Nazwa „wąż mleczny” wynika z przesądów, które od setek lat towarzyszą osobnikom tego gatunku. Niegdyś wierzono, że są one tak potężne, że są w stanie włamywać się do obejścia i pić mleko prosto z krowich wymion. Obecnie mało kto nawet pamięta o takich legendach. Dziś lancetogłowy są bardzo popularne wśród terrarystów. Jakich warunków potrzebują?
Lancetogłów mleczny – pochodzenie
Węże mleczne zamieszkują dosyć duże obszary. Można spotkać je w niemal całej Ameryce Środkowej i Północnej. Występują w:
- USA;
- Kanadzie;
- Kolumbii;
- Meksyku;
- Ekwadorze;
- Wenezueli;
- Hondurasie;
- Nikaragui;
- na Kostaryce.
Jak wygląda wąż mleczny?
Wygląd wężów mlecznych jest uzależniony przede wszystkim od podgatunku, z którym masz do czynienia. To średniej wielkości gady. Samice są nieco mniejsze od samców, jednak wyraźny dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony.
Najczęściej węże mleczne występują w ułożonych naprzemiennie czerwonych, białych i czarnych pierścieniach. Długość ciała waha się od 80 do 120 centymetrów.
Wąż mleczny – przykładowe podgatunki
W niewoli nie jest hodowany każdy podgatunek węża mlecznego. Cena osobnika często zależy właśnie od tej przynależności oraz wybarwienia. W grupie tej wyróżniają się:
- wąż mleczny blady;
- wąż mleczny czerwony;
- wąż mleczny Nelsona;
- wąż mleczny z Utah;
- wąż mleczny z Góry św. Heleny;
- wąż mleczny Smitha;
- pseudokoralówka górska;
- wąż mleczny z Nowego Meksyku;
- luizjański wąż mleczny;
- meksykański wąż mleczny.
Lancetogłowy żyją na bardzo rozległych obszarach i różnią się od siebie ubarwieniem czy wielkością. Wszystkie gatunki zostały naukowo opisane i mają swoje oficjalne nazwy łacińskie.
Wąż mleczny – czy jest jadowity?
Wielu początkujących terrarystów pragnie rozpocząć swoją przygodę z tym hobby właśnie od jednego z gatunków lancetogłowa. Wówczas pojawia się pytanie, czy wąż mleczny jest jadowity. Na szczęście nie. Z tym gadem można bez obaw obcować na co dzień bez ryzyka, że jego ugryzienie zrobi ci poważną krzywdę.
Z uwagi na brak jadowitości i wygląd często nazywany jest wężem koralowym niejadowitym. Bardzo bowiem przypomina ten silnie jadowity gatunek.
Wąż mleczny – hodowla
Te niewielkie i niejadowite węże bardzo często hodowane są w warunkach domowych. Wówczas mogą żyć nawet 12 lat. Musisz jednak koniecznie zadbać o to, aby zapewnić im odpowiednio wyposażone terrarium oraz zdrową i zróżnicowaną dietę.
Terrarium dla węża mlecznego
Dla tego gatunku węża najczęściej poleca się terrarium o orientacji wertykalnej, czyli takie, które jest wyższe niż dłuższe. Oczywiście warto kierować się tutaj zasadą, że im większy zbiornik, tym lepszy. Dla jednego osobnika lub pary zaleca się jednak minimalny wymiar 80 x 50 x 40 cm.
W roli podłoża najlepiej sprawdzi się mieszanina piasku i torfu. Węże mleczne raczej nie wspinają się na duże wysokości. Warto jednak umieścić w terrarium korzeń lub gałąź, która będzie pomocna podczas wylinki. Konieczne będą również kryjówki oraz miska z wodą do picia.
W ciągu dnia temperatura powinna wynosić od 25 do 32 stopni, a w nocy – 22 stopnie. Wilgotność powinna oscylować między 50% a 70%, przy czym góra zbiornika jest raczej sucha. Raz dziennie spryskuj całe terrarium letnią wodą. Zaleca się 12 godzin naświetlania. Wąż mleczny prowadzi nocny tryb życia.
Żywienie węża mlecznego
W naturze dieta węża mlecznego jest bardzo bogata. Zjada:
- jaja gadów i ptaków;
- niewielkie jaszczurki;
- przedstawicieli własnego gatunku;
- inne jadowite węże.
