Nie brakuje hodowców gadów, którzy stawiają na gatunki rodzime, na przykład węże zbożowe, należące do rodziny połozowatych. Jeśli wolisz reprezentanta rodziny pytonów, doskonale sprawdzi się pyton królewski. Jest stosunkowo mały i na tyle popularny, że bez trudu znajdziesz go w renomowanej, polskiej hodowli. Sprawdź, jak przygotować się na przyjęcie tego węża!
Pyton królewski – opis gatunku
Pyton królewski (Python regius) to gatunek należący do rodziny pytonów, znanych również lepiej jako dusiciele. Zwierzęta te, jak sama nazwa mówi, polują na ofiarę, a następnie ją duszą i połykają w całości. W związku z tym są niejadowite, co czyni z nich węże idealne do utrzymania w domu. Taki wąż może żyć do około 10 lat w naturze. W niewoli jest w stanie żyć nawet 25 lat.
Obszar występowania i biotop
Gdzie naturalnie występuje ten wąż? Pyton królewski bytuje przede wszystkim w Afryce Środkowej i Zachodniej. Preferuje głównie obszar nizinny. Trudno jednoznacznie określić jego biotop. Można go bowiem spotkać zarówno na obszarach podmokłych, jak i zupełnie suchych, a także na sawannach.
Pytony królewskie można znaleźć w norach, w których przebywają w trakcie dnia. Nocą żerują i przebywają przede wszystkim na drzewach. Nie wspinają się jednak wysoko (zazwyczaj maksymalnie do poziomu oczu dorosłego człowieka).
Wygląd Python regius
Gatunek jest na tyle popularny, że na pewno wiesz, jak wygląda ten wąż. Zwierzę dorasta do 180 cm, choć w niewoli zazwyczaj osiąga rozmiar do 150 cm. Może ważyć do 2 kg. W gatunku zaznaczony jest dymorfizm płciowy – samice są zwykle większe od samców i mają charakterystyczny, długi pysk. Standardowe umaszczenie pytona obejmuje kolorystykę brązowo-żółtą, z brzuchem w odcieniu kości słoniowej. Na ciele znajdują się plamy z nieregularnymi wzorami w charakterystyczne oczka. Są one zwykle jaśniejsze od samego tła.
Pyton królewski – odmiany
Jeśli interesuje cię pyton królewski, odmiany dostępne w sprzedaży przyprawią cię o zawrót głowy. Jest ich nawet kilkaset, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie mieszańce podstawowych typów. Oto odmiany pytona królewskiego, które znajdziesz w hodowlach:
- pastel;
- albinos;
- spider;
- clown;
- platinum;
- snow;
- granit;
- mojave.
To tylko niektóre z propozycji. Bardzo popularny jest pyton królewski albinos (Python regius albino). Odmiana ta nie jest jednak całkiem biała, tylko jasnokremowa w żółtawe, regularne plamy. Jak można się domyślić po nazwie wybarwienia, pyton królewski albinos ma czerwone oczy.
Pyton królewski – hodowla
Pyton królewski polecany jest do hodowli dla amatorów między innymi ze względu na usposobienie. To gatunek łagodny, który z zasady nie dąży do konfrontacji. Jego pierwszą reakcją na zagrożenie jest zwinięcie się w kulkę ze schowaną do środka głową. Z tego powodu gatunek znany jest również jako ball python. Choć taki wąż nie jest jadowity, to może ugryźć, gdy zostanie przyparty do muru. Jeśli kupujesz pytona królewskiego, hodowla, którą wybierzesz, powinna mieć wszystkie niezbędne pozwolenia na obrót takimi gatunkami.
Terrarium dla pytona królewskiego
To, jakie terrarium dla pytona królewskiego wybierzesz, zależy przede wszystkim do rozmiarów węża. Uważa się, że minimalne rozmiary zbiornika dla dorosłego osobnika powinny wynosić mniej więcej 100 x 60 x 50 cm. Oczywiście, im większe, tym lepiej. Bardzo ważne jest, aby zwierzę miało w terrarium odpowiednią wilgotność, która powinna utrzymywać się na stałym poziomie ok. 53%, z wahaniem do kilku procent w każdą ze stron. Zazwyczaj oznacza to montaż odpowiedniego systemu albo po prostu spryskiwanie roślin i ścianek mieszkania twojego węża.
