Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, lecz również dla zwierząt. Na te pasożyty zewnętrzne psy są bardziej narażone niż człowiek, ponieważ zwierzaki biegają po polach, w lesie i w krzakach. Okres aktywności kleszczy jest dziś znacznie wydłużony, ponieważ już w lutym pasożyty te szukają żywicieli, a ich żerowanie kończy się późną jesienią. Jak zabezpieczyć czworonoga przed kleszczami? Jednym z rozwiązań są tabletki na kleszcze dla psa. Jak działa taka tabletka na kleszcze dla psów? Kiedy i w jaki sposób ją stosować? Jakie właściwości mają produkty dostępne na rynku? Czytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Preparat na kleszcze dla psa, czyli nie tylko tabletki

Dla ochrony przed kleszczami możesz stosować u swojego czworonoga różne środki. Preparaty na kleszcze dla psa występują w formie:

  • obroży do codziennego stosowania;
  • tabletek dla psa na kleszcze;
  • płynu (sprayu);
  • preparatu spot-on, czyli płynu przeznaczonego do wcierania zwierzęciu w kark.

Każdy taki środek na kleszcze dla psa ma swoje wady i zalety. Wygodę zastosowania zapewni m.in. tabletka. Jak działa i jak długą ochronę jest w stanie zapewnić zwierzakowi?

Działanie tabletki na kleszcze dla psów

Lekarstwa w formie tabletek czy kapsułek mają to do siebie, że ich substancje czynne wchłaniają się z przewodu pokarmowego pacjenta do jego krwioobiegu. Nie inaczej jest w przypadku tabletki dla psa na kleszcze. Czworonóg połyka ją, a lek po przedostaniu się do żołądka zostaje uwolniony i przenika do krwi zwierzęcia. Szacuje się, że biodostępność tabletki na kleszcze dla psa wynosi ponad 85%. Co to oznacza? W takim stopniu jej substancja czynna rozprzestrzenia się po ciele pupila.

Kliknij!
Rybi zapach z odbytu psa. Przyczyna to nie tylko zapalenie gruczołów okołoodbytowych!

Przed czym chronią tabletki na kleszcze dla psów?

Kiedy pasożyt zacznie żerować na skórze psa, który otrzymał tabletkę na kleszcze, zabójcza dla nich substancja czynna będzie mogła zadziałać. Najpierw następuje paraliż pajęczaka, a później śmierć. Tabletki co prawda zabijają pasożyty, ale niestety nie chronią przed ugryzieniem kleszcza i chorobami odkleszczowymi.

Jak podawać tabletkę dla psa na kleszcze?

W zależności od wybranej przez ciebie tabletki na kleszcze dla psa, producent może zalecić jej podawanie czworonogom:

  • wraz z pokarmem;
  • na czczo;
  • po posiłku. 

Czasem przeczytasz informację że tabletka podana z pokarmem zwierzęciu będzie działała szybciej i łatwiej się wchłonie.

Najbardziej znane tabletki na kleszcze dla psa

Tabletki na kleszcze dla psów nie są jeszcze mocno rozpowszechnione, dlatego właściciele czworonogów podchodzą do nich z pewnym dystansem. Jedną z najbardziej znanych marek produkujących preparaty na kleszcze dla psów w formie tabletek jest Bravecto. W tym przypadku tabletka rozprowadza substancje czynne po całym organizmie zwierzęcia, ale największe ich stężenie występuje w tkance tłuszczowej, mięśniach, wątrobie i nerkach. Producent zaleca podawanie takiej tabletki razem z pokarmem.

Jakie jeszcze tabletki na kleszcze dla psów możesz kupić?

Inne tabletki na kleszcze dla psa to Simparcia. Czas działania ich substancji czynnej jest krótszy od Bravecto i wynosi nie 12, ale około 5 tygodni. Co ważne, możesz ją jednak podawać nawet małym czworonogom.

Jaki preparat jest jeszcze dostępny na rynku? Tabletki dla psów na kleszcze NexGard znajdziesz w kilku wariantach, które różnią poziomem stężenia substancji czynnej. Dawka powinna być dopasowana do masy ciała zwierzęcia.

Dla jakich psów przeznaczone są tabletki na kleszcze?

Czy tabletki na kleszcze dla psa możesz podawać w każdych okolicznościach? Oto kilka ważnych informacji. 

  1. Nie wszystkie psy mogą przyjmować tabletki na kleszcze, by chronić się przed takimi pasożytami. Czworonóg powinien mieć co najmniej 1,3-2 kg.
  2. Mniejsze psy i szczenięta nie powinny przyjmować takich tabletek – w ich przypadku można użyć np. wcierek.
  3. Przy stosowaniu tabletek na kleszcze dla psów możesz zapewnić swojemu czworonogowi ochronę przeciwko tym pasożytom nawet na 12 tygodni, więc pamiętaj, by sprawdzać, jak długo działają.
Kliknij!
Prostata u psa – co robić, kiedy zaczyna dawać się we znaki?

Co na kleszcze dla psa – popularne alternatywy

Co na kleszcze dla psa zadziała najskuteczniej? W środowisku psiarzy coraz częściej mówi się o magicznym działaniu czystka. Preparaty z tą rośliną często dodaje się jako suplement do BARF–u albo po prostu do jedzenia psa. Czystek ma wiele dobroczynnych właściwości, ale kleszczy nie odstrasza. A w każdym razie nie ma na to wiarygodnych naukowych dowodów, dlatego, chociaż jest to sposób ekologiczny, nie może być jedynym zabezpieczeniem. 

Oprócz tradycyjnych obroży przeciwpchelnych, które chronią także przed kleszczami, warto rozważyć preparaty typu spot–on. Zakrapla się je w miejscu, w którym pies nie jest w stanie ich zlizać. Preparat przenika przez skórę i rozchodzi się w naczyniach krwionośnych, a zawarte w nim substancje aktywne paraliżują paraliżują układ nerwowy kleszczy. Psa trzeba zakraplać mniej więcej raz w miesiącu.

Jak widzisz, tabletki na kleszcze dla psa to rozwiązanie, które może być dość skuteczne. Skutkiem ich stosowania jest śmierć pasożytów, jednak takie produkty nie są w stanie ochronić zwierzaka przed ugryzieniem kleszcza i chorobami, które są tego skutkiem. Miej to na uwadze i nadal zachowuj czujność po spacerach.