W niewoli najlepiej karmić je drobnymi gryzoniami oraz jednodniowymi pisklętami kur lub przepiórek. Kieruj się oczywiście zasadą dopasowywania wielkości pokarmu do rozmiarów węża. Nigdy nie podawaj żywych gryzoni ani ptaków! Kupuj sprawdzoną i przebadaną karmówkę z licencjonowanych sklepów.
Regularne i obfite żywienie sprawia, że wąż mleczny osiąga dojrzałość płciową w okolicach 2. roku życia. Nie jest potrzebna do tego żadna dodatkowa suplementacja.
Lancetogłów mleczny – cena
Jeżeli interesuje cię zakup węża mlecznego, na pewno zastanawiasz się, ile będzie kosztował. Niestety, nie można precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, na jaki podgatunek się zdecydujesz. Im rzadsza odmiana kolorystyczna, tym droższy wąż. Ogólnie można jednak założyć, ze lancetogłowa kupisz w cenie od 250 do 700 złotych.
Gdzie kupić węże mleczne?
W dzisiejszych czasach w niemal całym kraju powstają sklepy terrarystyczne prowadzone przez pasjonatów. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, zastanów się, czy sprzedawca, do którego się zgłaszasz, naprawdę jest godny zaufania.
Przed zakupem węża dobrze jest poznać opinie innych terrarystów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup węża mlecznego u doświadczonego hodowcy. W ten sposób będziesz mieć pewność, że kupujesz zdrowego zwierzaka. Jednocześnie zyskasz dostęp do specjalistycznej wiedzy, a w razie problemów szybko uzyskasz pomoc. Nigdy nie kupuj zwierzęcia z niesprawdzonego źródła! Węże mleczne nie są wprawdzie jadowite, jednak nikt nie chce wchodzić w posiadanie chorego lub słabego zwierzęcia, a tym samym wspierać pseudohodowców.
Lancetogłów – rozmnażanie
W jednym terrarium nie powinno się trzymać 2 dojrzałych samców. Jeżeli jednak masz mieszaną parę lancetogłowów, możesz spodziewać się, że w pewnym momencie przystąpią do godów.
Samiec pełza za samicą i próbuje skłonić ją do kopulacji. Kiedy uzyska zgodę, umieszcza jeden ze swoich hemipenisów w kloace samicy. Podczas kopulacji wężom trzeba zapewnić spokój i dobre warunki. Nagłe wypłoszenie tych gadów może spowodować poważne rany u samicy.
Po około 2 miesiącach od kopulacji samica węża mlecznego szuka gniazda, w którym mogłaby złożyć jaja. W tym celu warto zapewnić jej miejsce z wilgotnym torfowcem. Po złożeniu jaj przyszła mama jeszcze przez jakiś czas będzie ogrzewała je swoim ciałem.
Odchów jaj
W tym czasie musisz zacząć przygotowywać terrarium. W jego wnętrzu umieść torf z piaskiem, w którym musisz zakopać jajka do 2/3 wysokości. Wilgotność w terrarium powinna dochodzić do 80%. Najlepsza temperatura to z kolei 28–29 stopni.
Małe węże mleczne wykluwają się po około 2 miesiącach. Od samego początku są już wybarwione jak dorosłe osobniki. Mierzą około 20 centymetrów. Pamiętaj, że już od pierwszej wylinki będziesz musiał je karmić. Z początku sprawdzą się same mysie ogony, jednak po jakimś czasie możesz przejść do mrożonych osesków.
Wąż mleczny – podsumowanie
Węże mleczne to bardzo różnorodny gatunek, który zamieszkuje niezwykle szerokie tereny. Zarówno na wolności, jak i w hodowlach można spotkać mnóstwo podgatunków, które będą różnorodnie ubarwione. Mogą także różnic się wielkością.
Wąż mleczny nie wymaga bardzo dużego terrarium. Prowadzi nocny tryb życia i nie jest jadowity. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem swojego pierwszego węża, bardzo możliwe, że będzie to dla ciebie odpowiedni gatunek. Pamiętaj jednak, że zwierzęta te wymagają odpowiednich warunków i karmienia mrożonym pokarmem.