Strefy terrarium dla pytona królewskiego
W każdym terrarium dla pytona królewskiego muszą znaleźć się trzy osobne strefy. Są to:
- strefa ciepła – o temperaturze średniej ok. 32°C, zaopatrzona w grzałki i maty grzewcze;
- strefa pośrednia – nieco chłodniejsza, która pozwala wężowi na odpoczynek od grzania. Zazwyczaj w tej strefie znajduje się niewielki basen albo zbiornik wodny, służący zarówno jako źródło wody pitnej, jak i miejsce do kąpieli;
- strefa chłodna – o temperaturze mniej więcej 25°C. W tym miejscu powinny znaleźć się kryjówki dla węża.
Wyposażenie terrarium dla pytona królewskiego
Planując zakup i wyposażenie terrarium dla pytona królewskiego, pamiętaj o kilku kwestiach:
- Wąż ten ceni sobie naturalne kryjówki, które idealnie pasują do rozmiaru jego ciała – nie mogą być zbyt małe albo za duże. Wykonasz je np. ze skorupy kokosa czy donicy ceramicznej albo kupisz gotowe.
- W terrarium powinna znaleźć się roślinność, która pomoże w utrzymaniu wilgotności i wymianie powietrza, a przy okazji da wrażenie naturalnych warunków i zapewni naturalne kryjówki.
- Warto zainwestować w lianę, jednak pomimo tego akwarium nie powinno być wysokie. Pyton królewski niechętnie wspina się bardzo wysoko, dlatego wybierz raczej coś o dużej powierzchni dna.
- Pamiętaj o zabezpieczeniu źródeł ciepła. Najlepiej jest montować je tuż przy ściance, ale po zewnętrznej stronie terrarium;
- Musisz zadbać o to, aby zbiornik był zabezpieczony przed ucieczką węża. Pyton królewski jest gatunkiem ciekawskim i na pewno wykorzysta szansę na wycieczkę, gdy taka się przydarzy.
Żywienie pytona królewskiego
Wiele kontrowersji budzi sposób karmienia tego dusiciela. Zazwyczaj węże są ukierunkowane przez hodowcę na przyjmowanie pokarmu żywego albo mrożonego. Mogą to być też konkretne zwierzęta, takie jak:
- myszy;
- szczury;
- kurczaki;
- króliki.
Zazwyczaj są to zwierzęta młode, od jednodniowych do nawet kilkutygodniowych. Węży karmionych żywym pokarmem nie należy zostawiać z ofiarą, ponieważ mogą odnieść obrażenia w starciu z nią.
Co oznacza brak apetytu pytona królewskiego?
Niekiedy zdarza się, że wąż nie chce jeść. Może to być objaw choroby, ale również oznaka, że:
- samica przygotowuje się do złożenia jaj;
- trwa charakterystyczny dla tego gatunku okres postu, który przydarza się w naturze przede wszystkim w okresie zimowym (od listopada do marca);
- wąż przeżył stres;
- temperatura w terrarium jest zbyt wysoka;
- pokarm nie trafia w preferencje węża.
Wąż pyton królewski – cena za osobnika
Ile zapłacisz za pytona królewskiego? Przede wszystkim, istotne są takie rzeczy, jak:
- renoma hodowli, w której chcesz kupić węża;
- odmiana barwna, na którą się decydujesz – im rzadsza, tym wyższa cena za pojedynczego osobnika;
- rozmiaru i wieku węża – im starszy i większy jest pyton, tym więcej może kosztować.
Od tych wszystkich aspektów zależy, ile kosztuje pyton królewski. Cena może być też inna u doświadczonego hodowcy. Zazwyczaj kupisz tam węża drożej niż w sklepie zoologicznym, ale masz większą pewność co do jego legalnego pochodzenia, a także zdrowia i dobrej kondycji. Zwierzęta z renomowanych hodowli są zwykle oswojone z człowiekiem i mają konkretne preferencje żywieniowe. O tym wszystkim dowiesz się od hodowcy.
Python regius jest jednym z popularniejszych węży hodowanych w polskich domach. Na tle dusicieli wyróżnia się łagodnym charakterem, co sprawia, że jest idealny dla początkujących hodowców. Jeśli zapewnisz pytonowi królewskiemu odpowiednie warunki, możesz żyć przy twoim boku nawet 25 lat!