Zapamiętaj!

  • Guz u chomika to częsta przypadłość, która wymaga diagnozy i leczenia.
  •  Nowotwory to choroby, które bardzo często dotyczą chomików.
  • Najczęstszymi nowotworami złośliwymi u chomików są węzłowe mięsaki układu limfatycznego, rak nadnerczy i gruczolakorak macicy.
  • Rak u chomika objawia się różnego rodzaju guzkami umiejscowionymi na ciele i inne zgrubienia podskórne, a także może towarzyszyć mu brak apetytu i apatia.
  • Guzy zwykle można usunąć chirurgicznie, ale wewnętrzne zmiany nowotworowe są trudniejsze w leczeniu.
  • Opieka nad chomikiem z nowotworem wymaga przede wszystkim zapewnienia mu ciszy i spokoju.

Guz u chomika – czy to zawsze jest nowotwór?

Tworzenie się guzów u chomików może być spowodowane różnymi przyczynami. Jedna z nich to rak, który, niestety, jest dość powszechny wśród tych zwierząt. Wysoki odsetek chomików ma diagnozowanego guzka w pewnym momencie swojego życia. Jednakże, guzy u chomika mogą również być ropniem. To bolesna dolegliwość, ale w żaden sposób nie wiąże się z nowotworami. Istnieją również zmiany skórne, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia chomika, a ich charakter jest jedynie kosmetyczny. Warto wspomnieć, że guzy są jedną z najczęstszych patologii u gryzoni domowych, zwłaszcza w starszym wieku.

Nowotwór u chomika – przyczyny

Guz u chomika dżungarskiego i każdej inne rasy gryzoni z reguły oznacza łagodną zmianę. Jeśli znajdują się w dostępnym miejscu na ciele chomika, z łatwością można usunąć guz. Złośliwa zmiana nowotworowa pojawia się jedynie w kilku procentach diagnozowanych przypadków. Najczęstszymi nowotworami złośliwymi u chomików są węzłowe mięsaki układu limfatycznego, rak nadnerczy i gruczolakorak macicy.

Przyczyny złośliwego nowotworu u chomika

Niestety, nawet jeśli te nowotwory zostaną zdiagnozowane na czas, szanse na przeżycie chomików są minimalne ze względu na ich wysoki wskaźnik metabolizmu. Samice chomików są częściej narażone na nowotwory niż samce. Rak może atakować różne części organizmu gryzonia, a leczenie nowotworów atakujących organy wewnętrzne prawie zawsze okazuje się bezskuteczne. Przyczyny nowotworu u chomika dżungarskiego, chomika syryjskiego czy innych odmian zwierząt nie są znane. Najczęściej odpowiadają za to predyspozycje genetyczne, chociaż rak może być spowodowany wieloma czynnikami.

Rak u chomika – objawy

Jakie symptomy daje rak u chomika? Objawy choroby mogą obejmować różnego rodzaju guzki umiejscowione na ciele oraz inne zgrubienia podskórne. Nowotwory łagodne są łatwe do wykrycia pod skórą, jeśli regularnie badasz swoje zwierzę i znasz anatomię swojego chomiczka. Inne objawy, które mogą wskazywać na raka u chomika, to brak apetytu i apatia, chociaż te mogą także świadczyć o innych chorobach. Nie należy ich lekceważyć i zawsze warto skonsultować zwierzątko z weterynarzem.

Jak wygląda rak u chomika?

Kwestia tego, jak wygląda rak u chomika, zależy od tego, gdzie jest umiejscowiony. Łagodne nowotwory zwykle łatwo jest zauważyć lub wyczuć, odróżniają się bowiem od kształtu jego ciała. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, kiedy znajdują się w obszarze utrudniającym ruch. O chorobie nowotworowej mogą świadczyć nagłe i niespodziewane zmiany w charakterze, takie jak sytuacja, w której oswojone chomiki stają się agresywne i zaczynają gryźć swoich opiekunów. Inne niepokojące dolegliwości mogą być związane z aparatem ruchowym i układem nerwowym, na przykład utrata równowagi czy powtarzanie w kółko tej samej czynności.

Jakie osobniki są najbardziej narażone na raka?

W przypadku chomików domowych złośliwe nowotworowe guzy są najczęstszą przyczyną ich śmierci. Rak może występować u zwierzaków w każdym wieku. Zarówno starszych osobników, jak i młodych rocznym chomiczków. Jak wspomniano wcześniej, duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne.

Czy można leczyć guza u chomika?

Zdecydowaną większość guzów u chomika o charakterze nowotworowym można leczyć. Najpierw potrzebna jest jednak diagnostyka tych małych gryzoni. Weterynarz może wykonać USG, aby określić dokładną pozycję komórek nowotworowych i ocenić, czy można bezpiecznie usunąć guz, a także czy nie ma przerzutów. Guzy zewnętrzne, takie jak rak piersi czy płuc, można z powodzeniem usuwać operacyjnie. Należy jednak pamiętać, że wewnętrzne zmiany nowotworowe są trudniejsze w leczeniu.

Leczenie nowotworu u zwierzaka

Usunięcie nowotworu u chomika wymaga przeprowadzenia operacji. Należy jednak wziąć pod uwagę kwestie etyczne – skomplikowane zabiegi chirurgiczne w przypadku większości zwierząt tej wielkości są obarczone ryzykiem. Warto również wziąć pod uwagę wiek pupila, którego żywotność wynosi około 2 lata. Jeśli guz pojawił się pod koniec życia chomika, lekarz może zwrócić uwagę na zasadność takiej procedury. 

Opieka nad chomikiem z nowotworem wymaga przede wszystkim zapewnienia mu ciszy i spokoju, ponieważ stres może negatywnie wpłynąć na zdrowie zwierzęcia. Warto również skonsultować się z weterynarzem w celu uzyskania zaleceń dotyczących diety chomika i innych aspektów opieki, które mogą być pomocne w okresie choroby lub rekonwalescencji. Należy przy tym pamiętać, że guz u chomika może mieć łagodny charakter. Zawsze jednak trzeba skonsultować się ze specjalistą.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.