Nie ma co się oszukiwać, węże to dla niemałej grupy osób zarówno najbardziej fascynujące, jak i przerażające zwierzęta. Jako drapieżniki nie znają litości dla mniejszych zwierzątek i z ochotą je połykają. Czy to, co jedzą węże, można określić mianem wegetariańskich dań? Chyba domyślasz się, że to raczej wątpliwe. Przekonaj się, co najbardziej im smakuje. Sprawdź, jak łapią swoją zdobycz! Czytaj nasz tekst już teraz.
Jak węże polują na ofiarę w naturalnym środowisku?
Jak na pewno wiesz, zwierzęta, o których mowa, są drapieżnikami. Wiadomo, że nie mają możliwości gryzienia ani przeżuwania pokarmu, dlatego są zmuszone w całości połykać swoje ofiary. Nie jest tajemnicą, że brak odnóży nie przeszkadza im w czasie polowania. Węże to świetni łowcy, choć czasem decydują się na pochłonięcie padliny. Kiedy jednak przechodzą do ataku, wykorzystują swój jad (w przypadku węży jadowitych) lub duszą ofiarę (w przypadku węży boa dusicieli), aby ją uśmiercić.
Co jedzą węże? Sprawdź, które zwierzęta się ich boją!
Jak możesz się domyślać, to, co jedzą węże, to przede wszystkim inne żyjące stworzenia. Konkretne upodobania tych gadów mogą się oczywiście różnić, jednak zazwyczaj drapieżniki nie odmawiają sobie:
- ptaków;
- ryb;
- płazów;
- gryzoni i innych niedużych ssaków;
- innych gadów, jak niewielkie jaszczurki;
- jaj różnych zwierząt.
Nie brakuje węży o innych preferencjach żywieniowych. Te zwierzęta mogą bowiem zjeść również owady, ślimaki czy ikrę ryb.
Co jedzą węże w domowej hodowli?
Chociaż obecnie panuje moda na dietę wegetariańską czy wegańską, to węża do niej nie przekonasz. Jego instynkty dają znać o sobie także wówczas, gdy mieszka w domu z człowiekiem. Tym, co jedzą węże najchętniej, są żywe stworzenia. To przede wszystkim:
- szczury;
- myszy;
- chomiki
- myszoskoczki;
- świnki morskie;
- króliki.
Jeśli zdecydujesz się na hodowlę węża, pamiętaj, że to pierwsze dwie propozycje z tej listy powinny stanowić bazę dla jego zbilansowanej diety. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Popularne węże domowe to:
- pyton królewski;
- boa dusiciel;
- mały wąż zbożowy.
Czy węże powinny pić dużo wody? Kilka zasad karmienia węża w terrarium
Zapewne domyślasz się, że samo pożywienie to nie wszystko. Wąż domowy, jak większość zwierzaków, potrzebuje także odpowiedniego nawodnienia organizmu. Oto kilka wskazówek i informacji.
- Pełna miska z wodą powinna przez cały czas znajdować się w terrarium. Wielkość pojemnika musisz dostosować do konkretnego gatunku i rozmiaru samego zwierzęcia.
- Jeśli gad lubi przebywać w wodzie, warto, aby hodowca zdecydował się na spory basen.
- Bardzo istotne jest to, aby stale kontrolować stan wody.Większość wężów załatwia w niej swoje potrzeby fizjologiczne. Podstawa to zatem systematyczne usuwanie zanieczyszczeń.
- Jeśli zdecydujesz się na węża nadrzewnego, będziesz musiał każdego dnia zrosić jego terrarium i zapewnić jego odpowiednią wilgotność. Gad ten spija wodę z szyb i musisz dać mu taką możliwość. W przeciwnym razie zwierzę może nabawić się zaparć i chorób nerek.
Jeśli dopiero teraz dowiedziałeś się, co jedzą węże, a jesteś miłośnikiem mniejszych zwierząt (np. chomików), te informacje mogły cię zasmucić. Niestety, mowa o drapieżnikach, którym obca jest litość wobec słabszych stworzeń. Nawet w domowej hodowli trzeba im dostarczać pożywienia, które wymieniliśmy. Niektórych może to zniechęcić do takiego zwierzęcia domowego. Jeśli jednak chcesz go mieć, pamiętaj również o dostarczaniu mu wody.