Kot brytyjski biały jest jedną z licznych odmian kolorystycznych brytyjskiego kota. Brytyjczyk może występować w wersji krótkowłosej i długowłosej. Nie bez powodu jest bardzo popularny na całym świecie, również w Polsce. Miłośnicy kotów cenią go za spokojny temperament, łatwość w opiece i uroczy wygląd. Biała odmiana jest jedną z najrzadziej spotykanych!

Kot brytyjski – skąd sympatia do tej rasy?

Kot brytyjski biały, tak jak samo jak brytyjczyki innych kolorów, ma łagodne usposobienie. Przyzwyczajony od młodości zazwyczaj bez problemu toleruje inne zwierzęta. Bardzo dobrze znosi mieszkanie z dziećmi, które nie są wobec niego zbyt nachalne. Raczej nie używa pazurów ani zębów bez wyraźnego powodu.

Wszystkie odmiany kota brytyjskiego nie są ani natrętne, ani zbytnio hałaśliwe. Kot brytyjski nie jest zbyt skoczny, więc łatwo zagospodarować przestrzeń tak, by mu w pełni odpowiadała. Połączenie jego cech charakteru ze słodkim wyglądem tłumaczy jego zawrotną popularność. 

Skomplikowana historia rasy

Kot brytyjski biały to przedstawiciel jednej z najstarszych ras kotów. Początkowo były tylko krótkowłose brytyjczyki. Długowłosa odmiana powstała po I wojnie światowej przez krzyżowanie z persem. Została wstępnie uznana dopiero niedawno.

W czasach II wojny światowej brytyjczyki niemal wyginęły! Miłośnicy tych fantastycznych kotów z wielkim zaangażowaniem odbudowali rasę. Udało się dzięki dosłownie kilku ocalałym osobnikom. Musieli jednak rozmnażać je z innymi rasami kotów. To właśnie przez krzyżowanie z innymi rasami jest tyle odmian kolorystycznych brytyjczyków.

Biała odmiana brytyjczyka – w czym jest inna?

Tak naprawdę kot brytyjski biały różni się od pozostałych wariantów angielskiego kota jedynie kolorem. Biały kot powinien mieć taką samą budowę i temperament. Krótkie łapki, duża głowa, duże oczy, wyraźne policzki, bardzo gruby w podstawie ogon, gęsta i mięciutka sierść to cechy wspólne dla wszystkich brytyjczyków.

Wyróżnia go śnieżnobiałe futerko, różowy nosek i różowe opuszki łapek. Co ciekawe, kocięta brytyjskie białe nie rodzą się totalnie białe. Zwykle mają niewielkie znaczenia w postaci plamek i pasów, które z wiekiem całkowicie znikają!

Jak opiekować się białym brytyjczykiem?

Opieka nad zdrowym kotem brytyjskim białym jest łatwa. Sierść nawet u odmiany długowłosej nie wymaga innych zabiegów niż czesanie, pod warunkiem utrzymania kota w dobrej ogólnej kondycji.

Młode kocięta bywają bardzo aktywne. Należy poświęcić im więcej czasu na zabawę, którą uwielbiają. Te inteligentne koty chętnie uczą się sztuczek! Lubią też głaskanie, ale zwykle nie przepadają za noszeniem na rękach. Dorosłe angielskie koty są spokojne i mało skoczne, ale porządny drapak i wysoko umieszczone legowisko każdemu kotu są potrzebne. Uwzględnij tylko to, że brytyjczyki są dużymi i ciężkimi kotami.

Kot brytyjski biały – problemy zdrowotne

Brytyjczyki są raczej zdrową rasą. Ze względu na dużą wagę, dochodzącą u samców nawet do 9 kg, miewają problemy z układem ruchu. Z tego powodu należy dbać o dobrą kondycję fizyczną pupila, nie dopuszczając do pojawienia się nadwagi.

Niestety u białych czworonogów zdarza się, że kocięta rodzą się głuche, ślepe lub z upośledzonym węchem. Co ciekawe głuchota powiązana jest z niebieskim kolorem oczu. Jeśli kot ma tylko jedno oko niebieskie, problem ze słuchem jest jednostronny.

Gdzie kupić i ile kosztuje śnieżnobiały kot?

Jeśli zdecydujesz się na zakup kota brytyjskiego białego, szukaj hodowców dbających o zdrowie rasy. Ważne jest zarówno rozmnażanie tylko odpowiednich osobników, jak i nieoszczędzanie na kosztach opieki, odchowu i profilaktyki zdrowotnej. 

W Polsce jest wiele hodowli zrzeszonych w międzynarodowych organizacjach, które wymagają od swoich członków należytej opieki i staranności w doborze rozmnażanych rodziców.

Obecnie ceny na naszym rynku krajowym oscylują w granicach 2 tysięcy złotych. Inne odmiany brytyjczyków są raczej droższe. 

Kot brytyjski biały jest niezwykle uroczą i rzadko spotykaną odmianą angielskiego kota. Niektórzy twierdzą nawet, że czworonogi o różnokolorowych oczach przynoszą opiekunowi szczęście! Każdy brytyjczyk będzie dobrym wyborem dla osób szukających spokojnego i raczej cichego kota domowego. Nie należy jednak zapominać, że ten duży kot potrzebuje również zabaw i kocich akcesoriów, zaspokajających jego kocie potrzeby.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.