Jeśli decydujesz się na kupno, musisz być świadomy, że miesięczny koszt utrzymania konia może być naprawdę wysoki. To bowiem nie tylko konieczność opłacania jego miejsca w konkretnej stajni, lecz także koszty związane z opieką weterynarza, ewentualnymi lekarstwami. Wydatki na konia wiążą się także z wyposażeniem jeździeckim, by móc korzystać ze swojego wierzchowca. Jeśli nie masz czasu na codzienne dojazdy i doglądanie zwierzęcia, taka usługa ze strony stajni będzie dodatkowo płatna. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z jeździectwem, poznaj dokładnie wszystkie szczegóły dotyczące tego, ile kosztuje utrzymanie konia. Sprawdź, czy będzie cię na to wszystko stać!

Koszt zakupu własnego konia

Jeśli jesteś już wprawionym jeźdźcem, z pewnością masz świadomość tego, że zakup konia na własność jest opłacalnym posunięciem – o wiele lepszym od jazdy na koniu szkółkowym. Uczestnictwo w zajęciach w szkółkach jeździeckich na dostępnych tam zwierzętach generuje koszty, więc jeżeli zamierzasz w dalszym ciągu rozwijać swoją pasję, zdecyduj się na zakup konia tylko dla siebie.

Od czego zależy cena?

Zakup zwierzęcia to jednak dość złożony proces i warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę i od czego zależy ostateczna cena wierzchowca. Jest to zwykle zależne od jego:

 • predyspozycji;
 • przeznaczenia (o wiele droższy będzie np. koń sportowy);
 • typu (koń rekreacyjny, koń dla dziecka, koń po odpowiednich treningach zawodowych).

Nie da się jednoznacznie orzec, ile trzeba zapłacić za konia, jednak górna granica ceny to w przybliżeniu 20 000 zł za konia z przygotowaniem sportowym. Koń rekreacyjny to wydatek rzędu 5000 zł i więcej, natomiast jeśli planujesz zakup konia dla dziecka, najlepszym wyborem może okazać się kucyk, którego cena to np. 3000 zł. Czas teraz na nie mniej istotną kwestię, czyli to, ile kosztuje utrzymanie konia.

Koszt utrzymania konia – stajnia, ubezpieczenie i inne aspekty

Jeśli przymierzasz się do zakupu własnego konia i musisz zdecydować o tym, gdzie zamieszka twój ulubieniec, możesz rozważyć:

 • wynajem boksu w większej renomowanej stadninie;
 • założenie przydomowej stajni, jeśli tylko masz do tego warunki.

Koszty utrzymania konia we własnej stajni będą o wiele mniejsze niż opłacanie miejsca dla niego w pensjonacie. Poza tym, mając wierzchowca blisko siebie, zyskasz większą kontrolę nad stanem jego zdrowia i kondycją, a także porządkiem w stajni. To, ile kosztuje utrzymanie konia, zależy od kilku zasadniczych czynników:

 • ściółki, czyli podłoża, na którym stoi koń;
 • paszy, którą go karmimy;
 • jego dodatkowej suplementacji;
 • opieki weterynarza i konieczności wykonania takich zabiegów, jak kucie lub przycinanie kopyt, struganie kopyt (werkowanie);
 • innych niespodziewanych wydatków.

Pamiętaj również, że jako posiadacz wierzchowca musisz pamiętać o niezbędnych szczepieniach i odrobaczaniu. Siano, które dostaje twój koń, powinno być oczywiście jak najwyższej jakości.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na zakup własnego konia, powinieneś także zrobić zakupy w sklepie jeździeckim i uzupełnić akcesoria zarówno dla siebie, jak i dla zwierzęcia. Przy zakupie sprzętu jeździeckiego weź pod uwagę fakt, że ceny są różne, ale nigdy nie opłaca się na nim oszczędzać. Niskiej jakości gadżety czy akcesoria mogą doprowadzić do często nieuleczalnych kontuzji zwierzęcia. Z tego samego powodu warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia konia.

