Zaskrońce zwyczajne (Natrix natrix) to jedne z najbardziej znanych węży w Polsce. Spotyka się je bardzo powszechnie, są uznawane za symbol dzikiej natury w naszym kraju. Mają zielonkawo-brązową skórę z ciemnymi plamami, a długość ich ciała może osiągać do 130 cm. Najczęściej unikają człowieka. Są to zwierzęta zdecydowanie bardziej bojaźliwe niż agresywne, ale czy zaskroniec gryzie? Czy jest jadowity? Jak się zachować wobec gadów objętych częściową ochroną? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania!
Czy zaskroniec gryzie? Nie masz się czego bać!
Tak, zaskrońce potrafią gryźć – mają 180 zębów, których używają do chwytania ofiar. Jednak człowiek ma zdecydowaną przewagę rozmiarów. Węże zdecydowanie wolą zawczasu znaleźć kryjówkę, niż konfrontować się z potencjalnym zagrożeniem. W obronie przed drapieżnikami, a także w kontakcie z człowiekiem, mogą ugryźć, jednak nie jest to ich podstawowa metoda obrony. Najczęściej gad korzysta z innych sposobów:
- udaje martwego – nawet gdy ktoś próbuje brać go do ręki;
- wydziela cuchnący płyn;
- próbuje odstraszyć napastnika sykiem.
Gryzienie to ostateczna forma obrony, którą zaskrońce zastosują tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Warto pamiętać, że zęby zaskrońców (choć liczne) są na tyle małe, że nie są w stanie wyrządzić poważnej krzywdy człowiekowi. Używają ich głównie do łapania małych gryzoni, ryb płazów i innych zwierząt. Atakują tylko to, co się porusza. A swoje ofiary połykają w całości i żywcem, bez uprzedniego zabijania.
Czy zaskrońce są groźne dla ludzi?
Zaskrońce nie są gatunkiem jadowitym, a rzadkie ugryzienia nigdy nie doprowadziły do poważniejszych obrażeń. Nieroztropni ludzie narzekali jedynie lekkie podrażnienie skóry. W przypadku dzieci ugryzienie zaskrońca może być bardziej bolesne, jednak nadal nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Mimo wszystko lepiej unikać sytuacji, w której doszłoby do takiego incydentu. Przy kontakcie z tymi wężami warto jednak zachować ostrożność i uszanować ich przestrzeń, zamiast próbować je dotykać czy podnosić.
Jak odróżnić zaskrońca od jadowitej żmii?
Wiesz już, czy zaskroniec gryzie. Jednak wiele osób nie wie, z jakim wężem tak naprawdę ma do czynienia. Odróżnienie zaskrońca od żmii nie jest trudne, jeśli zwrócisz uwagę na kilka istotnych szczegółów. Żmija zygzakowata, jedyny jadowity wąż występujący w Polsce, na swoim grzbiecie ma charakterystyczny ciemny zygzak, który jest jej znakiem rozpoznawczym. Zaskrońce mają na skórze ciemniejsze, szare ubarwienie i jasne, żółte plamy za skroniami – stąd ich nazwa.
Również głowy tych dwóch gatunków różnią się od siebie. Głowa żmii jest wyraźnie odseparowana od ciała i ma kształt trójkąta, natomiast zaskrońce mają głowy o bardziej zaokrąglonych kształtach i płynnie przechodzącą w ciało. Oczy też mogą pomóc – żmija ma pionowe źrenice, podczas gdy zaskrońce mają je okrągłe.
Pamiętaj, że oba te gatunki są chronione i nie należy ich niepotrzebnie niepokoić. Unikaj gwałtownych ruchów, które mogłyby spłoszyć węża. Pod żadnym pozorem nie próbuj go dotykać lub podnosić. Jeśli chcesz, by gad zszedł ci z drogi, spróbuj głośnego tupania o ziemię. Wprawdzie zaskrońce i żmije są głuche, ale wyczują drganie podłoża.