Niemal w każdej miejscowości można natknąć się na ogłoszenia zrozpaczonych opiekunów, którzy szukają swoich zaginionych pupili. Darmowe czipowanie 2022 to akcja, która pozwala bezpłatnie oznakować swojego zwierzaka, a tym samym zwiększyć szansę na jego bezpieczny powrót do domu. Sprawdź gdzie i na jakich warunkach można z tego skorzystać.

Elektroniczne znakowanie zwierząt – na czym polega?

darmowe czipowanie czip

Czipowanie psa lub kota polega na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia niewielkie układu scalonego, który zawiera unikalny piętnastocyfrowy numer. Jest on przypisany do konkretnego zwierzęcia, co pozwala na jego identyfikację podczas podróży lub w momencie, kiedy zwierzak się zgubi. Narzędzia do odczytywania numeru chip posiadają lekarze weterynarii. Są one także podstawowym elementem wyposażenia schronisk dla zwierząt.

Zabieg czipowania przypomina zwykły zastrzyk. Wszczepiony pod skórę mikrochip jest całkowicie niewyczuwalny dla zwierzęcia. Nie może zostać również samodzielnie usunięty. Po rejestracji w bazie danych zwierzak może już być zidentyfikowany, a dzięki temu szybciej wrócić do domu w razie zgubienia się.

Czipowanie zwierząt – jakie korzyści za sobą niesie?

darmowe czipowanie kot z niebieskimi oczami
darmowe czipowanie 2022 – sprawdź jak i gdzie zaczipować swojego pupila całkowicie za darmo! 8

Elektroniczne znakowanie kotów i psów, podobnie jak kastracja, jest jednym z najskuteczniejszych metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Zwierzak, który posiada mikroczip, zostanie bardzo szybko zidentyfikowany, jeśli trafi do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Taki zabieg jest też niezbędny w momencie, gdy chcesz wyjechać ze swoim zwierzakiem na wakacje do krajów Unii Europejskiej.

Darmowe czipowanie 2022 – warunki korzystania

darmowe czipowanie pies
darmowe czipowanie 2022 – sprawdź jak i gdzie zaczipować swojego pupila całkowicie za darmo! 9

Darmowe czipowanie 2022 to akcja prowadzona przez Biuro Ochrony Środowiska urzędu m.st. Warszawy. Z oferty można skorzystać do 31 grudnia 2022 roku (chyba że przeznaczone na to środki finansowe wyczerpią się wcześniej). W ramach tej samej akcji można skorzystać również z darmowej kastracji (razem z wizytą kwalifikującą, badaniem klinicznym, antybiotykami i kontrolą rany pooperacyjnej).

Aby móc skorzystać z akcji darmowego znakowania zwierzaka należy:

  • wypełnić przeznaczony do tego formularz;
  • okazać dowód tożsamości;
  • okazać książeczkę zdrowia lub paszport psa/kota.
  • przyprowadzić pupila, który ma ukończony dwunasty tydzień życia.

Darmowe czipowanie 2022 – gdzie można z niego skorzystać?

darmowe czipowanie weterynarz
darmowe czipowanie 2022 – sprawdź jak i gdzie zaczipować swojego pupila całkowicie za darmo! 10

Skorzystanie z usługi darmowego czipowania jest możliwe w wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych na terenie niemal wszystkich dzielnic miasta stołecznego Warszawy. Lista lecznic dostępna jest na stronach internetowych warszawskiego ratusza.

Oczywiście darmowe zabiegi dla czworonogów nie ograniczają się wyłącznie do stolicy. Analogiczne akcje organizowane są w także w innych miastach naszego kraju, między innymi w Łodzi, Poznaniu, czy Wrocławiu. Jeżeli masz wątpliwości, czy bezpłatne czipowanie zwierząt właścicielskich z twojej okolicy jest możliwe, poszukaj informacji w siedzibie gminy lub miasta.

Darmowa kastracja zwierząt – co warto wiedzieć?

darmowe czipowanie rudy kot
darmowe czipowanie 2022 – sprawdź jak i gdzie zaczipować swojego pupila całkowicie za darmo! 11

Obecnie lokalne władze umożliwiają ci nie tylko skorzystanie z darmowego czipa, ale także z kastracji psów i kotów na koszt miasta. Zabiegi są szczególnie istotne w przypadku kotów wolno żyjących.

Kastracja jest podstawowym i najbardziej skutecznym sposobem na zapobieganie bezdomności zwierząt. Koty bezdomne do zabiegów kastracji mogą zgłaszać ich karmiciele. Trzeba jednak pamiętać, że środki finansowe przeznaczone na ten cel są ograniczone. Po szczegóły udaj się do siedziby swoich lokalnych władz.

Co wchodzi w zakres darmowej kastracji?

W większości przypadków w koszta wliczane są również przygotowania do zabiegu i kontrole tuż po nim. Jeżeli jednak zajdzie konieczność wykonania dodatkowych badań lub na jaw wyjdą jakieś schorzenia, miasto nie pokrywa kosztów ich leczenia. Nie bierze również odpowiedzialności za potencjalne powikłania.

Darmowe czipowanie – dlaczego warto?

darmowe czipowanie pies z klapniętym uszkiem
darmowe czipowanie 2022 – sprawdź jak i gdzie zaczipować swojego pupila całkowicie za darmo! 12

Jeżeli jeszcze do tej pory nie oznakowałeś swojego zwierzaka, to akcja Darmowe czipowanie 2022 jest skierowana właśnie do ciebie i twojego pupila! Zabieg trwa kilka sekund i nie stanowi większego dyskomfortu niż zwykły zastrzyk. Wykonuje się go jednorazowo w ciągu trwania całego życia zwierzęcia. Sam chip nigdy nie straci swoich właściwości ani się nie rozładuje.

Wiesz już, na czym polega darmowe czipowanie. 2022 rok przynosi w tej kwestii nowe edycje akcji bezpłatnego wszczepiania czipów. Mikrochip jest niezawodnym sposobem na szybkie ustalenie danych zwierząt, które trafiają do schroniska lub w jakikolwiek inny sposób gubią drogę do domu. Pozwala także na wyrobienie zwierzakowi paszportu, a tym samym na bezpieczne i szybkie podróżowanie z nim do innych krajów Unii Europejskiej. Sprawdź, czy w twojej okolicy organizowana jest akcja darmowego czipowania.