Łyse zwierzęta mają swoich wielbicieli, jak i przeciwników, ale mało kto może oprzeć się tak uroczemu stworzeniu, jakim jest kot rasy bambino. Przyjazny charakter połączony z wyglądem wiecznego malucha sprawiają, że wiele osób marzy o tym, by mieć przedstawiciela rasy w domu. W Polsce zwierzęta te nie są w tej chwili powszechnie dostępne, choć w swojej ojczyźnie zbierają wokół siebie coraz większą rzeszę fanów. Z czym wiąże się urokliwy wygląd kota bambino i jak należy zadbać o takiego pupila? Poznaj historię tej nowoczesnej rasy.

Skąd wziął się kot bambino?

Rok 2005 – to wtedy pojawił się pierwszy zarejestrowany miot, będący krzyżówką dwóch charakterystycznych kocich ras. Sfinks cechuje się brakiem sierści, za który odpowiada recesywny gen. Z kolei kotem munchkin ma dominujący gen powodujący krótkonożność. Z tego nietypowego połączenia wyszły zwierzęta mające obydwa te geny. 

W efekcie kot bambino jest niewielki, ma skrócone kończyny, a na dodatek jest łysy. Z tego powodu przez całe swoje życie wygląda jak młode i urocze zwierzę. Stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Słowo „bambino” z włoskiego oznacza „dziecko”.

Kot bambino – brak pełnej rejestracji

Niespełna 20 lat istnienia tych kotów wiąże się z tym, że nie są one w pełni ukształtowaną rasą o dużej populacji i różnorodności genetycznej. Wiele odmian zwierząt domowych tworzyło się w sposób naturalny przez tysiące lat. Aby mówić o ustabilizowanej grupie, która charakteryzuje się zbliżonymi cechami, musi minąć nieco więcej czasu. 

Z powyższych powodów żadna organizacja felinologiczna nie uznaje rasy bambino w pełni, nawet w formie wstępnej. Jedynie funkcjonujący głównie w Ameryce Północnej klub The International Cat Association (TICA) zarejestrował je jako eksperyment. Koty bambino mogą być więc pokazywane na wystawach tej organizacji jako sfinksy o nowych cechach.

Kot bambino – ile waży? Poznaj cechy charakterystyczne

To naprawdę niewielkie zwierzęta. Mogą ważyć od nieco ponad 2 kg do ok. 4 kg. Dla porównania, przeciętny dachowiec waży 4-4,5 kg, a kot brytyjski – 4-8 kg. Koty bambino zwykle mierzą ok. 15-17 cm. Co ważne, tylne nogi tych zwierząt mogą być nieco dłuższe, niż przednie. 

Mimo braku sierści koty rasy bambino występują w kilku odmianach kolorystycznych:

  • czarnej;
  • białej;
  • kremowej;
  • brązowej.

Często mają niebieskie oczy. Jako że jest to rasa stosunkowo nowa, wciąż niewiele o niej wiadomo. Część cech charakterystycznych będzie ujawniać się z czasem, jeśli ten eksperyment będzie wciąż trwał.

To bardzo uczuciowe koty – materiał na przyjaciela?

Podobnie jak sfinksy czy munchkiny, tak i koty bambino są niezwykle przyjacielskie. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów i chętnie okazują emocje, co tylko potęguje ich rosnącą popularność. Na dodatek, z powodu swojej nietypowej budowy nie potrzebują nadmiernych ilości ruchu, a ich poziom energii można określić jako średni. 

Mimo tego koty rasy bambino są niezwykle kontaktowe i lubią się bawić ze swoimi opiekunami. Kot bez sierści może być dobrym wyborem dla alergika, który chce mieć przy sobie naprawdę wiernego towarzysza.

Łysy kot nie oznacza mniejszej ilości pracy!

Z powodu braku sierści kot bambino nie gubi kłaczków. To jednak nie oznacza, że nie wymaga pielęgnacji – wręcz przeciwnie. Sierść osłania skórę zwierzęcia, dzięki czemu jest ono mniej wrażliwe na zranienia czy słońce. Jeśli kot bambino ma przebywać na dworze, należy odpowiednio zabezpieczyć jego skórę zarówno przed wysokimi, jak i niskimi temperaturami. Nie da się ukryć, że to zwierzęta typowo domowe, które wnętrze mieszkania powinny opuszczać tylko pod kontrolą ludzi.

