Niemal w każdej miejscowości można natknąć się na ogłoszenia zrozpaczonych opiekunów, którzy szukają swoich zaginionych pupili. Darmowe czipowanie 2024 to akcja, która pozwala bezpłatnie oznakować swojego zwierzaka, a tym samym zwiększyć szansę na bezpieczny powrót do domu.

To ważne zwłaszcza w przypadku zmian w ustawie, które zapowiedział Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk. Mają one wprowadzić obowiązek czipowania psów. Sprawdź gdzie i na jakich warunkach można z tego skorzystać.

Elektroniczne znakowanie zwierząt – na czym polega?

Elektroniczne znakowanie zwierząt – na czym polega?

Czipowanie psa lub kota polega na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia niewielkie układu scalonego, który zawiera unikalny piętnastocyfrowy numer. Jest on przypisany do konkretnego zwierzęcia, co pozwala na jego identyfikację podczas podróży lub w momencie, kiedy zwierzak się zgubi.

Narzędzia do odczytywania numeru chip posiadają lekarze weterynarii. Czytnikiem dysponują zwykle też policja czy straż miejska. Są one także podstawowym elementem wyposażenia schronisk dla zwierząt.

Zabieg czipowania przypomina zwykły zastrzyk czy szczepienie. Wszczepiony pod skórę mikrochip jest całkowicie niewyczuwalny dla zwierzęcia i nie powoduje reakcji alergicznych. Nie może zostać również przez nie usunięty. Po rejestracji w bazie danych zwierzak może już być zidentyfikowany, a dzięki temu szybciej wrócić do domu w razie zgubienia się.

czipowanie infografika

Czipowanie zwierząt – jakie korzyści za sobą niesie?

Elektroniczne znakowanie kotów i psów, podobnie jak kastracja, jest jednym z najskuteczniejszych metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Zwierzak, który posiada mikroczip, zostanie bardzo szybko zidentyfikowany, jeśli trafi do schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Taki zabieg jest też niezbędny w momencie, gdy chcesz wyjechać ze swoim zwierzakiem na wakacje do krajów Unii Europejskiej. Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że jako właściciel zwierzęcia będziesz zmuszony do wykonania tego zabiegu prawnie. Zamiast wydawać własne środki, warto skorzystać z darmowych akcji czipowania.

Obowiązek czipowania psów i kotów

Obowiązek czipowania psów i kotów

O obowiązkowym czipowaniu psów i kotów pisaliśmy już w naszym serwisie. Ta zmiana prawna ma zwiększyć odpowiedzialność opiekunów za zwierzęta. Dlaczego obowiązkowe czipowanie ma sens? Przede wszystkim pozwala namierzyć i zidentyfikować opiekuna w takich sytuacjach jak:

  • wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt;
  • porzucenia;
  • zagubienia;
  • przypadki pogryzień przez psy biegające bez nadzoru.

Od Redakcji

Czipowanie psów i kotów pozwoli ograniczyć problem zwierząt wałęsających się bez opieki. Z drugiej strony ta zmiana w prawie powstaje nie tylko po to, aby pociągać opiekunów do odpowiedzialności. Obowiązek czipowania wpływa m.in. na dostępność darmowych zabiegów, oferowanych przez miasto. Pozwala też na wyjazdy ze zwierzęciem poza granice kraju. W końcu, zwierzę może szybciej wrócić do opiekuna w przypadku ucieczki czy zdarzeń losowych.

Nie tylko zwierzę może szybciej wrócić do opiekuna, ale i ten zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za niedopilnowanie swoich obowiązków względem pupila. Warto wykorzystać darmowe czipowanie i zapewnić bezpieczeństwo pupilowi.

Czipowanie a kastracja zwierząt

Warto też dodać, że bezpieczny dla zwierząt czip jest wymagany, gdy chcesz skorzystać z akcji sterylizacji kotki za darmo. To określenie jest pewnym uproszczeniem. Większość miast oferuje darmowe kastracja nie tylko dla kotów, ale i psów.

Zabieg ten niesie za sobą wiele korzyści, bo zapobiega niepożądanym działaniom ubocznym hormonów, m.in. śmiertelnemu nowotworowi prostaty, stanom zapalnym macicy u samic. Ogranicza też sytuacje, w których dochodzi do ucieczek zwierząt, powodowanych popędem płciowym. Niektóre miasta oferują darmowe czipowanie i zabieg w pakiecie albo równolegle.

Darmowe czipowanie 2024 – warunki korzystania

darmowe czipowanie 2023 warunki korzystania

Darmowe czipowanie 2024 to akcja prowadzona przez wiele urzędów miast i gmin w Polsce. Jedną z pierwszych takich inicjatyw jest ta rozpoczęta przez Biuro Ochrony Środowiska urzędu m.st. Warszawy.

