Cena konia arabskiego zależy od wielu różnych czynników. Z racji tego, że ze względu na swoje cechy te są bardzo cenione na całym świecie, cena za araby może wahać się od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych! W Polsce istnieje jedna z najbardziej znanych hodowli koni arabskich czystej krwi, dlatego można podać ciekawe przykłady tego, ile kosztują konie arabskie na słynnych aukcjach. Mowa o stadninie z Janowa Podlaskiego, gdzie odbywa się Pride of Poland. Czy to, ile kosztuje koń arabski, może zrażać zdeterminowanych nabywców? Dowiedz się, jak wygląda licytacja zwierząt i jacy nabywcy najczęściej decydują się za zakup.
Koń czystej krwi arabskiej – krótka charakterystyka
Każdy doświadczony hodowca na pierwszy rzut oka rozpoznaje konia arabskiego. To zwierzę odznaczające się kwadratową sylwetką i względnie niedużymi rozmiarami. Ogier może osiągać wysokość w kłębie maksymalnie 155 cm. Tym, co najbardziej wyróżnia araby spośród innych ras koni, jest ich charakterystyczny sposób poruszania się. Niektórzy uważają, że konie te wręcz „fruwają”, a nie galopują. Dlatego tak doskonale czują się w krótkich wyścigach, ale także rajdach długodystansowych.
Konie arabskie mają mocny charakter, są niezwykle inteligentne, ale jednocześnie bardzo chętne do współpracy z człowiekiem. Jednocześnie bywają wrażliwe i czasem płochliwe, jeśli mają do czynienia z niedoświadczonym jeźdźcem. Ze względu na swoją szlachetność są także bardzo kosztownymi zwierzętami.
Co jeszcze warto wiedzieć o koniach arabskich?
Jeśli chodzi o umaszczenie, araby występują właściwie we wszystkich możliwych poza plamistym czy srokatym. Rosnącą popularnością cieszą się białe konie arabskie, które często wystawiane są w pokazach lub sprzedawane pod siodło. Choć budowa araba na to nie wskazuje, może on być użytkowany jako wierzchowiec do pokonywania długich dystansów. Raczej rzadko konie krwi arabskiej przeznaczane są do celów rekreacyjnych.
Konie tej rasy najczęściej można zobaczyć na sesjach zdjęciowych, pokazach lub w różnych sportowych zmaganiach, które wiążą się z biegiem.
Hodowla koni arabskich. Poznaj stadninę w Janowie Podlaskim!
Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztują konie arabskie, warto przyjrzeć się temu skąd te zwierzęta pochodzą i jak przebiega ich hodowla. Przez długi czas araby hodowano właśnie w miejscach ich pochodzenia, czyli w krajach Bliskiego Wschodu. Pierwsze zwierzęta, które trafiły poza ten obszar, wywieziono do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęto rozwijać tę rasę. Na terenie Polski konie czystej krwi arabskiej pojawiły się w XIX wieku (były to trzy klacze), zaś w 1926 roku założono Księgę Stadną Koni Czystej Krwi Arabskiej.
Jakie zwierzęta hoduje się w Janowie Podlaskim?
Współcześnie największa stadnina arabów w naszym kraju mieści się w Janowie Podlaskim, gdzie hodowanych jest ok. 300 wierzchowców. Część z nich to klacze rozpłodowe. Warto zaznaczyć, że zwierzęta z tej hodowli są cenione na świecie i uważane za jedne z najlepszych koni w rasie, jednak koszty ich utrzymania, podobnie jak ceny, bywają nieraz zawrotne.
Ile kosztują konie arabskie? Szacunkowa cena konia arabskiego
To, ile kosztują konie arabskie, zależy od kilku ważnych czynników. Są to m.in.:
- sposób użytkowania;
- pochodzenie;
- cechy wyglądu;
- cel zakupu.
Tak naprawdę cena za konia tej rasy może rozpoczynać się już od kwoty ok. 4000 zł, jednak to raczej cena zwierząt z mniejszych i mniej znanych hodowli, które nie odznaczają się wybitnymi cechami wyglądu czy charakteru.
Droższe konie mają najważniejsze i najcenniejsze cechy rasy, dlatego w ich przypadku cena będzie znacznie wyższa. Takie konie mogą zostać sprzedane za 100 000–200 000 zł, ale nadal nie jest to rekordowa cena!
Klacz Pepita za 1,4 mln euro – rekord na aukcji koni arabskich w Polsce!
Aukcje koni arabskich cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem i uważane są za prestiżowe wydarzenie. Rekord, jeśli chodzi o cenę konia arabskiego, padł w Polsce podczas aukcji w Janowie Podlaskim w 2015 roku. Zwycięską klaczą okazała się wówczas Pepita pochodząca z janowskiej stajni. Za 10-letnią klacz nabywca ze Szwajcarii zapłacił niemal 1,4 mln euro. Drugi na liście najdroższy koń arabski, który został sprzedany, także pochodzi z Janowa Podlaskiego. Była to Pistoria sprzedana za 665 tysięcy euro.
Dni Konia Arabskiego i Pride of Poland. Kto może tam licytować?
Dni Konia Arabskiego to prestiżowa i ciesząca się ogromną popularnością impreza, która za każdym razem gości miłośników koni z całego świata. Każdy zainteresowany może pojawić się, by podziwiać wytrwałość i wytrzymałość, ale także urodę koni arabskich. Podczas aukcji Pride of Poland w aukcjach uczestniczą przede wszystkim zamożni klienci z Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Coraz częściej jednak arabami interesują się również Chińczycy.
Na terenie Polski hodowlą koni arabskich zajmują się trzy państwowe stadniny:
- w Janowie Podlaskim;
- w Michałowicach;
- w Białce.
W kraju działa natomiast łącznie 15 stajni, w których znajduje się 3500 koni hodowlanych.
Znani nabywcy koni arabskich
To, ile kosztują konie arabskie, nie martwi znanych ludzi show-biznesu, takich jak żona perkusisty zespołu The Rolling Stones Shirley Watts, która za 9-letnią klacz Etnologię zapłaciła 370 tys. euro. Warto podkreślić, że koń ten również pochodził w Janowa Podlaskiego. Shirley i Charlie Watts często pojawiali się na Dniach Koni Arabskich, jak również na aukcjach, by zdobywać kolejne wspaniałe konie do swojej prywatnej stadniny.
Stadnina w Janowie Podlaskim
Do 1994 roku miejsce to funkcjonowało jako Państwowe Gospodarstwo Rolne właśnie pod nazwą „Stadnina Koni Janów Podlaski” (powstało w 1817 roku). Po wielu własnościowych przekształceniach ośrodek działa obecnie jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zajmuje się hodowlą koni krwi arabskiej oraz półkrwi angloarabskiej. Dokładna siedziba znajduje się w miejscowości Wygoda pod Janowem.
Wiesz już, ile kosztują konie arabskie i od czego zależy ich wartość. Choć najczęściej właścicielem takiego konia zostaje nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to zamożni Europejczycy także coraz częściej licytują araby do swoich prywatnych stajni, ponieważ to, ile kosztuje koń arabski czystej krwi, nie jest dla nich wyzwaniem. Polska może poszczycić się najstarszą państwową stajnią koni arabskich, którą każdego roku odwiedzają tłumy hodowców i wystawców z kraju i z całego świata. Dzięki temu, że ośrodek nie jest nastawiony na bezpośredni zysk i korzyści własne, można być pewnym, że konie pochodzące z Janowa Podlaskiego hodowane są z najlepszych warunkach.