Wydawałoby się, że dość proste zwierzęta, jakimi są ryby, nie mogą niczym nas zaskoczyć. Każdy przedszkolak przecież wie, jak wyglądają, zachowują się i gdzie mieszkają ryby. Poniżej przedstawiamy 10 dziwnych ryb, które zdecydowanie odbiegają wyglądem, zachowaniem lub sposobem życia od standardowych wyobrażeń o tych zwierzakach.

Najdziwniejsza pirania z ludzkimi zębami

Paku czarnopłetwy to ryba z rodziny piraniowatych. Jest bardzo duży, potrafi przekroczyć nawet 100 cm długości. Charakterystyczną cechą tej dziwnej ryby są zęby, które do złudzenia przypominają ludzkie! Nadają mu zadziwiający i jednocześnie przerażający wygląd.

Pirania paku nie jest jednak agresywna jak inni przedstawiciele jej rodziny, choć ze względu na podobną sylwetkę często jest mylona z niebezpiecznymi kuzynami. Ta nietypowa pirania jest jednak wegetarianką, a zaskakujące uzębienie służy do miażdżenia nasion i orzechów. Można ją hodować w dużych zbiornikach wodnych.

Kurek czerwony – dziwna ryba, która gdacze i chodzi

Ryby kojarzą się ze zwierzętami cichymi. Przyjęło się nawet mówić, że ryby głosu nie mają. Kurek czerwony wydaje jednak głośne dźwięki przypominające gdakanie kury. Możliwe jest to dzięki wyjątkowo dużemu pęcherzowi pławnemu.

Kurkowate mają jeszcze jedną niezwykłą umiejętność. Mają palczaste wyrostki, służące do grzebania w poszukiwaniu jedzenia oraz poruszania się. Prowadzą przydenny tryb życia, więc często wyglądają tak, jakby chodziły po dnie, a nie pływały! Kurka można spotkać m.in. w Morzu Bałtyckim.

Niewidzialna ryba w oceanie

Salpa Maggiore to zdecydowanie jedna z najdziwniejszych ryb świata. Ciężko ją spotkać nie tylko dlatego, że jest bardzo rzadka, ale i dlatego, że jest ledwie widoczna! Wiele zwierząt ma specjalne barwy i umiejętności do kamuflowania się, ale te stworzenia wybrały niewiarygodny sposób dopasowania się do otoczenia.

Salpa Maggiore często tworzą fascynujące ławice, składające się z niemal całkowicie przezroczystych osobników. Jedyną zauważalną częścią ciała jest niewielkie jelito, widoczne jako czerwona kropka. Ta niezwykła ryba odżywia się fitoplanktonem i glonami. Całe ciało tej dziwnej ryby to wielki filtr wyłapujący pokarm z toni wodnej.

Ryba z wędką i niesamodzielny samiec

Do rzędu żabnicokształtnych należy kilkanaście gatunków ryb głębinowych posiadających na czubku głowy specjalną elastyczną wić ze świecącym wabikiem na końcu. Jest to przekształcony pierwszy promień płetwy grzbietowej. Nie tylko z wyglądu przypomina wędkę, ale też ma takie samo zastosowanie! Poruszający się wabik jest traktowany przez inne ryby jak przynęta. Niektóre okazy tych dziwnych ryb potrafią mierzyć 130 cm i zjadać dużo większą od siebie ofiarę.

Zaskakujące rozmnażanie wędkującej ryby

Nie tylko polowanie u tych dziwnych ryb jest nietypowe. Samiec nie ma wabika i jest wielokrotnie mniejszy od samicy. Od razu po wykluciu się musi natychmiast poszukać partnerki, ponieważ nie potrafi samodzielnie pobierać pokarmu! Samica pozwala mu wgryźć się w jej ciało. Od tej chwili samiec zostaje pozbawiony wszystkich życiowych funkcji. Ma wpływ tylko na działanie narządów płciowych i układu oddechowego. Po takich spektakularnych godach na ciele samicy zostaje tylko narośl, która przez długi czas była identyfikowana przez biologów jako pasożyt.

Goliat tygrysi, czyli kolejna z dziwnych ryb

Duże drapieżne ryby kojarzą się z rekinami w oceanach. Tymczasem istnieje równie groźna ryba słodkowodna spotykana w dorzeczu Konga. Goliat tygrysi potrafi mieć 130 cm długości i ważyć 50 kg.Zaopatrzony jest w 32 duże i ostre zachodzące na siebie zęby, przypominające kły. Poluje w stadach i rozszarpuje swoje ofiary w błyskawicznym tempie.

Hydrocynus goliath jest bardzo silną rybą. Bardzo często pływa pod prąd i atakuje wszystkie spotkane wodne zwierzęta. Rybacy chcący złowić tę dziwną rybę, muszą mieć specjalne stalowe żyłki, których ten drapieżnik nie da rady przegryźć.

