To właśnie rasa koni, której przedstawicieli określa się jako fryzy, najbardziej cię zainteresowała? Znajdź renomowaną hodowlę i sprawdź, ile kosztuje rasowy koń fryzyjski. Przed transakcją warto również zasięgnąć opinii weterynarza. Jego ocena z pewnością uchroni przed zakupem konia z ukrytymi wadami, których nie da się rozpoznać na pierwszy rzut oka. Poznaj opis tych zwierząt i sprawdź, czy rasa koni fryzyjskich jest dla ciebie.

Koń rasy fryzyjskiej – krótka charakterystyka

Fryzyjskie konie to zwierzęta odznaczające się masywną i proporcjonalną budową. Są raczej zrównoważone i wykazują się dużą cierpliwością, a także chęcią do pracy z człowiekiem. Konie fryzyjskie mają szeroki grzbiet, a ich wysokość w kłębie wynosi ok. 160 cm. Zwierzęta te mają także mocne, umięśnione kończyny z silnymi kopytami. Konie te znane są także ze swoich szczotek pęcinowych w kolorze czarnym.

Hodowla i użytkowanie

Hodowla koni fryzyjskich pozostaje pod ścisłym nadzorem, dzięki czemu zwierzęta są dokładnie selekcjonowane i tylko niektóre z nich dopuszcza się do rozrodu. Zasady hodowli ustalane są przez Holenderski Związek Hodowców Koni Fryzyjskich. To właśnie ten organ posiada uprawnienia do wpisu do międzynarodowej księgi stadnej. Najsurowszej ocenie poddaje się oczywiście ogiery, dzięki czemu uzyskuje się najbardziej pożądane w tej rasie cechy. Jeśli chodzi o użytkowanie, znajdują one zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, co przekłada się na fakt, ile kosztuje koń fryzyjski.

Wszechstronne zwierzęta wykorzystuje się jako konie o charakterze sportowym i rekreacyjnym, ale również jako zwierzęta ujeżdżeniowe i zaprzęgowe. Są cenione, jak chodzi o pokazy rewiowe czy cyrkowe ze względu na ich dostojny, harmonijny, a jednocześnie rytmiczny chód. Ile kosztują konie fryzyjskie, skoro cieszą się takim uznaniem?

Ile kosztuje koń fryzyjski?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem konia fryzyjskiego, powinieneś przygotowywać się na wydatek rzędu 30 tysięcy złotych. W przypadku ceny istotne znaczenie ma fakt, czy sprzedawana klacz jest źrebna czy też nie. Jeśli nie ma szansy na zajście w ciążę, zapłacisz za nią w granicach 6–10 tysięcy złotych. Ile kosztują konie fryzyjskie odmiennej płci? Wałachy ceni się na kilkanaście tysięcy złotych, a za ogiera będzie trzeba zapłacić ponad 20 tysięcy złotych.

Jak przygotować się i przeprowadzić zakup konia fryzyjskiego?

Jak już wspomnieliśmy, podczas zakupu ważna jest ocena weterynaryjna docelowego konia. Co prawda doświadczony jeździec sam również potrafi dostrzec niepokojące symptomy, jeśli chodzi o zdrowie zwierzęcia, jednak towarzystwo wykwalifikowanego specjalisty nigdy nie zaszkodzi. Co jeszcze?

  1. Warto zwrócić uwagę na to, jak koń fryzyjski reaguje na swojego właściciela i czy ma skłonność do narowów. Efekty pracy hodowlanej sprzedawcy będą tutaj widoczne dla wprawionego oka.
  2. Dobrze jest sprawdzić, jak dany koń zareaguje na siodłanie. Nadmierna ruchliwość albo niepokój wierzchowca mogą świadczyć o tym, że koń zmaga się z jakimś niezidentyfikowanym bólem.
  3. Zanim sfinalizujesz transakcję, upewnij się także, czy przekazana ci dokumentacja jest wiarygodna i kompletna.

Sprzedaż koni fryzyjskich a ich choroby

Zanim zaczniesz się zastanawiać, ile kosztuje koń rasy fryzyjskiej, sprawdź wcześniej, na jakie choroby w jego przypadku należy szczególnie uważać. Wiedza ta będzie przydatna zarówno dla hodowcy planującego sprzedać konia, jak i dla zainteresowanego kupca.

Zwykle konie fryzyjskie cieszą się raczej dobrym zdrowiem i dość wysoką odpornością. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczą ich żadne problemy związane z kondycją. Niestety, te piękne konie sportowe mają skłonności do rozmaitych chorób skóry, m.in. grudy. Jest to narośl na skórze, która może się pojawić na skutek:

  • alergii;
  • obecności końskich pasożytów;
  • urazów;
  • niewłaściwego karmienia;
  • infekcji.

W trakcie przeprowadzania transakcji kupna-sprzedaży konia fryzyjskiego należy dokładnie zbadać go pod tym kątem.

Wiesz już, ile kosztuje koń fryzyjski i na jakie aspekty zwracać uwagę przy jego zakupie. Jeśli jesteś wprawionym jeźdźcem i miłośnikiem tych zwierząt, ta szlachetna rasa z pewnością przypadnie ci do gustu. Konie fryzyjskie to doskonali towarzysze dla tych, którzy uwielbiają szybką i dynamiczną jazdę. Co ważne, koń tej rasy bardzo szybko rozwija prędkość, płynnie przechodząc ze spokojnego stępu do szybkiego kłusa i zawrotnego galopu. Uwagę hodowców przyciąga także harmonijna budowa tych zwierząt, a także ciekawe ubarwienie. Jeśli zdecydujesz się na zakup konia fryzyjskiego, możesz być pewny, że zapewni ci wiele niezapomnianych wrażeń podczas wspólnych wycieczek w siodle.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.