Gupik Endlera to gatunek wybierany często przez mniej doświadczonych akwarystów. Ta niewielka rybka nie potrzebuje bardzo dużego zbiornika, a zapewnienie jej prawidłowych parametrów wody nie powinno przysporzyć ci szczególnych trudności. Jak wygląda hodowla tych rybek? Czy ich rozmnażanie może być problemem? W jaki sposób je dokarmiać? Na te pytania odpowiadamy w tekście. Zapraszamy do lektury!

Gupik Endlera – występowanie i charakterystyka

Ten gatunek pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z Wenezueli. Można spotkać go w lagunach Buena Vista i Camporna.

Dymorfizm płciowy jest wyraźny, co pozwala bez trudu odróżnić gupiki Endlera:

 • samica jest nieco większa od samca i skromniej ubarwiona. Da się ją rozpoznać także po przezroczystych płetwach;
 • samiec natomiast na podstawowych srebrno-oliwkowych barwach ma pomarańczowe i czarne plamy. 

Gupiki Endlera to malutkie ryby, których długość ciała nie przekracza 3 centymetrów. U samców można zauważyć wyraźne gonopodium, czyli narząd kopulacyjny. 

gupik endlera

Gupik Endlera – odmiany barwne

Gupiki, o których mowa, występują w bardzo różnych odmianach barwnych. Różnorodne są przede wszystkim plamy na ciele ryb. Możesz spotkać się z różnymi kolorami:

 • czerwonym;
 • fioletowym;
 • zielonym;
 • niebieskim;
 • czarnym;
 • żółtym;
 • pomarańczowym.

Wyjątkową odmianą jest gupik Endlera w kolorach albino. Takie ryby mają całkowicie białe ciało, na którym pojawiają się plamy w bardzo różnych kolorach. Jest to forma stworzona sztucznie, która nie występuje w naturze. Popularną odmianą jest gupik Endlera Tiger/Cobra Yellow. Samo określenie gupika (tiger) może wiele mówić o jego wyglądzie.

Kliknij!
Kirys – występowanie, wygląd i hodowla

Gupik Endlera – usposobienie 

Gupik Endlera wygląda oryginalnie, ale nie jest szczególnie popularnym gatunkiem. Najczęściej w sklepach akwarystycznych możesz znaleźć krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Wiele osób jednak wytrwale poszukuje tych ryb, ze względu na ich wyjątkową urodę. 

Charakter gupików Endlera

W hodowli to bardzo spokojne ryby, które nie sprawiają problemu swoim sąsiadom. W niektórych przypadkach (szczególnie przy przerybieniu) samce mogą jednak mieć problemy z ustaleniem hierarchii w obrębie stada. W takich sytuacjach może dochodzić do walk. 

Gupik Endlera to ryba ławicowa, która najlepiej czuje się w stadzie. W akwarium powinno mieszkać przynajmniej sześć osobników. Na jednego samca powinny przypadać trzy samice. 

Gupik Endlera – jakiego akwarium potrzebuje?

Oto kilka porad dotyczących zbiornika dla tego gatunku.

 1. Ta bardzo mała rybka słynie z dużej aktywności. Lepiej więc nie trzymać jej w zbyt ciasnym akwarium. Na jednego samca i trzy samice powinno przypadać minimum 30 litrów wody netto. 
 2. Gupiki najlepiej czują się w akwarium z wieloma roślinami, które służą im za kryjówkę. 
 3. Idealna temperatura wody powinna wynosić od 24 do 27 stopni Celsjusza. Gupiki Endlera mogą mieszkać w cieplejszej wodzie i wówczas szybciej dorastają. Pamiętaj, że jednocześnie skraca to długość ich życia. 
 4. Gupiki odnajdują się w bardzo różnych warunkach. Optymalna będzie dla nich średnio twarda woda o odczynie obojętnym. 
gupik endlera

Z jakimi rybami mogą mieszkać gupiki Endlera?

Gupik Endlera poczuje się najlepiej w akwarium gatunkowym. Możesz trzymać go także w akwariach towarzyskim, ale musisz ostrożnie dobrać obsadę. Unikaj ryb, które mają tendencję do podskubywania płetw innych osobników. W roli sąsiadów dobrze sprawdzą się natomiast:

 • mieczyki;
 • zbrojniki;
 • krewetki;
 • kiryski;
 • tęczaki;
 • niektóre rodzaje tetr. 

Gupik Endlera – czym powinien się żywić?

Czym karmić gupiki Endlera? To z natury ryby wszystkożerne, którym trzeba zapewnić jak najbardziej różnorodne pożywienie. Dobrze sprawdzi dobrej jakości suchy pokarm w formie płatków lub granulatu. Dietę urozmaicaj różnego rodzaju jedzeniem mrożonym lub żywym. Doskonale sprawdzą się:

 • larwy komarów;
 • małe mięczaki;
 • drobne pająki.
Kliknij!
Sum akwariowy – jedna z największych ryb spotykanych w domowych zbiornikach. Poznaj go bliżej

Wszystkie gupiki mają bardzo szybką przemianę materii. Najlepiej karmić je częściej, ale nieco drobniejszymi porcjami. Strawienie pokarmu nie zajmuje im więcej niż 45 minut.

Gupik Endlera – rozmnażanie

Gupik Endlera to ryba, która bardzo łatwo się rozmnaża, jednak mimo to narybek nie jest szczególnie liczny. Co jest tego przyczyną? W naturze gupiki nie składają ikry, a od razu rodzą młode osobniki, które w większości przypadków zostają zjadane przez własny gatunek. Nie pogardzą także „zdobyczami”, które pochodzą od innych ryb. Jeżeli masz w planach ich rozmnożenie, może być konieczny kotnik. 

Gupiki Endlera a owady

gupik endlera

W naturze gupiki Endlera polują na komary. Są w tym bardzo skuteczne, dlatego wiele osób wykorzystuje zbiorniki z tymi rybami, aby latem ograniczyć nieco populację niechcianych owadów. Niestety, te rybki mają także tendencję do wyskakiwania z akwarium. Zapewnij im stabilną pokrywę na zbiornik, która to uniemożliwi. 

Gupik Endlera – podsumowanie

Gupik Endlera to bardzo urodziwa ryba, która występuje w bardzo różnych odmianach barwnych. Nie ma zbyt wysokich wymagań, dlatego często wybierana jest przez mniej doświadczonych akwarystów. Rozmnaża się samoistnie i dosyć łatwo, jednak ma tendencję do zjadania swojego narybku. Jeśli chcesz rozmnażać gupiki, przyda ci się oddzielny zbiornik akwariowy, w którym oddzielisz maluchy od ich żarłocznych rodziców.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.