Zapamiętaj!

  • Robaki u chomika to pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne.
  • Niektóre z pasożytów mogą przenosić się na człowieka.
  • Najczęstsze objawy zakażenia to biegunki, świąd skóry, apatia.
  • Robaki u chomika wymagają leczenia u weterynarza.
  • Najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny (mycie rąk, sprzątanie klatki).

Robaki u chomika – pasożyty wewnętrzne

Robaki u chomika to zarówno pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do tych pierwszych należy zaliczyć tasiemce, pierwotniaki i nicienie. Niektóre pasożyty mogą być również niebezpieczne dla człowieka, dlatego właściciele zwierzaków powinni zachować czujność i przestrzegać podstawowych zasad higieny (mycie rąk po każdym kontakcie z pupilem).

Tasiemce u chomików

Robaki u chomików to na przykład tasiemce – zakażenie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. W przypadku infekcji wywołanej przez tasiemca karłowatego (Hymenolepis nana i Rodentolepis) mogą pojawić się biegunki. Objawy zauważalne są, gdy inwazja jest nasilona. W niektórych przypadkach może dojść do śmierci chomika. Tasiemiec może zostać przeniesiony na człowieka.

Inne rodzaje tasiemców spotykane u chomików to tasiemiec szczurzy (Hymenolepis diminuta) oraz tasiemiec koci (Taenia taeniaeformis). Inwazja tych pasożytów zwykle przebiega bezobjawowo.

Pierwotniaki

Zakażenie pierwotniakami objawia się przede wszystkim biegunkami. Robaki u chomika to lamblie (Giardia spp.), które stanowią potencjalne zagrożenie dla człowieka. Zakażenie objawia się zmianą częstości wypróżnień i konsystencji stolca, osłabieniem, utratą masy ciała. 

Inne pierwotniaki, które mogą bytować w przewodzie pokarmowym chomika to Cryptosporidium spp. wywołujące kryptosporydiozę. Pasożyty gnieżdżą się w jelicie cienkim i wywołują intensywne biegunki. Podobnie objawia się zakażenie rzęsistkiem (Trichomonas spp.) – stolce są luźne i cuchnące.

Pozostałe robaki u chomika należące do grupy pierwotniaków to Spironucleus muris, który najczęściej atakuje myszy. Zakażenie prowadzi do rozwoju zapalenia jelit. Niestety jest to pasożyt, którego bardzo trudno wykryć w badaniach.

Nicienie

Robaki u chomika to także nicienie. Najczęściej u zwierzaka występuje zakażenie zwierzęcym owsikiem (Syphacia spp.). Pasożyta tego można zauważyć gołym okiem na odchodach chomika. Owsiki mają około 1 mm długości. Zaatakowany chomik jest wychudzony. Można też zaobserwować pogorszenie stanu sierści, szczególnie w okolicy odbytu. Owsiki wywołują intensywny świąd.

Dużo rzadziej może spotkać infekcję pasożytem Dentostomella translucida oraz Trichosomoides nasalis (nicień atakujący zatoki okołonosowe). 

Robaki u chomika – pasożyty zewnętrzne

Chomikowi zagrażają również pasożyty zewnętrzne bytujące na skórze zwierzaka. Mogą to być pchły oraz roztocza. Pchły można dość łatwo zauważyć i zidentyfikować. Zaatakowany zwierzak odczuwa silny świąd, przez co często się drapie. Oglądając futerko chomika można dostrzec zarówno same pasożyty, jak i ich odchody. Do zarażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt z innymi zwierzętami domowymi.

Robaki u chomika bytujące na jego skórze to także Myocoptes musculinus, roztocze świerzbu kociego i roztocze uszu chomików. Te infekcje zdarzają się rzadziej, a do głównych objawów zakażenia zalicza się świąd, rumień, przerzedzenie sierści, zmiany skórne w postaci strupów.

Jedną z częściej występujących u chomików infekcji pasożytniczych jest nużyca. Wywołuje ją nużeniec, gatunek roztoczy, który żeruje w skórze zwierzęcia. Choroba wywołuje u chomika duży ból, dlatego wymaga natychmiastowego działania. Objawy nużycy to sucha, zrogowaciała skóra, intensywny świąd powodujący drapanie, przerzedzenie sierści i powstawanie łysych placków na skórze. 

Robaki u chomika to także świerzbowce, które wywołują świerzb, bardzo nieprzyjemną chorobę skóry. Świerzb objawia się świądem, bólem, prowadzi do podrażnienia skóry, która rogowacieje i zaczyna się  złuszczać. Może pojawić się wyciek wydzieliny z uszu, co świadczy o infekcji, jaką jest świerzbowiec uszny.

Robaki u chomika – jak rozpoznać?

Robaki u chomika mogą oznaczać zakażenie pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Główne objawy wskazujące na infekcję to:

  • biegunki – zmiana konsystencji stolca i częstotliwości wypróżnień;
  • brak apetytu;
  • apatia;
  • świąd powodujący ciągłe drapanie;
  • łysienie miejscowe lub ogólne;
  • trzepanie uszami;
  • zmiany skórne.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy koniecznie zabierz zwierzątko do weterynarza. Zakażeń pasożytniczych nie należy leczyć na własną rękę, domowymi sposobami. Lekarz dobierze odpowiedni lek. Niekiedy konieczne jest wykonanie badania kału – w tym celu pobiera się próbki przez kilka kolejnych dni.

Robaki u chomika mogą być poważnym problemem, dlatego już pierwsze objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. Pamiętaj, że niektóre z pasożytów mogą przenosić się na człowieka. Ważne jest przestrzeganie zasad higieny, częste sprzątanie klatki chomika.

Robaki u chomika powinien leczyć weterynarz, dostosowując kurację do rodzaju infekcji.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Maciej Grabowski

Szczęśliwy właściciel uroczego husky, który często towarzyszy mu podczas długich spacerów i wędrówek po górach. Poza pisaniem o zwierzętach, autor uwielbia też podróżować i poznawać różne kultury oraz tradycje kulinarne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport, w szczególności biegi długodystansowe oraz wspinaczkę górską.