Z oferty można skorzystać do 30 listopada 2024 r (chyba że przeznaczone na to środki finansowe wyczerpią się wcześniej). W ramach tej samej akcji można skorzystać również z darmowej kastracji (razem z wizytą kwalifikującą, badaniem klinicznym, antybiotykami i kontrolą rany pooperacyjnej).

Aby móc skorzystać z akcji darmowego znakowania zwierzaka należy:

  • wypełnić przeznaczony do tego formularz;
  • okazać dowód tożsamości;
  • okazać książeczkę zdrowia lub paszport psa/kota.
  • przyprowadzić pupila, który ma ukończony 12. tydzień życia; w przypadku psów wymagane jest ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Dane opiekuna i numer czipa wprowadzane są do międzynarodowej bazy danych SAFE-ANIMAL. Właściciel czworonoga może też wpisać zwierzę do innych baz o zasięgu krajowym, europejskim lub światowym.

Od Redakcji

Warto samodzielnie zarejestrować swoje zwierzę w bazie. Bierz pod uwagę, że czasem czipowanie w gabinecie weterynaryjnym skutkuje jedynie wprowadzeniem czipa do bazy gminnej czy miejskiej. Do niej dostęp mają wyłącznie policja, urzędnicy czy weterynarze. Zamiast tego samodzielnie zajmij się rejestracją zwierzęcia. Sprawi to, że będziesz mógł m.in. zmienić dane, np. numer telefonu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Darmowe czipowanie 2024 – gdzie można z niego skorzystać?

darmowe czipowanie weterynarz

Skorzystanie z usługi darmowego czipowania jest możliwe w wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych na terenie niemal wszystkich dzielnic miasta stołecznego Warszawy. Lista lecznic dostępna jest na stronach internetowych warszawskiego ratusza.

Oczywiście darmowe zabiegi dla czworonogów nie ograniczają się wyłącznie do stolicy. Analogiczne akcje organizowane są w także w innych miastach naszego kraju, między innymi w Łodzi, Poznaniu, czy Wrocławiu. Jeżeli masz wątpliwości, czy bezpłatne czipowanie zwierząt właścicielskich z twojej okolicy jest możliwe, poszukaj informacji w siedzibie gminy lub miasta.

Darmowa kastracja zwierząt – co warto wiedzieć?

darmowe czipowanie rudy kot

Obecnie lokalne władze umożliwiają ci nie tylko skorzystanie z darmowego czipa, ale także z kastracji psów i kotów na koszt miasta. Zabiegi są szczególnie istotne w przypadku kotów wolno żyjących.

Kastracja jest podstawowym i najbardziej skutecznym sposobem na zapobieganie bezdomności zwierząt. Koty bezdomne do zabiegów kastracji mogą zgłaszać ich karmiciele. Trzeba jednak pamiętać, że środki finansowe przeznaczone na ten cel są ograniczone. Po szczegóły udaj się do siedziby swoich lokalnych władz.

Darmowa kastracja zwierząt – co warto wiedzieć?

Co wchodzi w zakres darmowej kastracji?

W większości przypadków w koszta wliczane są również przygotowania do zabiegu i kontrole tuż po nim. Jeżeli jednak zajdzie konieczność wykonania dodatkowych badań lub na jaw wyjdą jakieś schorzenia, miasto nie pokrywa kosztów ich leczenia. Nie bierze również odpowiedzialności za potencjalne powikłania.

Darmowe czipowanie 2024 – skorzystaj z możliwości!

darmowe czipowanie pies z klapniętym uszkiem

Jeżeli jeszcze do tej pory nie oznakowałeś swojego zwierzaka, to akcja darmowego czipowania 2024 jest skierowana właśnie do ciebie i twojego pupila! Zabieg trwa kilka sekund i nie stanowi większego dyskomfortu niż zwykły zastrzyk. Wykonuje się go jednorazowo w ciągu trwania całego życia zwierzęcia. Sam chip nigdy nie straci swoich właściwości ani się nie rozładuje.

Wiesz już, na czym polega darmowe czipowanie. 2024 rok przynosi w tej kwestii nowe edycje akcji bezpłatnego wszczepiania czipów. Mikrochip jest niezawodnym sposobem na szybkie ustalenie danych zwierząt, które trafiają do schroniska lub w jakikolwiek inny sposób gubią drogę do domu.

Pozwala także na wyrobienie zwierzakowi paszportu, a tym samym na bezpieczne i szybkie podróżowanie z nim do innych krajów Unii Europejskiej. Sprawdź, czy w twojej okolicy organizowana jest akcja darmowego czipowania. 

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.