Wolierą można nazwać bardzo dużą klatkę, która przypomina w zasadzie większy wybieg dla ptaków. Bardzo często imituje ona też środowisko naturalne ptaków dzięki specjalnie dobranym zabawkom i innym akcesoriom. Woliery to przede wszystkim bardzo praktyczne rozwiązanie. Mają spore rozmiary, dlatego nie trzeba wypuszczać z nich ptaków, bo nawet za ogrodzeniem zwierzaki będą miały dostatecznie dużo ruchu. Woliera dla ptaków sprawdza się też u hodowców, ponieważ dzięki niej mają łatwy dostęp do wszystkich swoich podopiecznych. Czy wiesz, że samodzielnie możesz stworzyć wolierę dla papug? Jak zrobić taką dużą klatkę? Przeczytaj nasz artykuł, by zdobyć wszystkie najważniejsze informacje!

Klatka woliera dla papug w wersjach dla hodowcy i amatora

Może się wydawać, że to, gdzie trzyma się ptaki, nie ma zbyt dużego znaczenia. Warto jednak pamiętać, że przeznaczenie hodowli może odgrywać istotną rolę przy wyborze kojca. Woliera profesjonalnego hodowcy powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Musi mieć wydzielone odpowiednie miejsca lęgowe, w których ptaki mogą wysiadywać jajka, a do wszystkich elementów powinien być łatwy dostęp. Taki kojec nie musi prezentować się wyjątkowo estetycznie. Amatorom bardzo często zależy jednak na tym, by całość dobrze zgrywała się z otoczeniem. Dobrze jest zatem dobrać kojec do jego przeznaczenia.

Woliera dla papug – drewniana czy metalowa siatka?

Metalowe konstrukcje są przede wszystkim tańsze niż drewniane. Nie można również zapomnieć o tym, że dużo łatwiej utrzymać je w czystości i nie są podatne na pleśń, a to wada konstrukcji z naturalnego tworzywa. Nadają się ponadto dla większości ptaków, gdyż metalowe pręty są znacznie trudniejsze do przegryzienia niż drewno. Czasem jednak metalowa woliera może być wykonana z toksycznych dla ptaków materiałów, dlatego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj budulca. Jeśli zależy ci na estetyce, pamiętaj również, że kojec z metalu będzie zazwyczaj brzydszy niż ten drewniany.

Jak duża powinna być woliera dla papug?

Trudno jest jednoznacznie określić wielkość kojca, gdyż powinien być on dostosowany do liczby ptaków i ich upodobań. Niektóre gatunki są bowiem bardziej skore do aktywności niż inne. Przyjmuje się, że optymalnym rozmiarem jest wielkość 10 metrów kwadratowych, a minimalna wysokość to 250 centymetrów. Taka woliera powinna być odpowiednia dla kilku ptaków, także tych latających. Oczywiście, im więcej zwierząt hodujesz, tym większą powierzchnię należy im zapewnić, by nie dochodziło między ptakami do konfliktów.

Woliera dla papug w domu, na balkonie czy ogrodowa?

Postawienie kojca w ogrodzie to bardzo dobry pomysł. Ptaki otrzymują wówczas więcej bodźców z otoczenia i mogą obserwować naturę, co samo w sobie będzie dla nich atrakcją. Oprócz tego zyskują dostęp do słońca, a właściciele nie muszą tak bardzo doświadczać ich hałasowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zimą w wolierze powinno pojawić się ogrzewanie. Dobrym rozwiązaniem jest też czasowe przeniesienie ptaków do domu. Oczywiście, konstrukcję można też na stałe postawić wewnątrz. Trzeba się wówczas liczyć z większym hałasem. Jednak zimą może to być jedyny rozsądny wybór.

Gdzie powinna stać woliera dla ptaków?

Niezależnie od tego, czy woliera będzie postawiona w domu, czy w ogrodzie, niezwykle istotne jest, by umieścić ją w odpowiednim miejscu. Należy przede wszystkim wymierzyć przestrzeń, w którym ma stanąć konstrukcja i zastanowić się, czy zapewnisz ptakom wystarczająco dużo swobody. Woliery powinny stanąć w miejscu możliwie zacisznym i spokojnym. Mimo że niektóre papugi są głośnymi zwierzętami, to czasami nawet one potrzebują ciszy. Oprócz tego miejsce musi być osłonięte od:

  • wody;
  • wiatrów i przeciągów;
  • zbyt ostrego słońca.

Jakie powinno być wyposażenie woliery dla papug?

Sama konstrukcja nie zapewni ptakom wszystkiego, czego potrzebują do zdrowego rozwoju. W środku kojca powinny znaleźć się różnego rodzaju żerdzie, na których papugi mogą odpocząć. Musisz także zadbać o odpowiednie zabawki. Sprawdzają się tutaj przede wszystkim huśtawki, domki, gdzie zwierzak może się schować oraz różnego rodzaju inteligentne rozrywki (np. place zabaw). W wolierze powinna się także obowiązkowo znaleźć świeża woda, którą będziesz na bieżąco uzupełniać i wymieniać.

Jak przeprowadzić montaż woliery dla papug?

Jeśli nie zadowala cię to, co można kupić w sklepach zoologicznych, możesz samodzielnie zbudować wolierę. Najpierw należy rozważyć wszystko to, o czym pisaliśmy powyżej, a następnie możesz brać się za zaprojektowanie konstrukcji. Pamiętaj o odpowiednim podłożu oraz zadaszeniu i nie zapomnij o wszystkich potrzebnych akcesoriach. Jeśli woliera ma służyć przez cały rok, musi być wyposażona w ogrzewanie. Kup też odpowiednio solidne materiały, gdyż ptaki mogą łatwo uszkodzić słabej jakości konstrukcję.

Woliera to świetne rozwiązanie nie tylko dla hodowców ptaków, lecz także amatorów, którzy chcą zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki. Papugi lub inne fruwające zwierzaki zyskają miejsce, gdzie będą mogły się swobodnie bawić.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)