Ile kosztuje utrzymanie konia? Dokładne wydatki związane z posiadaniem zwierzęcia

Jeśli chodzi o koszt utrzymania zwierzęcia we własnej stajni, jest to w przybliżeniu 350–500 zł miesięcznie. To kwota mocno orientacyjna, ponieważ ceny stale się wahają i ostateczny koszt słomy, siana, podkowy czy siodła może być bardzo różny. Co do wyposażenia jeźdźca, jego ostateczny wybór jest kwestią indywidualną. Możesz zdecydować się na tańszych producentów i wymieniać osprzętowanie co kilka lat, lub zainwestować w akcesoria, które posłużą ci o wiele dłużej.

Ile kosztuje utrzymanie konia w pensjonacie?

Jeśli nie masz warunków, by trzymać własnego konia w pobliżu dom i zastanawiasz się, ile kosztuje utrzymanie konia w pensjonacie, musisz przygotować się na dość spory wydatek. Wszystko zależy m.in. od konkretnej lokalizacji i województwa, ale w przybliżeniu jest to koszt ok. 300–700 zł za miesiąc, choć w najlepszych ekskluzywnych stajniach na terenie Warszawy zapłacisz za opiekę nad koniem nawet 4000 zł! Do kwoty wynajmu boksu musisz doliczyć także koszty dojazdu do ulubieńca. Najbardziej luksusowe obiekty tego typu zapewniają całodobowy monitoring, klimatyzację, wysokiej klasy sprzęty pielęgnacyjne, zadbane pastwiska czy krytą lonżę.

Hotel dla koni i jego podstawowe oraz dodatkowe usługi

Z kolei w standardzie opieki w hotelu dla koni znajduje się zazwyczaj:

 • boks z regularnie zmienianą ściółką;
 • dostęp do paszy objętościowej oraz treściwej;
 • karmienie;
 • sprzątanie boksu;
 • opłaty za media (prąd i woda);
 • wyprowadzanie konia na padok.

Jeśli chcesz i masz na to środki, możesz opłacić dodatkowe opcje, do których stajnie zaliczają m.in.:

 • lepszej jakości karmę (pellet);
 • większą częstotliwość wyjść konia;
 • możliwość korzystania z solarium dla konia;
 • suplementowanie i inne dodatki do diety.

Tego rodzaju dodatkowe rozwiązania mieszczą się zwykle w przedziale cenowym 50–500 zł.

Koszt utrzymania konia posiadanie innych zwierząt

Ważnym aspektem w przypadku trzymania konia w przydomowej stajni może być kwestia jego towarzystwa, a raczej jego braku. Pamiętaj, że konie to zwierzęta stadne i nie są przyzwyczajone do samotności. To, ile kosztuje utrzymanie konia, może cię przerosnąć, gdy zdecydowałbyś się na kolejnego? Jeśli nie planujesz zakupu drugiego konia, postaraj się o towarzystwa innego zwierzęcia, np. owcy czy kozy.

Jak widzisz, posiadanie własnego wierzchowca wiąże się z szeregiem istotnych decyzji, ale także znaczącymi wydatkami. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem jazdy konnej i bezwarunkowo pragniesz mieć konia na własność, przed zakupem dokładnie sprawdź, czy będziesz w stanie sprostać wszelkim wymaganiom związanym z opieką nad nim. Pamiętaj, że to, ile kosztuje utrzymanie konia, zależy w dużej mierze od warunków cenowych aktualnie panujących na rynku. To samo dotyczy warunków kupna samego wierzchowca. Najbardziej mogą wahać się ceny karmy oraz siana. Utrzymanie konia wymaga sporo uwagi i dużej energii w doglądaniu go, dlatego zadbaj o to, by decyzja o zakupie była gruntownie przemyślana.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.