Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) to stosunkowo niewielki gad, który bardzo często hodowany jest w terrariach. Z punktu widzenia hodowców bardzo ważny jest także fakt, że zbożówka występuje w licznych odmianach kolorystycznych. Chociaż ten gatunek ma stosunkowo niskie wymagania, to jednak trzeba pamiętać, że młode i dorosłe osobniki wymagają opieki.
Wąż zbożowy – pochodzenie i biotop
Węże zbożowe w naturze zamieszkują południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Gatunek został introdukowany (sztucznie wprowadzony do środowiska) na Hawajach oraz na Wyspach Karaibskich. Zazwyczaj występuje w lasach złożonych przede wszystkim z wiecznie zielonych drzew tropikalnych. To środowisko bardzo typowe dla stanu Floryda.
Charakterystyka węży zbożowych
Długość węża zbożowego nie jest szczególnie imponująca. Średniej wielkości osobniki zazwyczaj osiągają od 90 do 120 centymetrów długości. Waga zaś waha się od 500 do 900 gramów. Gatunek ten jest niezwykle lubiany przede wszystkim ze względu na bardzo dużą ilość różnych odmian. To z kolei przekłada się na rozmaite odmiany barwne. W hodowli popularne są między innymi:
- „Classic”;
- „Ghost”;
- „Alemanistic”;
- „Motley”;
- „Striped”;
- „Motley”.
Różnorodność kolorów i wzorów sprawia, że znalezienie dwóch osobników o identycznym ubarwieniu jest niemalże niemożliwe. Każdy wąż zbożowy jest absolutnie wyjątkowy, a swojego pupila będzie w stanie rozpoznać nawet w tłumie innych węży.
Warto zaznaczyć, że omawiany gatunek węża należy do stosunkowo długowiecznych – szczególnie biorąc pod uwagę jego rozmiar. Wąż zbożowy może żyć nawet 20 lat.
Terrarium dla węża zbożowego
Wąż zbożowy słynie z niewielkich wymagań. Trzeba jednak zapewnić mu możliwe jak najlepsze warunki. Optymalna wielkość terrarium to na przykład 80x40x40. Dorosłe osobniki powinny mieszkać pojedynczo, a łączenie przeprowadza się wyłącznie w celach kopulacyjnych.
Niezwykle ważnym parametrem jest wilgotność w terrarium. Powinna wahać się w przedziale od 50 do 70%, przy czym trzeba ją stopniowo zwiększać w okresie wylinki. Temperatura w terrarium powinna wynosić 25°C do 28°C w chłodniejszej części zbiornika oraz 31–33°C w cieplejszej.
W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomoże ci umieszczony w terrarium mały basen. Będzie on jednocześnie służył wężowi zbożowemu do ochłody. W roli podłoża świetnie sprawdzą się torf, włókno kokosowe lub trociny bukowe. Zwierzak będzie również potrzebował kryjówki. Mogą ją imitować przewrócona doniczka lub kupiony w sklepie zoologicznym korzeń.
Karmienie węża zbożowego
Tak jak każdy wąż, zbożówka to drapieżnik. Podstawą jego diety są niewielkie gryzonie. Wybieraj mrożone i humanitarnie uśmiercone zwierzęta pochodzące ze sprawdzonych hodowli. Żywa karmówka to zły pomysł. Gryzoń może poważnie uszkodzić węża.
Wąż zbożowy zjada swoje pożywienie w całości. Musisz wybrać rozmiar pożywienia dokładnie dopasowany do szerokości paszczy swojego pupila. Nigdy, w żadnym wypadku nie podawaj wężowi zwierząt znalezionych lub upolowanych samodzielnie. Istnieje duża szansa, że w ten sposób zafundujesz swojemu przyjacielowi poważne zatrucie.
Częstotliwość karmienia jest uzależniona od wielkości gada. Młode osobniki powinny jeść mniej więcej dwa razy w tygodniu. Dorosłym wystarczy jeden solidny posiłek raz na 2–3 tygodnie.
Rozmnażanie węży zbożowych
Wąż zbożowy jest aktywny przez cały rok, gdy żyje w ciepłym lesie. W umiarkowanym klimacie osobniki zimują, a do godów przystępują po wybudzeniu się – od kwietnia do czerwca. Samica składa jaja raz w roku. Jest ich zazwyczaj od 5 do 40. Młode przychodzą na świat w okolicach września.
W warunkach domowych wpuszczaj samca do samicy w godzinach wieczornych. Powtarzaj ten zabieg, dopóki nie zobaczysz kopulacji. Nie zaleca się jednak trzymania dwóch węży w jednym zbiorniku. Obecność samca może stresować przyszłą matkę. Dodatkowo w tym gatunku może pojawić się kanibalizm.
Jaja trzeba koniecznie przenieść do inkubatora, w którym panuje duża wilgotność (80–90%). Temperatura powinna natomiast wynosić 27–28°C. Niezwykle istotne jest to, aby w zbiorniku panowały niezmienne warunki. Codziennie kontroluj stan jaj i usuwaj te zepsute. Poznasz je po pojawiającym się na skorupie śladzie pleśni.
Czy węże zbożowe są jadowite?
Każdy początkujący terrarysta chce dbać o swoje zwierzęta, ale jednocześnie czuć się bezpiecznie. Czy omawiany gatunek węża może zrobić krzywdę swojemu opiekunowi? Nie. Wąż zbożowy nie jest jadowity. Z reguły nie przejawia także tendencji do agresji i atakowania człowieka. Jego zęby są niewielkie i nawet próba ugryzienia przez nieoswojonego osobnika nie skończy się dla ciebie żadną poważną krzywdą.
Wąż zbożowy jest idealną propozycją dla początkujących terrarystów. Jego hodowla nie sprawia szczególnych problemów, a terrarium nie zajmuje bardzo dużo miejsca. Pamiętaj jednak, że konieczne będzie zadbanie o parametry wewnątrz zbiornika i odpowiednie żywienie gada. To ostatnie może być trudnym zadaniem dla osób niedoświadczonych. Po pewnym czasie jednak karmienie pęsetą nie powinno już być dla ciebie problematyczne.