charakterystyczną jest kremowa barwa, określana przez niektórych jako szarawy beż.
  • Sokoke uwielbia pływać.

Sokoke to uroczy i towarzyski kot, który uwielbia dzieci, zabawę oraz kąpiele. Warto go mieć – bardzo szybko przywiązuje się do człowieka. Jest świetnym towarzyszem. Warto wybrać koty sokoke. Ale pamiętaj, że nie jest to dobry wybór, jeśli spędzasz dużo czasu poza domem. W takiej sytuacji zastanów się nad inną rasą!

Źródło zdjęcia: SHD, CC BY-SA 2.5

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)