Zapamiętaj!

  • Narośl u chomika może świadczyć o nowotworze, ropniu lub problemach skórnych.
  • Gdy zauważysz, że zwierzak ma guz, koniecznie udaj się z nim do weterynarza
  • Poważne choroby objawiają się również utratą apetytu, apatią.
  • Chory chomik wymaga profesjonalnej opieki i spokoju.

Narośl u chomika – objaw nowotworu

Gdy zauważysz u swojego chomika narośl, możesz podejrzewać nowotwór. Czujność powinny wzbudzić przede wszystkim guzki szybko zwiększające swój rozmiar. Chomik cierpiący na nowotwór będzie apatyczny, może odmawiać jedzenia. Warto jednak pamiętać, że nowotwór nie zawsze ujawnia się pod postacią guza, narośli, może przyjąć formę zgrubienia podskórnego, często też umiejscawia się w narządach wewnętrznych i jest niewidoczny gołym okiem.

Przyczyną nowotworu mogą być czynniki genetyczne, a także indywidualne predyspozycje. Znaczenie ma środowisko życia, czyli jakość powietrza, warunki, w jakich bytuje gryzoń. Sposób odżywiania wpływa bezpośrednio na stan zdrowia chomika, niewłaściwa dieta może prowadzić do rozwoju chorób, osłabienia odporności, a także do powstawania zmian nowotworowych. Najczęściej chorują chomiki w podeszłym wieku, jednak nie oznacza to, że młodsze osobniki nie są narażone na rozwój choroby. 

Choć nie możesz w żaden sposób zapobiec rozwojowi choroby, masz możliwość zminimalizować ryzyko. Podstawowym obowiązki właściciela jest zapewnienie dobrych warunków do życia, troska o higienę, czystość w klatce, stosowanie dobrze zbilansowanej diety, zagwarantowanie zwierzakowi możliwości aktywnego spędzania czasu. Każdą narośl u chomika należy pokazać weterynarzowi.

Leczenie nowotworu u chomika

Sposób leczenie dobiera zawsze lekarz. Może on zadecydować np. o zabiegu chirurgicznym i wycięciu guza. Wszystko zależy od rodzaju nowotworu, zaawansowaniu choroby. Pamiętaj, że leczeniem gryzoni zajmuje się weterynarz ze specjalizacją zwierzęta egzotyczne. 

Chomik po zabiegu wymaga szczególnej troski. Należy zapewnić mu spokój, dobre warunki do rekonwalescencji. To małe i delikatne stworzonko jest wyjątkowo podatne na stres, dlatego właściciel powinien zadbać, by chomik w ciszy i odosobnieniu mógł wracać do zdrowia.

Narośl u chomika – ropień

Narośl u chomika może oznaczać ropień, czyli stan zapalny. Może on pojawić się w każdym miejscu, np, na brzuszku gryzonia, czy wewnątrz worka policzkowego. Dodatkowe objawy jak kichanie oraz kaszel wskazują niekiedy na infekcję, dlatego koniecznie należy zabrać chomika do weterynarza. Częstą przyczyną tworzenia się ropni są urazy – chomik może uszkodzić delikatne ciało podczas zabawy w klatce lub walki z innymi osobnikami.

Jeśli narośl u chomika to ropień, możesz zaobserwować także inne objawy – ślady ropy i krwi na futerku, nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji zabierz zwierzaka do weterynarza, aby potwierdził, czym jest narośl. Leczenie polega najczęściej na oczyszczeniu i przepłukaniu zmiany. Niekiedy lekarz zaleca również podawania antybiotyku. Twoim zadaniem jest utrzymanie rany w czystości.

Narośl u chomika – pozostałe przyczyny

Narośl u chomika może być objawem problemów skórnych, czy choćby efektem urazu. Nigdy nie należy samodzielnie podejmować prób leczenia pupila, a zawsze skonsultować problem z weterynarzem, który dobierze właściwy rodzaj terapii.

Chory chomik wymaga szczególnej troski, dlatego właściciel musi zapewnić mu spokój oraz odpowiednie warunki higieniczne. Ważna jest dobrze zbilansowana dieta i ciągły dostęp do świeżej wody.  

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.