Do zakupu konia trzeba się odpowiednio przygotować, bo nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim trzeba ustalić, gdzie kupić konia oraz co decyduje o jego wartości. Dowiedz się, w jaki sposób znaleźć wymarzonego wierzchowca.
Gdzie kupić konia?
Ogłoszenia o sprzedaży koni można znaleźć w Internecie, prasie lub w stadninach. Wiele osób jednak przyznaje, że najlepiej jest kupować konia u doświadczonego hodowcy. Jego pochodzenie powinno być udokumentowane. Warto zabrać ze sobą instruktora lub lekarza weterynarii, aby obejrzał konia przed zakupem. Zdarza się, że sprzedawcy tuszują wady zwierzęcia lub o nich nie wiedzą. Kupując konia u handlarza, trzeba koniecznie sprawdzić, jaką ma on opinię i w jakich warunkach przebywają zwierzęta. Niestety na rynku koni często dochodzi do różnego rodzaju oszustw.
Gdzie spotyka się oferty sprzedaży koni:
- ogłoszenia w prasie;
- giełdy i targi koni (internetowe oraz stacjonarne);
- oferty prywatnych właścicieli;
- ogłoszenia na portalach społecznościowych i w grupach sprzedaży.
Czasami konia można kupić w ośrodku, w którym się na nim jeździ. Właściciele mogą nie wystawiać ofert jego sprzedaży, bo zależy im na tym, aby koń trafił do zaufanej, sprawdzonej osoby. Warto też popytać znajomych, którzy posiadają konie i znają innych właścicieli stadnin. Bardzo ciekawe konie można również znaleźć za granicą.
Na co należy zwrócić uwagę, kupując konia?
Nie jest łatwo poprawnie ocenić wartość konia. Jeśli nie ma się w tej kwestii doświadczenia, to najlepiej pojechać na oględziny zwierzęcia z wykfalifikowaną w tej dziedzinie osobą. Zaniepokoić może już wygląd zwierzęcia. Jeśli jego sierść jest szorstka, bez połysku, brzuch jest napuchnięty albo wystają mu żebra, to prawdopodobnie koń jest źle odżywiany albo cierpi z powodu jakiejś choroby. Ważne jest to, jak zwierzę reaguje na przyjście swojego właściciela. Może to nam sporo powiedzieć o jego temperamencie i charakterze, a także o sposobie, w jaki jest traktowane. Właściciel powinien zaprezentować umiejętności konia. Przy okazji będzie też widoczne, czy zwierzę jest chętne do współpracy.
Co ma wpływ na wartość konia?
Ceny koni mogą się od siebie bardzo różnić. Są takie, które można kupić już od kilkuset złotych. Górna granica ceny koni właściwie nie występuje, ale niektóre wyjątkowe okazy mogą kosztować więcej niż luksusowy samochód. Na wartość konia ma wpływ głównie jego wiek, rasa i wyszkolenie. Istotna jest budowa i stan kopyt. Świadczą one o tym, czy zwierzę przechodziło jakieś poważniejsze choroby i czy bywa u niego systematycznie kowal. Ważny jest oczywiście również wygląd konia – zwracamy uwagę na takie rzeczy, jak budowa ciała i wygląd sierści.
Co powinno się znaleźć w umowie dotyczącej zakupu konia?
Kupując konia, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Powinny się w niej znaleźć informacje takie jak:
- data oraz miejsce zakupu;
- dane sprzedającego i kupującego (imię, nazwisko, adres, numer dowodu);
- dane dotyczące kupowanego konia (imię, rasa, data urodzenia, płeć, umaszczenie, numer paszportu hodowlanego);
- informacje o tym, w jakim celu kupuje się konia.
Zakup konia może okazać się trudnym zadaniem, ale warto poświęcić na to trochę czasu, żeby znaleźć naprawdę wyjątkowy okaz. Skoro wiesz już, gdzie kupić konia i jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży, czas wybrać wymarzonego wierzchowca! To może być początek nowej przygody i niezwykłej przyjaźni między tobą a zwierzęciem.