Z punktu widzenia odwiedzających największą zaletą ogrodów zoologicznych jest możliwość poznania zróżnicowanej fauny świata, znanej jedynie z książek i telewizji. Nie jest to jednak jedyny cel istnienia zoo. Nie mniej ważna jest pomoc gatunkom zagrożonym wyginięciem oraz edukacja. Należy podkreślić, że w obecnych czasach zwierzęta w zoo to w zdecydowanej większości osobniki urodzone w niewoli. Mieszkają tu zwierzęta, które nie poradziłyby sobie z samodzielnym życiem na wolności.
Lemur katta bohaterem filmu
Lemury katta to jedne z tych zwierząt w zoo, które są rozpoznawane przez większość odwiedzających. Swoją popularność i sympatię zyskały dzięki filmowi „Madagaskar” oraz serialom „Pingwiny z Madagaskaru” i „Niech żyje król Julian”.
Te sympatyczne futrzaki nie są zbyt duże, ważą około 2 kg. Mają bardzo charakterystyczny długi ogon z naprzemiennymi białymi i czarnymi obrączkami. Potrafi on dochodzić nawet do 63 cm długości, co stanowi więcej niż długość ich ciała!
Niesamowite akwaria, czyli jak dowiedzieć się więcej o wodnych zwierzakach
Zwierzęta w zoo to nie tylko mieszkańcy lądów. Ogrody zoologiczne bardzo często mają okazałe zbiorniki wodne, zarówno ze słodką, jak i słoną wodą. Dzięki nim możesz na przykład zajrzeć do morskich i oceanicznych zakątków, dostępnych tylko dla płetwonurków.
Mimo wielu otaczających nas rzek i jezior trudno znaleźć wygodniejszą i łatwiejszą formę obserwowania tego, co dzieje się pod powierzchnią wody.
Nosorożec indyjski i ochronna rola zoo
Nosorożce indyjskie są kolejnym przykładem roli utrzymywania zwierząt w zoo w celach ochrony przed wyginięciem. Niewiele brakowało, by ten nosorożec, zwany również pancernym, wymarł. Przyczyniły się do tego wierzenia, że wszystko, co pochodzi od tego nosorożca, jest lecznicze i cudowne. Polowania doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia w warunkach naturalnych.
Dzięki wprowadzonym zakazom kłusownictwa i jednoczesnym staraniom dotyczącym trudnego rozmnażania w niewoli udało się uratować nosorożca indyjskiego. Nadal jednak każdy nowy osobnik, który urodził się w ogrodzie zoologicznym, jest bezcenny.
Śnieżna pantera – zagrożony drapieżnik
Wśród zwierząt w zoo możesz spotkać wyjątkowo rzadkie i nieuchwytne w środowisku naturalnym osobniki. Jednym z nich jest śnieżna pantera. Nie bez powodu nazywana jest Duchem Gór. Ten duży kot z powodu swojego trybu życia należy do jednego z najsłabiej poznanych.
Zjawiskowo piękne futro przyczyniło się niestety do potężnych spadków populacji tych drapieżników. Zostały oficjalnie uznane za zagrożony gatunek. Każdy puchaty czworonóg mieszkający w zoo jest więc olbrzymim wkładem w przetrwanie śnieżnego kota.
Niecodzienne spotkania z dzikimi drapieżnikami
Niektóre zwierzęta nie tylko ciężko spotkać w naturze, ale i lepiej się ich kategorycznie wystrzegać. Gdy poczują się zagrożone, mogą z łatwością poważnie zranić człowieka lub nawet doprowadzić do śmierci. Takimi zwierzętami są na przykład lwy i inne wielkie koty. Wśród polskiej fauny będą to niedźwiedzie i wilki, szczególnie wtedy, gdy pilnują swoich młodych.
Bezpiecznym rozwiązaniem jest obserwowanie tych zwierząt w zoo.
Jak można spędzić dzień w zoo?
Zazwyczaj zoo możesz odwiedzić w dowolnym miesiącu w roku. Rozmaitość gatunków, jakie tam zobaczysz, umożliwia atrakcyjne zwiedzanie bez względu na pogodę. Pamiętaj jednak, że możesz nie dać rady obejrzeć wszystkich zwierząt w zoo w dużej placówce w ciągu jednego dnia.
Ciekawą opcją są spotkania edukacyjne organizowane specjalnie dla grup w różnym wieku. Jest to bardzo atrakcyjna forma zwiedzania ogrodów zoologicznych, szczególnie dla szkół i wycieczek. Prowadzący takie spotkania zapoznają uczestników z codziennymi rytuałami zwierząt w zoo, przekazują wiele ciekawostek i odpowiadają na każde zadanie pytanie.