Koty to wspaniałe, ale specyficzne zwierzęta. Są niezależne, bywają wymagające i uparte, co nie oznacza, że nie da się wypracować z nimi pożądanych zachowań. Jednym z częściej zgłaszanych problemów przez właścicieli kotów jest wskakiwanie na blat kuchenny i stół, a także np. wspinanie się na meble, parapety i zrzucanie na podłogę wszystkiego, co stanie kotu na drodze. Jak oduczyć kota wchodzenia na stół i czy w ogóle zadanie to jest wykonalne? Poznaj tajniki kocich zachowań, by lepiej zrozumieć swojego pupila i uczynić wspólne życie łatwiejszym! 

Jak oduczyć kota wchodzenia na stół? A może tego nie robić?

Widok kota na stole kuchennym dla wielu nawet największych miłośników mruczków bywa irytujący i nieprzyjemny. Jest to spowodowane głównie tym, że kot – a w szczególności kot wychodzący na zewnątrz – brudzi rzeczone powierzchnie i roznosi rozmaite drobnoustroje. Niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, że przecież taka sama sytuacja może mieć miejsce m.in., gdy pupil:

  • wyleguje się wraz z opiekunem w łóżku czy na kanapie;
  • chodzi po podłodze;
  • wskakuje na kolana;
  • szuka wygodnej kryjówki w szafie z ubraniami itd.

Chcesz dowiedzieć się, jak oduczyć kota wchodzenia na stół? Usilne oduczanie kota tego rodzaju zachowań – na chwilę pomijając kwestię tego, że jest niezgodne z kocią naturą i potrzebami – nie ma jednak sensu pod względem higieny. Nie stanowi bowiem większego zagrożenia dla zdrowia niż wspomniane wylegiwanie się kota na kolanach czy kanapie. A nawet być może jest zagrożeniem znacznie mniejszym, bo przecież zarówno blaty, jak i stoły i stoliki w domu to powierzchnie, które są szczególnie często i dokładnie czyszczone

Jak oduczyć kota wchodzenia na stół? Najpierw poznaj przyczynę!

Jak wiesz, koty nie zawsze były domowymi pupilami. Dziko żyjące koty musiały samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i pożywienie. Udomowione mruczki odziedziczyły po swoich przodkach potrzebę ciągłego monitorowania otoczenia, zachowania szczególnej czujności i ciekawość, które towarzyszą im do teraz. Wysokie meble, kuchenne blaty czy stoły są znacznie lepszym punktem obserwacyjnym niż podłoga. Poza tym koty szybko kojarzą, że na powierzchniach tych często pojawiają się smaczne kąski, które tylko czekają na upolowanie – zwłaszcza wtedy, gdy opiekun zniknie na chwilę z pola widzenia!

Jak oduczyć kota wchodzenia na stół? Zastosuj komendę

Koty, choć niezależne i uparte, są naprawdę inteligentnymi stworzeniami, które chętnie podejmą naukę i nabędą nowe umiejętności, jeśli zastosujesz właściwe metody. W praktyce najważniejsze jest to, aby postępować przede wszystkim:

  • stanowczo;
  • konsekwentnie – bez żadnych odstępstw od wyznaczonych zasad;
  • łagodnie i sprawiedliwie;
  • z uwzględnieniem kocich potrzeb i możliwości.

Kiedy zobaczysz pupila na stole, spokojnie zdejmij go i powiedz jednocześnie np. „nie” lub „nie wolno”. Wybierz komendę, która najbardziej ci odpowiada i nie zmieniaj jej, bo jeśli co chwilę będziesz mówić inaczej, kot nigdy nie skojarzy, czego od niego oczekujesz. Poświęć nieco czasu na obserwację kota i spróbuj zareagować, zanim wejdzie na stół. Gdy zobaczysz, że przygotowuje się do skoku, wypowiedz komendę. Jeśli nie wyskoczy, nie szczędź mu pochwał i smakołyków! Powtarzaj ćwiczenie wielokrotnie. Niebawem pupil przestanie urządzać wspinaczki na stół, ale zapewne… tylko w twojej obecności.

Fizyczne odcięcie dostępu

Jeżeli chcesz uniemożliwić kotu wejście na stół podczas nieobecności domowników i mieć pewność, że tego nie zrobi, metoda na to jest wyłącznie jedna. Musisz zamknąć przed kotem dostęp do pomieszczeń, w których są blaty i stoły. Wielu kocich opiekunów przekonało się już o tym, że nawet najbardziej wymyślne przeszkody i pułapki nie działają. Kot jest zwierzęciem nieustępliwym i za wszelką cenę będzie dążyć do osiągnięcia celu.

Własny kawałek blatu

Jak oduczyć kota wchodzenia na stół? Kolejny sposób nie eliminuje obecności kota na blacie, ale ma szansę sprawdzić się także podczas twojej nieobecności. Jest to metoda z rodzaju „wilk syty i owca cała”. Zakazany owoc smakuje najlepiej, dlatego im bardziej będziesz bronić kotu dostępu w określone miejsca, tym intensywniej może próbować się do nich dostać. Zapewnij kotu kawałek blatu bądź stołu na wyłączność. Połóż w wyznaczonym obszarze legowisko i nagradzaj pupila za przebywanie na nim. Dzięki temu – nawet podczas samotnego pobytu w domu – być może nie będzie urządzać wycieczek po całym stole, tylko wypoczywać w wyznaczonym miejscu.

Spraw kotu prezent!

Jeśli ostatnia z wymienionych metod dotyczących tego, jak oduczyć kota wchodzenia na stół, nie przemawia do ciebie, możesz zrobić jeszcze jedno. Zainwestuj w wysoki drapak z mnóstwem budek i zabawek. Postaw go w pobliżu stołu czy blatu. Istnieje cień szansy, że wyższy od stołu drapak będzie dla kota bardziej atrakcyjny. 

Jak oduczyć kota wchodzenia na stół? Podsumowanie

Wiesz już, jak oduczyć kota wchodzenia na stół. Koty lubią wskakiwać na blaty i inne wyżej położone powierzchnie, które stanowią dla nich doskonały punkt obserwacyjny. Jeśli chcesz ograniczyć ten „proceder”, wykorzystaj powyższe rady. Nigdy natomiast nie strasz swojego futrzaka i nie zastawiaj na niego pułapek. Ustawianie na stole pustych puszek, które mają znienacka runąć na kota, przyklejanie dwustronnej taśmy i tym podobne metody mogą przestraszyć mruczka tak bardzo, że uciekając, naprawdę może zrobić sobie krzywdę!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.