Samochód to jeden z najbardziej dostępnych środków transportu. Na polskie drogi wyjeżdżają codziennie miliony aut. Tak duży ruch wymaga odpowiedniej kontroli, do czego przyczynia się oznakowanie o charakterze informacyjnym, nakazującym, zakazującym i ostrzegawczym. Zwierzęta na znakach drogowych umieszcza się właśnie w tym ostatnim przypadku, by zwrócić uwagę kierowców na możliwe niebezpieczeństwo. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Znaki ostrzegawcze – najważniejsze informacje

Grupa znaków ostrzegawczych wyróżnia się kształtem i kolorem. Są to trójkąty równoboczne z żółtym tłem, czerwoną obwódką i przeważnie czarnymi symbolami. Warto zaznaczyć, że producent znaków drogowych nie może dowolnie ustalać ich wielkości – wszystko określa odpowiednie rozporządzenie.

Widoczność znaków na drodze

Głównym zadaniem znaków tego typu jest ostrzeganie o potencjalnym niebezpieczeństwie i wzywanie kierowców do maksymalnego skupienia uwagi. Właśnie z tego powodu stosuje się tak kontrastowe kolory. Jeszcze mocniejszy przekaz niosą znaki aktywne, które poza zwracającymi uwagę barwami, mogą być wyposażone w podświetlane elementy. Dzięki temu są lepiej widoczne nawet po zmroku oraz podczas gorszej pogody. 

Przed jakim niebezpieczeństwem ostrzegają zwierzęta na znakach drogowych?

Zwierzęta na znakach drogowych ostrzegają kierowców przed możliwością nagłego wtargnięcia zwierząt na jezdnię. Jest to chyba najbardziej rozpowszechniona forma zapobiegania wypadkom z ich udziałem. Kierowca wie, że musi zachować ostrożność, zmniejszyć prędkość i jeszcze uważniej obserwować drogę.

Komfort psychiczny ludzi to nie jedyna korzyść z tego typu oznakowania. Znaki ostrzegawcze ze zwierzętami mają również przyczyniać się do ochrony przyrody:

  • przestrzegają przed małymi zwierzętami takimi jak żaby, ropuchy czy jeże, które mogą znaleźć się na drodze podczas migracji;
  • zwracają uwagę, że na terenie, przez który przebiega droga, występują gatunki chronione.

Jakie zwierzęta można zobaczyć na znakach drogowych?

Symbole zwierząt na znakach drogowych zostały starannie wybrane. Na znaku A-18b „dzikie zwierzęta na drodze” umieszczono jelenia, natomiast na znaku A-18a „zwierzęta gospodarskie” widnieje krowa. Ustawodawca stwierdził, że to rozwiązuje wszystkie problemy związane z ostrzeganiem uczestników ruchu drogowego przed możliwością nagłego pojawienia się zwierząt.

Tymczasem pojawia się coraz więcej znaków, na których widnieją na przykład jeże, wiewiórki, kaczki lub koty. Jest to oddolna inicjatywa obrońców zwierząt chcących zwrócić uwagę na konkretne gatunki, jakie występują na danym terenie i często giną pod kołami rozpędzonych samochodów. Jednak przepisy nie pozostawiają wątpliwości co do legalności takich działań.

Zwierzęta na znakach drogowych – co na to przepisy?

Znaki, które stoją przy drogach publicznych, muszą zgadzać się z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Dokument w paragrafie 9. wymienia jedynie krowę i jelenia. Dlatego bardziej nietypowe wizerunki okazują się nielegalne. Co mogą zrobić obrońcy zwierząt, by nie łamać przepisów drogowych i jednocześnie zwracać uwagę kierowców?

Specjaliści przypominają o znaku ostrzegawczym „inne niebezpieczeństwo”, którego symbolem jest wykrzyknik. Można dodać do niego tabliczkę z informacją o jeżach, żabach lub pozostałych gatunkach występujących w okolicy drogi.

Mimo niektórych spornych kwestii zwierzęta na znakach drogowych skutecznie zwracają uwagę kierowców. Mając świadomość potencjalnego zagrożenia, mogą bardziej świadomie i bezpiecznie podróżować. Wiadomo, że niektórych wypadków trudno uniknąć, ale wcześniejsze ostrzeżenie może zminimalizować ich skutki.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.