Małpia ospa to temat ostatnich dni. Choć choroba nie jest tak groźna jak ospa prawdziwa, to jednak budzi lęk jako nieznane zagrożenie. Czy małpią ospą można zarazić się od zwierząt? A jeśli tak, to od jakich? Sprawdź!
Małpia ospa – charakterystyka choroby odzwierzęcej
Małpia ospa to choroba zakaźna, która rozwija się na kontynencie afrykańskim. Choroba nie ma dużej śmiertelności, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Może zagrażać głównie dzieciom. Leczy się ją przede wszystkim objawowo. To ważne, bo nieleczona często prowadzi do powikłań.
Czy istnieje sposób ochrony przed małpią ospą? Udowodniono, że szczepionka przeciwko ospie prawdziwej jest w stanie wyrobić odporność u ok. 80% zaszczepionych. W tym momencie nie ma skuteczniejszej ochrony, chyba że mowa o profilaktyce. Jak można zarazić się małpią ospą? Czy zwierzęta są rezerwuarem choroby? Przeczytaj niżej!
Małpia ospa a zwierzęta – od których można się zarazić?
Jak sama nazwa mówi, małpią ospą można zarazić się od zwierząt. Dotychczas udowodniono transmisję od takich gatunków jak:
- wielkoszczury gambijskie;
- pieski preriowe;
- popielice i inne gatunki wiewiórek;
- małpy.
Co ciekawe, pomimo nazwy choroby małpią ospą rzadko można zarazić się od małp. O wiele częstsze są zarażenia od gryzoni i małych ssaków.
Czy można zarazić się małpią ospą od psa albo kota?
Nie potwierdzono przypadków, kiedy małpią ospą człowiek zaraził się od psa albo kota. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2003 roku stwierdzono 71 przypadków małpiej ospy, nie pojawiły się informacje, jakoby konieczne były izolacja albo uśpienie zwierząt domowych. Obecnie nie dowiedziono, że małpią ospą można zarazić się od domowego psa lub kota.
Małpia ospa – jak można zarazić się od zwierząt?
Jak dotąd udowodniono trzy drogi zarażenia od zwierząt przenoszących małpią ospę. Są to:
- kontakt z martwymi zwierzętami, które mogły być chore;
- kontakt z płynami ustrojowymi chorych, żywych zwierząt, zwłaszcza śliną – to najczęstsza droga zarażenia;
- spożywanie mięsa i innych części ciała chorych zwierząt.
Z tego powodu, jeśli sporo podróżujesz, powinieneś unikać sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. W ten sposób ryzyko zarażenia małpią ospą od zwierząt będzie znikome.
Małpią ospą można zarazić się od ludzi
Choć dotychczas uważano to za niezbyt częste, małpią ospą można zarazić się nie tylko od zwierząt, lecz także od ludzi. Dotąd przypadki transmisji choroby z człowieka na człowieka były epizodyczne. Dziś wiadomo, że większość dotkniętych chorobą w 2022 roku zaraziło się poprzez kontakty seksualne z osobą chorą. Jednocześnie wirusolodzy przekonują, że ryzyko zarażenia przez kontakt ze śliną, np. podczas pocałunku, jest mało prawdopodobne.
Małpia ospa jest zupełną nowością w Europie. W kraju nie potwierdzono jeszcze żadnych zakażeń. Warto wiedzieć, czy małpią ospą można zarazić się od zwierząt, a jeśli tak, to jakie działania profilaktyczne podjąć, aby do tego nie dopuścić. Pamiętaj – nie poddawaj się nieuzasadnionej panice, ale zachowaj ostrożność. Nie puszczaj psa bez nadzoru. Nie wypuszczaj bez opieki także kotów. Choć ryzyko zarażenia małpią ospą jest niskie, to jednak zwierzętom odbywającym spacery bez kontroli grożą też inne choroby, np. coraz częściej diagnozowana w Polsce wścieklizna.