Kąpiel co tydzień lub dwa? W tym przypadku TAK

Choć kot rasy bambino nie ma sierści, jego gruczoły łojowe działają tak, jak w przypadku owłosionych kotów. Podobnie więc jak sfinks, zwierzak ten dość szybko zaczyna wydzielać niezbyt przyjemny zapach. Z tego powodu należy go regularnie kąpać – zwykle wystarczy zrobić to raz na tydzień lub dwa. 

Posiadanie tego zwierzęcia będzie więc wiązało się nie tylko z dodatkowym obowiązkiem. Musisz też przyzwyczaić kota do wody tak, aby kąpiel nie była dla niego zbyt stresująca. Do pielęgnacji zwierzęcia wybierz delikatny szampon zoologiczny.

Brak włosów to też problem dla uszu i oczu

Gen odpowiadający za brak sierści powoduje także, że kot bambino nie ma rzęs ani wystarczającej ilości włosów w uszach. Z tego powodu wymaga specjalnej pielęgnacji również pod tym względem. Jego gałki oczne nie są chronione przez rzęsy, a co za tym idzie, są bardziej narażone na pyłki czy inne zanieczyszczenia. Dlatego oczy tych zwierząt częściej łzawią. 

Można je wyczyścić płatkiem kosmetycznym nasączonym wodą lub specjalnym preparatem. Pamiętaj tylko, aby nie używać naparu z rumianku, który może powodować przebarwienia i jest silnie alergizujący. Ponadto musisz pamiętać o częstym czyszczeniu uszu oraz palców, pomiędzy którymi może zbierać się łój.

Ile żyje kot bambino? Krócej, niż przeciętny kot

Średnia długość życia kota domowego, o którego dba się odpowiednio, to 14-17 lat. Nie dotyczy to jednak kotów rasy bambino. Średnia długość ich życia to zaledwie 12 lat. 

Niestety, mutacje genetyczne oraz niewielka populacja sprawiają, że nie są to najzdrowsze zwierzęta i mogą borykać się z różnymi chorobami. Z tego powodu, jeśli zdecydujesz się na zakup tego trudno dostępnego w Polsce zwierzęcia, musisz przygotować się na to, że twój pupil może towarzyszyć ci nieco krócej niż inne koty.

Koty rasy bambino – zadbaj o ich dietę

Koty są bezwzględnymi mięsożercami – pobierają składniki odżywcze jedynie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też dieta tych zwierząt powinna opierać się przede wszystkim na mięsie, podrobach i tego rodzaju dodatkach. Ponieważ większość wody pobierają z pokarmu, nie powinny być karmione suchymi karmami. 

Dieta dla kota bambino jest niezwykle istotna. Jego organizm musi poradzić sobie z odpowiednim regulowaniem temperatury ciała. To pochłania znacznie więcej energii niż w przypadku kotów owłosionych. Zapewnij mu więc wysokiej jakości dietę.

Musisz dostosować dom do kota bambino

Koty zwykle są bardzo skoczne i lubią eksplorować całe mieszkanie, chodząc na wysokościach. Niestety, krótkie łapy kotów rasy bambino sprawiają, że nie są one w stanie bez problemu wskakiwać na meble czy parapety. Poruszają się sprawnie, ale po płaskich powierzchniach. To jednak nie oznacza, że nie mają takich samych potrzeb, jak inni przedstawiciele swojego gatunku. 

Z tego powodu musisz dostosować dom do potrzeb swojego pupila. Stwórz podesty i wygodne wejścia na kanapę, łóżko i miejsca do spania. W ten sposób zwierzę będzie mogło bez problemu znaleźć swoje miejsce na wysokości.

Kot bambino – nie wszędzie jest legalny

Koty bambino nie są uznawane przez większość organizacji felinologicznych. Nie da się ukryć, że tak naprawdę ta krzyżówka powstała jedynie ze względów estetycznych. Zwierzęta takie nigdy nie przetrwałyby w naturalnych warunkach. Nic więc dziwnego, że w niektórych krajach są wręcz zakazane, np. w Niemczech czy w Holandii nie można wejść w ich posiadanie. 

Zanim kupisz kota bambino, zastanów się, czy na pewno chcesz nabyć takie zwierzę przez względy inne niż jego słodki wygląd. Choć rasa ta wygląda uroczo, może borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi i nie jest tak aktywna jak zwyczajny kot. Dodatkowo, jej przedstawiciele są trudno dostępni.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)