Popularność węży jako zwierząt domowych rośnie z roku na rok. Nic dziwnego – są mniej wymagające niż popularne rybki! Wąż czasem jest jedynym pupilem. Nic więc dziwnego, że chce się go jakoś nazwać. Jak dać mu na imię? Jakie imiona dla węży są popularne?

Jaki gatunek węża wybrać na początek?

Węży dla początkujących nie brakuje! Nie licząc węży zbożowych i pończoszników, dobrym wyborem będzie wąż amurski i lancetogłów mleczny. Dla miłośników dusicieli też coś się znajdzie. Nie polecamy brać od razu anakondy – zamiast niej wybierz taki gatunek jak np.:

  • pyton królewski;
  • boa constrictor;
  • boa tęczowy;
  • boa różany.

Sprawdzi się również mały, warunkowo jadowity wąż – heterodon zachodni.

Węże te są łatwe w hodowli, ale różnią się warunkami, jakie należy im zapewnić. Zanim zaczniesz planować imiona dla węży, najpierw poczytaj o gatunkach, które ci się spodobały. Niektóre gatunki są też objęte konwencją CITES i trzeba je zarejestrować!

Po co wężowi dobre imię?

Czy musisz prosić w social mediach lub na forum o propozycje imion dla węży? Nie, ponieważ twój beznogi przyjaciel to nie pies. Nie istnieją imiona dla węży, na które gad zareaguje, więc nie musisz się wysilać. Interesuje go pełny brzuch i ofiara (węże najlepiej karmić podgrzanymi mrożonymi gryzoniami). Musi mieć ciepło i mieć odpowiednio urządzone terrarium lub boks. To wszystko!

Oczywiście możesz nadać swojemu gadowi imię. Niekoniecznie dla niego samego, ale… dla ciebie. Zawsze to buduje przynajmniej z twojej strony jakiś rodzaj przywiązania.

Imiona dla węży – pomysły, jak nazwać swojego zwierzaka

Przy psie nie możesz tak puścić wodzy fantazji, jak przy wężu (chociaż imiona rodowodowe niektórych psów mogą konkurować z najbardziej wyszukanymi pomysłami). Wybór imion dla węży jest bardzo duży, a wręcz można powiedzieć, że nieograniczony. Na przykład możesz czerpać pomysły z:

  • jego cech, np. wzoru na skórze – Kropka, Pasek;
  • filmów czy książek – np. Horkruks;
  • mitologii – np. Jormungand.

Wielu terrarystów, jeśli nazywa swoje gady, stawia na nietypowe, śmieszne lub ludzkie imiona dla węży. Nie zdziw się, że na forum zobaczysz kiedyś Fifonża albo Agatkę.

Imiona węży – może nimi być wszystko

Możliwości są przeogromne, a imiona dla węży wcale nie muszą być „wężowe”. Ponieważ wężowi i tak jest wszystko jedno, możesz naprawdę szaleć i dobrze się przy tym bawić. Diskorobaczek? Może być. Trochę Zła Pralka? Też może być. Dobrze, by imię kojarzyło się pozytywnie i wesoło tobie. Inne osoby może dziwić, ale to twój wąż, nie ich. Możesz dać wężowi na imię Fiskus, a później Fiskus będzie na kontroli w lecznicy weterynaryjnej. Oczywiście tylko w razie potrzeby…

Ktokolwiek miał do czynienia z wężami, ten doskonale wie, że nie są one szczególnie skomplikowane w codziennym życiu. Nakarmić, zrobić od czasu do czasu porządek w terrarium, zabezpieczyć je, by zwierzęta nie mogły uciec – i cześć. A imiona dla węży? Hmmm, może ten Fiskus?

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.