Trzy typy chowu

Wyróżnia się trzy rodzaje chowu trzody chlewnej. Typ intensywny uprawiany jest na dużych fermach, gdzie stosuje się intensywne żywienie świń. Są to zazwyczaj fermy zmechanizowane, których głównym celem jest pozyskanie jak największej ilości mięsa. Zwierzęta otrzymują wówczas pasze wysokobiałkowe, które zapewniają szybki przyrost masy mięśniowej w krótkim czasie.

Drugim typem jest tryb mieszany, czyli średnio intensywny. Typ ten charakterystyczny jest dla niewielkich gospodarstw w krajach średnio rozwiniętych. Podstawowym pożywieniem zwierząt są tutaj mieszanki zbożowo-ziemniaczane, nierzadko również odpady pochodzące z gospodarstwa domowego.

Ostatnim typem jest typ ekstensywny, który polega głównie na chowie na otwartej przestrzeni. Świnie żywione są wówczas zbożem i odpadami z gospodarstwa domowego, czas chowu jest dłuższy niż w przypadku intensywnego żywienia, a efektem jest duża ilość mięsa bogata w słoninę i tłuszcz.

Co powinna zawierać dawka pokarmowa?

System żywienia zwierząt może przybrać różną formę. Trzoda chlewna może być karmiona indywidualnie lub grupowo; świnie karmione są do woli lub mają dawkowane (lub częściowo dawkowane) pożywienie. Każda dawka powinna przede wszystkim odpowiadać na potrzeby zwierząt pod względem poziomu składników pokarmowych. Intensywne żywienie świń to przede wszystkim pasze bogate w białko, składniki mineralne i witaminy.

Pasza powinna być urozmaicona i dopasowana do preferencji smakowych zwierząt. Warto stosować dodatki zapachowo-smakowe, które zachęcają do częstszego pobierania pokarmu zwłaszcza młode loszki. Przy wyborze pożywienia należy też mieć na względzie możliwości ekonomiczne oraz dostępność pasz.

Żywienie prosiąt – ogólne zasady

benjamin wedemeyer fwafgljc0f0 unsplash

Żywienie prosiąt to kluczowa kwestia dla uzyskania zadowalających efektów w późniejszym czasie. Młode prosięta rozwijają predyspozycje do pobierania dużej ilości paszy w okresie tuczu, co wpłynie na ich mięsność.

Intensywne żywienie świń rozpoczyna się około tygodnia po urodzeniu. Wówczas prosięta mogą jeszcze spijać mleko matki, lecz należy wprowadzić pasze o wysokiej strawności. Przykładem takiej paszy jest mleko w proszku lub skrobia po obróbce termicznej. Pasze dla prosiąt powinny mieć formę granulek – są wtedy najlepiej przyswajalne.

Zaleca się stosowanie wspomnianych już dodatków zapachowo-smakowych, co zachęca młode do częstszego sięgania po pokarm.

Na intensywne żywienie świń mają wpływ warunki bytowe. Zwierzęta powinny mieć zawsze świeżą wodę o odpowiedniej temperaturze, czyste korytka, a podawana pasza musi być zawsze świeża. Świnie to wbrew pozorom zwierzęta bardzo czyste, które mają osobne miejsce na karmienie, spanie i załatwianie potrzeb fizjologicznych. Zapewnienie komfortowych warunków w pomieszczeniu będzie zatem sprzyjać ich prawidłowemu rozwojowi.

Partnerem materiału jest Livelle.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.