Boa tęczowe to dusiciele, które występują w bardzo różnych podgatunkach. Różnią się one od siebie przede wszystkim szczegółami – od kolorów po liczbę łusek. Najpopularniejsze są podgatunki brazylijskie oraz kolumbijskie. Duża popularność tych pięknych i długowiecznych gadów wynika z dosyć niskiego progu ich utrzymania. Jak powinno wyglądać ich terrarium?
Jak wygląda boa tęczowy?
Swoją nazwę boa tęczowy zawdzięcza strukturze swoich łusek, które mają zdolność odbijania światła. Z tego powodu wszystkie podgatunki mają charakterystyczny metaliczny połysk. Szczegóły ubarwienia są uzależnione od konkretnego podgatunku.
To masywne, ale dosyć szczupłe gady, których waga raczej nie przekracza pięciu kilogramów. Na wolności długość ciała może dochodzić do dwóch metrów, jednak w warunkach terraryjnych dorosłe osobniki rzadko przekraczają półtora metra. Głowa jest trójkątna i dosyć dobrze wyodrębniona od reszty ciała.
Terrarium dla boa tęczowego
Wielkość terrarium dla boa tęczowego uzależniona jest od docelowej wielkości danego gatunku. Za minimalne uznaje się wymiary:
- wysokość na pół długości ciała;
- dno pół na trzy czwarte długości ciała.
Dostępne w Polsce gatunki tęczowego boa dusiciela wymagają terrarium o biotopie lasu tropikalnego. Nie zaleca się sadzenia w nim żywych roślin, które mogą zostać bardzo szybko zgniecione przez masywne ciało gada. Podłoże może zostać wyłożone zarówno gazetami, jak i trocinami, torfem czy żwirem.
Bardzo ważnym elementem zbiornika powinny być konary i półki dla węża (oczywiście takie, które wytrzymają jego ciężar). Zapewnij zwierzęciu również kryjówkę. W tej roli dobrze sprawdzi się na przykład pęknięta donica albo drewniana skrzynka.
Temperatura i oświetlenie
Temperatura w terrarium Epicrates cenchria powinna być dostosowana do konkretnego podgatunku. Brazylijski boa tęczowy wymaga 21-30°C w dzień i 20-22°C w nocy. Boa kolumbijskiemu musisz zapewnić średnio o dwa stopnie więcej. Temperatura nocą musi spadać. W przeciwnym wypadku wąż nie pożyje długo.
Boa tęczowe prowadzą raczej nocny tryb życia. Wiosną i latem oświetlaj terrarium przez około 12 godzin. Jesienią i zimą stopniowo skracaj ten czas do 8 godzin. Nie powinno się zapalać światła nagle, dlatego warto zaopatrzyć się w trzy żarówki, które będą stopniowo rozświetlały pojemnik.
Boa tęczowy – żywienie
Przedstawiciele tego gatunku z chęcią zjadają gryzonie, kurczaki, czy króliki. Wielkość zwierząt zawsze musi być dostosowana do wieku i wielkości karmionego osobnika. Młode boa powinno się karmić od dwóch do trzech razy w tygodniu. Dorosłe jedzą mniej więcej raz na dwa-trzy tygodnie.
Boa tęczowy – dymorfizm płciowy i rozmnażanie
Podobnie, jak u wszystkich dusicieli samca od samicy najłatwiej rozróżnić po pazurkach odbytowych, które znajdują się po bokach kloaki. Samce mają je dobrze widoczne, a samice niemal niedostrzegalne.
W naturze okres godowy tych gadów przypada na koniec pory deszczowej. Można rozmnażać je w warunkach hodowlanych, chociaż zazwyczaj wymaga to dosyć dużego doświadczenia. Do rozrodu przeznacza się wyłącznie osobniki tego samego podgatunku, które osiągnęły już dojrzałość płciową.
Do kopulacji dochodzi zazwyczaj późną jesienią. Samicę należy dołączyć do terrarium jej potencjalnego partnera. Ciąża trwa od czterech do sześciu miesięcy.
Dlaczego tęczowe boa są tak popularne?
Mamy tu do czynienia z gatunkiem węża, który niezwykle chętnie wybierany jest do terrariów. Dlaczego? Przede wszystkim są to gady stosunkowo małe. Wpływ na popularność ma także ich łagodny charakter. W stosunku do człowieka węże te zazwyczaj są nastawione pokojowe. Niektóre młode osobniki mogą jednak próbować podgryzać opiekunów.