Zapamiętaj!

  • Guz u chomika na brzuchu może mieć różne przyczyny, w tym nowotwór, dlatego konieczna jest wizyta u weterynarza. 
  • Symptomy raka obejmują m.in. guzek wyczuwalny pod palcami, apatię i brak apetytu.
  • Nie każdy guz musi jednak oznaczać nowotwór, może to być też krwiak lub inna choroba, ale nieleczony guz może rozwinąć się w poważniejszą chorobę.
  • Leczenie guza zależy od jego rodzaju, rozmiaru oraz od stanu ogólnego zwierzęcia. 
  • W niektórych przypadkach jedyną skuteczną metodą jest usunięcie guza drogą chirurgiczną.

Guz u chomika na brzuchu – możliwe przyczyny

Należy podkreślić, że tylko weterynarz będzie w stanie dokładnie określić przyczynę guza u chomika na brzuchu. W przypadku zauważenia niepokojących objawów u zwierzęcia, jak guzek, warto udać się do specjalisty w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Guzki na brzuchu chomika mogą mieć różne przyczyny, w tym obecność pasożytów, zmiany pourazowe oraz wiele innych dolegliwości. Jedną z najczęstszych przyczyn jest jednak nowotwór. To dość powszechny problem wśród chomików.

Czy guz u chomika na brzuchu musi oznaczać raka?

Warto zaznaczyć, że nie każdy guz u chomika na brzuchu musi być oznaką nowotworu. Może być także spowodowany krwiakiem lub innymi chorobami (np. wytworzeniem się ropnia). Jednakże, guzki na ciele chomika zawsze wymagają uwagi i opieki weterynaryjnej, ponieważ nieleczony guz może rozwinąć się w poważniejszą chorobę.

Niektórzy mylą z guzem gruczoł zapachowy u chomika. Jest on zlokalizowany mniej więcej pośrodku brzucha zwierzaka i ma wyraźnie wypukły kształt. Chcemy jednak podkreślić, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z weterynarzem. Alarmujące powinny być wszelkie zmiany w wyglądzie i zachowaniu gryzonia.

Guz u chomika na brzuchu – objawy nowotworu

Objawy nowotworu u małych zwierząt mogą być różne i nie zawsze łatwe do zauważenia. Jeśli guz u chomika na brzuchu jest wyraźnie wyczuwany pod palcami, wtedy lekarz może szybciej postawić diagnozę i zdecydować o dalszym postępowaniu. Symptomy raka obejmują jednak również problemy behawioralne.

Objawami choroby chomika mogą być apatia, brak apetytu i skulona pozycja ciała. Jak zaznaczyliśmy wcześniej, samodzielne rozpoznanie problemu nie jest możliwe. Należy skorzystać z porady specjalisty, ponieważ wymienione symptomy nie są jednoznaczne.

Czy guz u chomika na brzuchu można wyleczyć?

Leczenie guza zależy od jego rodzaju, rozmiaru oraz od stanu ogólnego zwierzęcia. W niektórych przypadkach jedyną skuteczną metodą jest usunięcie guza drogą chirurgiczną. Oczywiście nie wszystkie guzy u chomików na brzuchu są nowotworowe, mogą to być również ropnie lub zmiany skórne o charakterze jedynie kosmetycznym. W przypadku ropnia konieczne jest wydrenowanie zmiany oraz stosowanie antybiotyków.

Guz u chomika na brzuchu nie zawsze oznacza nowotwór, chociaż w wielu przypadkach tak właśnie brzmi diagnoza. Ważne, by nie bagatelizować stanu i niepokojących sygnałów, które pochodzą od zwierzaka. W wielu przypadkach możliwe jest wyleczenie takiej przypadłości.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.