Jadowity kamień

Spotkanie ze szkaradnicą może być śmiertelnie niebezpieczne. Nie dość, że ta dziwna ryba ma kolce i gruczoły jadowe, to jeszcze upodabnia się wyglądem do skał w podłożu. Stąd wzięła się jej angielska nazwa stonefish. Spotkać ją można na rafach koralowych Oceanu Spokojnego, Oceanu Indyjskiego i Morza Czerwonego.

Ryba kamień jest niewielka, mierzy około 30 cm długości ciała. Najczęściej czeka całkowicie nieruchomo na dnie rafy na swoje ofiary, co dodatkowo utrudnia jej dostrzeżenie. Została uznana za jedną z najbardziej jadowitych ryb na świecie. Szkaradnicę można hodować w akwariach.

Ryba ślimak

Snailfish to jak dotąd słabo poznana ryba oceaniczna. Potrafi żyć na głębokości nawet do 11 km, co zostało uznane za absolutny rekord! Ogromne ciśnienie, położenie na dnie oceanu oraz ciemność skutecznie utrudniają obserwowanie jej w naturalnym środowisku.

Nazwa tej ryby głębinowej w pełni oddaje jej wygląd. Snailfish ma dużą głowę z niewielkimi oczami, malutki ogon i przezroczystą skórę. Nie ma łusek. Jej bladoróżowe ciało zwęża się ku końcowi i wygląda po prostu jak ślimak bez muszli. Miękkie ciało ma swoją funkcję. Przy tak ekstremalnym ciśnieniu, w jakim żyje ta dziwna ryba, twardsze części ciała zostałyby zmiażdżone!

Smutny morski blobfish

Blobfish stała się bohaterką memów internetowych, gdy wygrała konkurs na najbrzydsze zwierzę świata w 2013 roku. Powstały nawet maskotki na jej wzór. Wszystko dzięki charakterystycznemu obwisłemu wyglądowi, przypominającemu smutną twarz. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ta dziwna ryba wygląda zupełnie inaczej pod powierzchnią wody.

Jej galaretowate ciało jest dostosowane do życia w warunkach bardzo dużego ciśnienia na głębokości około 1 km. Przy szybkim wyciągnięciu na powierzchnię dochodzi u niej do gwałtownej dekompresji, co powoduje nagłe puchnięcie mięśni i zniszczenie tkanek. I to właśnie z tego nienaturalnego dla blobfish wyglądu jest znany ten zwierzak.

Błazenek plamisty

Te małe rybki popularność w akwarystyce zdobyły dzięki filmowi animowanemu dla dzieci. Nie każdy jednak wie, że w naturze nawiązują niespotykaną więź z ukwiałami. Ukwiały to drapieżne koralowce. Prowadzą zazwyczaj osiadły tryb życia, polują i bronią się przed wrogami czułkami z parzydełkami.

Ukwiały są wyjątkowo niebezpieczne dla niemal wszystkich ryb w oceanie, ale nie dla błazenków! Te dziwne ryby wybierają sobie konkretnego ukwiała i potrafią przyzwyczaić swoją skórę do jego parzydełek.

Co ciekawe, ochronny śluz wydzielany przez rybkę działa tylko na wybranego koralowca, inne ukwiały są dla rybki nadal śmiertelnie groźne. Błazenki żyją bezpiecznie wśród czułków swojego towarzysza, zapewniając mu dopływ świeżej wody i sprzątając zalegające resztki pokarmu.

Poskoczek mułowy – wspinająca się ryba

Poskoczek mułowy jest rybą z rodziny babkowatych. To najbardziej liczna rodzina ryb morskich. Z wyglądu poskoczek bardziej przypomina płaza niż rybę. Ma wydłużone ciało zwężające się na końcu i szeroką głowę z wystającymi oczami. Potrafi odrobinę dopasowywać kolor ciała do podłoża, na którym się znajduje.

Najbardziej niezwykłe jest jednak to, że ta dziwna ryba żyje nie tylko w wodzie! Poskoczek mułowy często wychodzi z wody. Potrafi się wspinać i skakać. Można go hodować jako rybę akwariową, pod warunkiem udostępnienia mu możliwości wyjścia i warunków do życia również ponad powierzchnią wody.

Na świecie istnieje ponad 30 tysięcy różnych gatunków ryb. Jest to oczywiście liczba szacunkowa, ponieważ niektóre żyją w warunkach niedostępnych dla ludzi i są niemożliwe do oznakowania lub wyśledzenia. Naukowcy wciąż odkrywają nieznane wcześniej gatunki zamieszkujące zarówno oceany, morza, rzeki, jeziora, jak i inne zbiorniki wodne na całym świecie. Co roku opisują około 250 nowych gatunków.

W tak licznej grupie znajdują się okazy, które zdecydowanie możemy nazwać dziwnymi rybami. Niektóre potrafią być groźne dla ludzi lub przerażają samym wyglądem. Inne fascynują swoim przystosowaniem się do życia w wodzie i poza nią. Istnieją ryby wydające dźwięki i ryby, których praktycznie nie widać!

Ryby są nie tylko najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupą wśród obecnych kręgowców, ale też nadzwyczaj intrygującą.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.